Psikolojik Danışman Filiz KIVRAK

Pedagog Filiz KIVRAK' ın Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Filiz KIVRAK
Psikolojik Danışman – Pedagog

Pedagog Filiz Kıvrak, lise eğitimini Ankara’ da tamamladıktan sonra, lisans eğitimini Bartın Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde tamamlamıştır. Ardından Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Aile ve Evlilik Danışmanlığı yüksek lisans programını tamamlamıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir rehabilitasyon merkezinde psikolojik danışman olarak çalıştığı süre boyunca özel eğitim gereksinimi olan bireyler ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti sunmuştur.

Ardından özel bir anaokulunda 2-6 yaş arası çocukların gelişimsel takibini yürüterek davranış ve uyum problemi yaşayan çocuklara ve ailelerine yönelik danışmanlık hizmetleri sağlamıştır. Eğitimlerini Bilişsel Davranışçı Terapi ve Oyun Terapisi eğitimleri ile zenginleştirmiştir.

Halen Optimum Psikoloji Ankara Şubesi’nde danışanlarına hem yüz yüze hem de online olarak hizmet vermekte olup, yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

Almış Olduğu Psikolojik Danışma/ Terapi Eğitimleri

-Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

-Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulamaları Eğitimi

-Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi

– Moxo Dikkat Testi Eğitimi

-Dikkat ve Algı Geliştirme Programı Eğitimi

-Dikkat Eksikliğinde Kullanılan Testler Uygulayıcı Eğitimi

 

UZMANLIK ALANLARI

Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık
Oyun Terapisi
Psikolojik Testler
Gelişim Testleri
Ebeveyn Danışmanlığı
Filial Terapi
Dikkat Geliştirme Programı
Bilişsel Davranışçı Terapi

Okul fobisi, ayrılık anksiyetesi, Enkoprezis (dışkı kaçırma), enürezis (alt ıslatma), akran zorbalığı, yalan söyleme, çocukluk mastürbasyonu, fobiler, tırnak yeme, dikkat eksikliği, dürtüsellik, hiperaktivite, DEHB, saldırganlık ve öfke problemi, kekemellik, seçici mutizm, karşıt gelme, özgüven eksikliği, öğrenme güçlüğü, otizm, iletişim sorunları, istismar vs çocuk & ergen davranım bozuklukları ve tüm çocukluk ve gençlik dönemi sorunları.

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 34 Danışan Yorumu –   

 

H. C.

3 buçuk yaşındaki kızıma doğduğundan beri aile büyükleri ile birlikte bakıyorduk ancak yakında kreşe de göndereceğimiz için iki ay önce anneanne ve dededen yardım almayı bıraktık. Eşim de ben de çalıştığımız için kızımıza hep onlar bakıyordu. Aile büyükleri gittikten sonraki ilk haftamız çok güzel geçti birlikte daha çok vakit geçiriyorduk, oyun oynuyorduk ama sonraları söylediğim şeylere sürekli itiraz etmeye, istediği olmadığında bağıra çağıra ağlamaya ve sakinleşememeye başladı. Anneanne ve dedenin istediği şeyleri hemen yerine getirdiğinden diye düşünüyorum kızımın karşısında otorite kuramamaya başladım ve bu beni çok zorladı. İstediklerini ağlamadan anlatmasını ve beni daha çok dinlemesini isteyerek terapiye başvurdum. Filiz hanım önce beni dinledi sonra da kızımı görmek istedi. İlk andan hemen bağ kurdular ve oyun odasına geçtik beraber. Orda benim de kızımı dışardan görme fırsatım oldu, karşımda ağlamadan iletişim kuran bir çocuk gördüğümde şok geçirdiğimi söyleyebilirim. Seansın sonunda benimle de görüştü ve kendi gözlemlerini anlattı. Anne baba olarak ne yapılmalı diye konuştuk, haftaya 3. seansa gideceğiz kızım oyun ablasını göreceği için çok heyecanlı. Şu anda her şey güzel ilerliyor başarılı olacağımıza inanıyorum.

 

V. A.

8 yaşındaki kızımın köpek fobisi için Filiz Kıvrak’ a başvurduk. Yazın tatildeyken yolda bir köpek sürüsü babası ve bize doğru saldırdı. Hiçbirimiz yaralanmadık kaçabildik, etraftakiler yardıma koştular ama o gün bugündür kızım her türlü köpekten korkar oldu. Yolda, televizyonda nerde köpek görürse ağlamaya ve saklanmaya başlıyordu. Köpek korkusunu yenmek istedik çünkü büyüdüğünde de hala köpeklerden korkmaya devam etmesini istemedik. Arkadaşımın tavsiyesiyle Filiz hanımla görüştük. Çok candan ve işinin ehli bir pedagog kesinlikle. Kızımla tanıştı ve çok çabuk iletişim kurdular. Oyun terapisi aldık kendisinden yaklaşık 1 buçuk aydır görüşüyoruz ve devam edeceğiz mutlaka. Ondan ebeveyn olarak biz de çok verim aldık, kızım da çok sevdi. Birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğinizi hissettiren bir yapısı var çok güveniyorum kendisine, ayrıca da teşekkür ediyorum.

 

İ. Ö.

Filiz hanım ile kızımın kaka tutma sorunundan ötürü tanıştık. İlk birkaç gün tuttuğunu fark edememiştik çünkü böyle bir sorunumuz yoktu, yediği yemeklerden dolayıdır ya da hastalanıyordu ondandır diye düşündük ama kreşindeki öğretmenine de sorduğumuzda orda da yapmadığını duyduğumuzda doktoruna götürdük o da bize istemediği için tuttuğunu ve yapmadığını bir psikolog ile görüşmemizin faydalı olacağından bahsetti. Filiz hanım bize çok ilgili davrandı, yaş itibariyle oyun terapisine uygun olacağını söyleyerek seanslara başladı. Birkaç hafta önce başarıyla sonlandırdık sürecimizi kaka tutma sorunu ortadan kalktı, anladığımıza göre kendini ifade etmekte zorlandığı ve bizim de bazı yanlış tavırlarımızdan kaynaklı böyle bir sıkıntı yaşanıyormuş. Bütün parçalar yerine oturdu ve bizim endişelerimiz de son bulmuş oldu. Ne kadar şanslıyız ki böyle ilgili birine denk geldik, filiz hanıma teşekkür ederiz.

 

U. B.

Yakın zamanda oğlumun kuzenini kaybettik. Yaşça oğlumdan daha büyüktü ama kardeş gibi büyümüşlerdi, birlikte oyun oynar görüşürlerdi. Bu travmayı bir türlü atlatamadı, bizim ölmemizden korkmaya ve bizi hep kontrol altında tutmaya başladı. Normalde anneannesiyle dedesiyle de biz olmadan birkaç gün kalabilirdi, bu olaydan sonra biz olmadan hiçbir yere gidemez oldu, ona her ne kadar bizim sağlıklı olduğumuzu söylediysek de bize inanmıyordu. Kendi kendimize halledemeyeceğimizi anlayınca bir terapistle görüşmek istedik. Filiz hanımla seanslara başladık. Oyunla içinde olup bitenleri seanslarda göstermeye başladı, filiz hanım da gördüklerini bize aktardı. Ölüm konusunda oğlumuzla nasıl konuşabileceğimizi, nasıl yanında olabileceğimizi, travmasını aşması için ne yapabileceğimizi öğrendik. O zamana kadar geçen süre için üzüldüm keşke daha önce gelseymişiz diyorum şimdi. Alanında çok bilgili ve donanımlı birisi, çok teşekkür ederiz. Sevgiler.

 

P. V.

İlkokul 1.sınıfa giden kızım okul başladığından beri tırnaklarını yiyordu ve parmağının kenarındaki etleri koparıp kanatıyordu bu sorunun önünü alamıyorduk. Canı yanıyordu biliyorum görüyordum ama nasıl yardımcı olacağımızı bilemiyorduk. Ne yapabileceğimizi araştırırken ben oyun terapisine denk geldim ve aynı problemi yaşayan çocuklarda etkili olduğunu öğrendim. Filiz hanıma ulaştık ve oyun terapisi seanslarımıza başladık. Çocuklarla iyi iletişim kuruyor, onların dilinden konuşmasını çok iyi biliyor ben kızımın çok çekinerek gelmek istemeyeceğini düşünmüştüm ama beni yanılttı. Seans olmadığı günlerde ne zaman oyun odasına gideceğini soruyordu. Çok hızlı sonuç aldık kısa sürede tırnak yeme sorunu bitti biz de derin bir nefes aldık sayesinde. Yine çocuğumla ilgili bir sorun yaşasam ve birinden yardım almak istesem bu kişi kesinlikle filiz hanım olur, ne mutlu ki tanışmışız soran herkese öneriyorum.

 

F. R.

2. çocuğumuz dünyaya geldiğinde oğlum bana bağımlı hale gelmeye başlamıştı, normalde yemeğini kendisi yiyen, kıyafetlerini giyebilen, ayakkabılarını çıkarabilen, odasında uyuyabilen bir çocukken bunların hiçbirini yapamamaya başladı. Kendi yapabildiği şeyleri benden beklemesi hem beni çok bunalttı hem de endişelendirdi sanki öğrendiği her şeyi unutmuş gibiydi. Bu noktada filiz hanım’ı tanıdık. Ben yaşananlardan bahsettim, daha önce hiç düşünmediğim sorular sordu ve ilk seanstan çıktığımda benim de bu sorunlarla ilgili ne kadar az şey fark etmiş olduğumu anlamamı sağladı. Sonraki seanslarda oğlumla tanıştı ve oyun terapisine başladılar. Terapiye başlarken ki çocukla şu anki arasında dağlar kadar fark var diyebilirim. Bir kardeşi olmasının onu nasıl etkilediğini ve benden ne beklediğini anlamamı sağladı terapi. Şimdi çocuğumu daha iyi anlayabiliyor, onun zorlandığı yerleri daha iyi görebiliyorum. Zamanla eskiden yapabildiği şeyleri yapabilmeye başladı yeniden büyüdü resmen. Emekleri çok büyük Filiz Hanımın.

 

R. Y.

Tek başına uyuyamama problemiydi bizimkisi. Kızım doğduğundan beri 5 yıldır babası ve benimle birlikte uyuyor. İlk yıllarda bu çok sorun olmasa da zaman geçtikçe bir yerlerde yanlışlık yapıyoruz hissine kapılmaya başladım ama bunu değiştirmeye çalıştığımda da ters tepti. Uykuları bozulmaya başladı, geceleri öfke nöbetleriyle uyumayı reddetmeler derken biz vazgeçtik ve durumu kabullendik. Ancak son zamanlarda yeniden bunun çözülmesi gereken önemli bir mesele olduğunu düşünmeye başladığımız için terapiye başvurduk. Filiz hanımla tanıştık, işini gerçekten iyi bilen ve yapan biri olduğunu düşünüyoruz. Oyun terapisine başladı kızım burda. Uyku sorunu, duygular, anne babadan ayrılma derken birçok konuda beraber yol aldık, hep yanımızdaydı halen de iletişim halindeyiz. Sağolsun hiç yalnız bırakmadı bizi. Kızımı kendi odasında uyutabiliyoruz artık ve öfke patlamaları da yaşanmıyor. Yaptıkları için sonsuz teşekkürler.

 

Ç. P.

Filiz hanım çok güler yüzlü ve işini iyi bilen birisi. Kendisinden çok şey öğrendik biz. Bizim sorunumuz kreşe gitmedeki zorluktu. Geceden başlayan ağlama krizleri, sabah kalkmak istememe, eline ne geçtiyse fırlatma bunlar kızımın davranış sorunlarından sadece birkaçıydı. Okula başlamadan önce gayet söz dinleyen, uyumlu olan kızım okula başladığı ilk haftalarda herkese kök söktürdü. Ne öğretmenini ne de bizi dinledi, sürekli ağladı kreşte duramadı her yeri birbirine kattı, zamanla alışacağını düşündük ama öyle olmadı. Ama oyun terapisine başladıktan sonra her şey rayına oturdu, bize kitaplar oyunlar etkinlikler önerdi filiz hanım. Ne yaparsak daha iyi olur, daha kolay alışır hepsini anlattı. Her seanstan sonra bize de vakit ayırdı bütün sorularımızı cevapladı. Kızım terapiye devam ettikçe ağlama krizleri, yemek yemedeki inatlaşmaları kısacası bizi çileden çıkaran tüm davranışları yok olmaya başladı. Üzerimizdeki emekleri için kızımın filiz ablasına teşekkür ederiz.

 

N. Ş.

Bir tanıdık vasıtası ile 4 yaşındaki oğlumu terapi için Filiz hanıma götürdüm. Ben kendisinden çok memnun kaldım. İstediği şeyler olmadığında ağlama krizlerine giren, bizimle sürekli inatlaşan ve yaptırana kadar da susmayan zor bir oğlum var. Ben de babası da bebekliğinden beri kural sınır hiç koyamadık. Nasıl yapacağımızı da bilemiyorduk zaten oğlum da bunu istediği gibi kullanıyordu. Bu inadı bizi artık çok zorlayınca birine danışalım istedik. Filiz Hanım oyun terapisine başlamayı önerdi. İlk başta bizimle tanıştı, anne baba olarak nasıl davrandığımızı öğrendi ve ol gösterdi. Bizim için kural koymak ne kadar zor olsa da çocuklar için önemini anlamamızı sağladı. Kuralların anne baba olarak bizi de inanılmaz rahatlattığını fark ettik ve uygulamaya başladık devam da ediyoruz. Her şey için teşekkürler.

 

E.K.
5 yaşındaki kızımızın sosyal ortamlarda kaygılı davrandığını ve bunun da arkadaş edinmesini zorlaştırdığını fark etmemiz ile bir uzmandan destek almaya karar vermiştik. Filiz Hanım bu sorunu çözmede bize çok yardımcı oldu. Çocuğumuz ile ilgili bilgileri dikkatle dinledi, sorduğu sorular ve paylaştığı bilgilerle de bizleri aydınlattı diyebilirim. Süreçte fark ettik ki kızımızın kaygılı olmasının sebebi onun yanında bizim çok kaygılı davranıyor olmamız ve aşırı korumacı davranıyor olmamızmış. Oyun terapisi tüm bunları anlamamıza yardımcı oldu, kendi davranışlarımızı değiştirmeye odaklandık, bize verdiği bilgileri kullanarak kızımızın girişkenliğini destekledik. Bize yardımcı olduğu için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

 

A. B.

Bir kardeşi olduktan sonra 4 yaşındaki oğlumuzun tüm davranışları ve tavrı değişmeye başladı, başlarda biraz zaman vermek istedik ama durum devam edince kendi kendimize ne yapacağımızı bilemedik ve bir psikolog ile görüşmeye karar verdik. Oğlumuzu ikna edemeyeceğimizi düşünsek de kısa bir sürede Filiz Hanım’ın desteği ile seanslara alışmaya başladı. Oyun terapisi ile çocuğumuzun ne hissettiğini ve neler düşündüğünü ortaya çıkardıkça Filiz Hanım bizlerle oğlumuz arasında bir nevi köprü oluşturdu diyebilirim. Biz oğlumuzu anladıkça tutumlarımızdaki hataları da görmeye başladık, hem anne hem de babanın birlikte ve ayrı ayrı neler yapabileceğini öğrendik kendisinden. Seanslar bittiğinde oğlumuz bizimle eskisi gibi iletişim kurmaya başlamıştı. Gönülden tavsiye ediyorum, biz faydasını gördük.

 

N. O.

Oğlumuzun okulda hırçın davranışları ve arkadaşlarına saldırganlıkları olduğunu öğretmeninden öğrendim. Kendileri oğlumuzun terapiye başlamasını önerdi. Yakın zaman önce eşimle boşandığımızdan ancak bu süreci iyi idare edemediğimizden Filiz Hanım’a bahsettiğimizde oyun terapisine başlamaya karar verdik. Zamanla hırçınlıkların ve saldırganlıkların sebepleri ortaya çıktı, Filiz Hanım bu problemin nasıl giderileceği konusunda bize özellikle boşanma konusunda çocuğumuzla nasıl konuşmamız gerektiğini, kendimizi nasıl ifade edebileceğimizi ve bu süreçte yaşanabilecek zorlukların üstesinden nasıl geleceğimizi paylaştı. Öğretmeni ile bilgi alışverişine devam ediyoruz, terapi ve okul şu anda birlikte yürüyor. Oğlumuzun terapiye ilk başladığımız zamana göre okulda daha sakin ve arkadaşları ile daha iyi anlaştığı haberlerini alıyoruz, çocukları anlamak ve onlara önemli konulardan bahsetmek her zaman çok kolay olmuyor. Bu yüzden yardıma ihtiyaç duyan ebeveynlere desteği Filiz Hanım’dan almalarını öneriyorum.

 

G. B.

Biz Filiz Hanım’a kızımızın çok fazla yemek seçmesi ve çok az yemek yemesi üzerine başvurduk. Bizlerden detaylı bilgileri aldı ve neredeyse ilk seanstan sorunu anlamamıza yardımcı oldu. Çocuğumuzun yaşına göre gelişim özelliklerinden, nelere ihtiyaç duyduğundan ve bizim bu ihtiyaçları nasıl görüp karşılayabileceğimizden bahsetti. Bu zamana kadar çocuğumuzla çocuk olduğumuzu fark ettik ve ebeveyni gibi davranmaya başladık. Yeme konusunda inat veya zorlamayla değil seçenek sunarak ilerlemeye başladık, süreci nasıl hem eğlenceli hem de beslenmesine özen göstererek sürdürebileceğimizi gördük diyebilirim. Eskiden yemek saatleri resmen eziyet gibi geliyordu şimdilerde çocuğumuzla sofraya beraber oturup beraber kalkabiliyoruz, eskisi gibi yemek seçmiyor. Ben de bir şeyler yediğini gördükçe kendimi daha rahat ve huzurlu hissediyorum. Çok memnun kaldım kendisinden, teşekkür ediyorum.

 

A. K.

Depremden sonra oğlumun sürekli benimle uyumak istemesi ve eskiden olduğu gibi tek başına odasında uyuyamaması üzerine bir uzman ile görüşme kararı aldım. Filiz Hanım deprem sürecinin ne gibi psikolojik etkiler yaratmış olabileceğini bana açıkladı ve problemi çözebilmek için oyun terapisi sürecine başladı. Seanslardan sonra bana yaşadığımız sorunla ilgili önerilerde bulundu, iletişimde kalarak iş birliği yaparak üstesinden geldik bu sürecin. Tekrardan odasına alışması için adım adım yönlendirdi bizleri, biz de dediklerini uyguladık. Kısa bir zaman sonra yeniden kendi yatağında yatabilmeye başladı, her şey bir anda değil zamanla bizlerin ve terapinin katkısıyla oldu diyebilirim. Ebeveyn danışmanlığı konusunda kendi deneyimimle önereceğim biridir Filiz Hanım, kendisine ne kadar teşekkür etsem az.

 

G. A.

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Filiz Hanım’ dan kızımın okula uyum sağlamakta zorlanması ile ilgili ebeveyn danışmanlığı aldım. İlkokul 1. Sınıfa başlayan kızım her gün okuldan ağlayarak geliyor ve ertesi gün okula gitmek istemiyordu. Okula gelip giderken ve evde ayrı ayrı neler yapabileceğimden söz etti. Ben kızımı okula bırakırken onun kadar zorlandığımı ve ayrılamadığımı fark ettim. Ufak değişiklikler yaparak okuldan da destek ile kızımın okula geliş gidişini kolaylaştırdık. Artık okula bırakırken daha kısa sürede vedalaşabiliyoruz, okul çıkışlarında okul ile ilgili güzel şeyleri anlatıyor bana. Daha mutlu ve hevesli olduğunu görebiliyorum ki benim için en büyük mutluluk da bu zaten. O yüzden Filiz Hanım’a hem kızım hem de kendi adıma teşekkür ediyorum.

 

Ş. S.

7 yaşındaki kızımız tuvaletini tutmaya ve altını ıslatmaya başlamıştı ne yapacağımızı bilemedik bir sürü yol denedik. Doktora götürdük herhangi bir sorun olmadığını söyledi, tuvaleti gelince bize söylemesini istedik tamam dese de yine de ıslatmalar devam etti. Okulda da yaşandığı için sorunun sadece evde görülmediğini anlayınca zaman kaybetmeden psikolojik danışmanlık almak istedik. Filiz Hanım kızımıza çok sıcak davrandı, kızımızda kendisine hemen alıştı. Bu sorunun ne zaman başladığı, öncesi, nerelerde nasıl devam ettiği ve daha birçok şeyi kendisiyle konuştuk ve bir yol haritası çizdik. Seanslar ilerledikçe tuvaleti geldiğinde tutmak yerine tuvalete ihtiyacı olduğunu söylemeye başladı ve alt ıslatma durumu sona erdi. Filiz Hanım durumun tekrarlamaması için önerilerde bulundu, çocuğu ile böyle bir sorun yaşayan tüm anne babalara tavsiyemdir kendisi.

 

E. D.

Oğlum gittiğimiz her yerde benden bir şeyler istiyor ve almadığımda da ağlıyordu. İstedikleri olmayınca ağlamayı alışkanlık haline getirdi ve evimizde ağlama sesi eksik olmamaya başlamıştı. Annesi de ben de denediklerimiz sonuç vermeyince araştırmaya başladık ve Filiz Hanım’ı bulduk. Kendisinden sınırları nasıl koyacağımızı, etkili ebeveynlik tarzlarını, oğlumuz bir şeyler için tutturduğunda neler yapmamız gerektiğini öğrendik ve hızla sonuç aldık diyebilirim. Bir şeyler istediğinde kendini yerlere atıp dakikalarca ağlayan çocuğumuz istediği şey olmayınca ağlamadan, ağlama krizleri yaşamadan olayı atlatabilmeye başladı. Hala hatırladıkça şaşırıyoruz ağlama krizlerini nasıl çözdük diye. Kendisini içim çok rahat bir şekilde öneriyorum herkese.

 

G. Ö.

6 yaşındaki oğlumuzun kendisine ve bize vurmaya başlaması üzerine Filiz Hanım ile görüşmeye başladık. Anladık ki kendisini ifade edemediği için davranışları ile saldırarak kendini ifade etmeye çalışan bir çocuk varmış karşımızda. Öfkelendiğinde ya da üzüldüğünde kendisini nasıl anlatacağını bilemediği için iletişim kurma şeklimizi değiştirmeye başladık. Ailecek iletişimimiz arttı hem eşimle benim hem de oğlumuzla bizim. Yine öfkelendiği oluyor ama öfkelendiğinde artık kendisine veya başkasına vurmak yerine bizimle paylaşıyor. İstediğimiz de buydu zaten, ne olduğunu anlayamamıştık şimdi çok iyi anlıyoruz. Bu yolda bize ışık olduğu için kendisine teşekkürlerimizi ve sevgilerimizi sunuyorum.

 

B. Y.

4 yaşındaki kızım çok başına buyruk davranıyordu, kimseyi dinlemiyordu. Kreşteki öğretmeninden de okulda kurallara uymadığını ve sınıftaki oyunları bozduğunu duyunca biriyle görüşmemizin iyi olacağını düşündüm. Bu süreçte Filiz Hanım’la tanıştık, iyi ki tanışmışız. Kızım kendisinden oyun terapisi aldı, bizler de ailecek neler yapabileceğimizi konuştuk kendisi ile. Kurallar ve sınırlar nasıl sağlıklı şekilde konulur, doğrusu yanlışı nedir tek tek açıkladı ve bütün sorularımızı yanıtladı. Süreç bittiğinde hem öğretmeninden güzel dönüşler aldım hem de ebeveynler olarak kendimizi geliştirdik düşüncesindeyim.

 

S. O.

Oğlum bir süredir okuldan veya gittiğimiz yerlerden eşyaları çantasına koyup eve getiriyordu. Öğretmeni ile görüşerek sorunu gidermeye çalıştık ama başarılı olamadık ve yaklaşımlarımızdan dolayı da daha fazla eşya alıp getirdiğini görmeye başladık. Öneri doğrultusunda Filiz Hanım ile seanslara başladık. Oğlumuzla tanıştılar başlangıçta çekingen olsa da ileriki seanslarda açıldı oğlumuz ve daha istekli gitmeye başladı oyun odasına. Oyun terapisi süresince hep irtibatta kaldık, biz okul ve evdeki gelişmelerden Filiz Hanım’a söz ettik o da terapinin gidişatı ve bizim üzerimize düşenleri paylaştı. Kısa süre sonra oğlumun çantasında başka yerlerden toplanmış eşyaları görmemeye başladım ve çok rahatladım diyebilirim. Filiz Hanım’a çok teşekkür ederim.

 

O. B.

Kızımın anaokuluna uyum sağlayamama sorunu için ne denediysek fayda etmedi eşim ve ben çok huzursuz oluyorduk, okuldan aldıktan ertesi güne kadar ne yapacağımızı, nasıl güzel vakit geçireceğimizi şaşırmış haldeydik. Okuldaki uyum sorununu telafi etmeye çalışıyorduk bir nevi ama sonuç alamadık biz de psikolojik destek almaya karar verdik. Oyun terapisine Filiz Hanım ile başladık ve sabahları gözünü ağlayarak açan çocuğumuz yavaş yavaş okul dışında okuldan bahsetmeye ve arkadaş edinmeye başladı. Okula gidip geldiğinde kendimizi suçlu ve üzgün hissederdik, kendi duygularımızı nasıl yönetebileceğimizi öğrendik biz de. Hem bize hem kızımıza çok faydası oldu çok teşekkür ediyoruz.

 

Y. E.

Oğlum için oyun terapisi aldık Filiz Hanım’dan. Makarna, pilav ve abur cubur dışında hiçbir şey yemiyordu. Hem seansları hem de bizim evdeki durumlarımızı dikkatle takip etti. Sorunu nasıl çözebileceğimizi saptadı, alternatif çözüm yolları geliştirdik birlikte, öğretmeniyle de görüşerek okuldaki durumunu takip etti. Belki de oğlumda yeme bozukluğu oluşacaktı biz terapiye başlamasaydık ama Allahtan böyle bir şey olmadı ve önlemimizi aldık. Yaklaşık olarak 3 ay görüştük ve artık ihtiyaç kalmadığını iletti bize, zaten yeme sorununu da çözebilmiştik ve sonlandırdık. Oğlum hala oyun odasını ve ablasını soruyor, bizde böyle güzel bir etki bıraktığı için kendisine minnettarız.

 

A. O.

9 yaşındaki oğlumuzun bir süredir bize, arkadaşlarına ve öğretmenine doğru olmayan şeyleri söylediğini fark ederek geldik. Olmayan şeyleri söylemesi bizi çok endişelendirdi ve endişelerimizi de Filiz Hanım ile paylaştık. Oyun terapisine başlamanın uygun olacağından söz ederek oğlumuz ile seanslara başladılar. Biz de eşimle kendisinden sürecin nasıl ilerlediğini öğrendik. Bu davranışının nelerden kaynaklanıyor olabileceğini ve çözüm yollarını bize gösterdi. İyi ki kendisini tanımışız diyoruz.

 

R. G.

6 yaşındaki oğlumun nedenli nedensiz bir sürü korkusu vardı. Parkta tek başına oynayamıyordu, gece tuvalete gidemiyordu, yeni biriyle konuşamıyordu, elimizi bırakıp yürüyemiyordu ve sorduğumuzda da hep korkuyorum cevabını veriyordu. Tabii seanslara başlayınca bunların birçoğunun korku değil kaygı olduğunu öğrendik Filiz Hanım’dan. Kendisi harika bir oyun terapisti, çocuklar konusunda çok bilgili. Oğlumla uzun bir süre duygular üzerine çalıştılar, bize de ev ödevleri verdi aksatmadan yerine getirdik. Başından sonuna kadar bunun bir ekip işi olduğunu söyledi öyle de hissettirdi, kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Şu anda daha rahat, girişken ve bağımsız bir çocuk görüyorum oğluma baktığımda, gözüm kapalı tavsiye ederim, çok teşekkürler.

 

L. B.

Bir süre önce kızımın ara ara eteğini, pantolonunu tuttuğunu ve cinsel organına dokunduğunu fark etmem üzerine hiç vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmek istedim ve Filiz Hanımla tanıştım. İlk görüşmemizde benden aldığı bilgiler doğrultusunda bana çocukluk çağı mastürbasyonunu anlattı, benden evdeki durumu gözlemlememi ve gözlemlerini kendisiyle paylaşmamı istedi o da aynı zamanda kızımla oyun terapisine başladı. Zamanla problemin kaynaklarını keşfettik ve terapinin de desteği ile durum değişmeye başladı. Çocukları ile ilgili yardıma ihtiyacı olan etrafımdaki anne babalara öneriyorum kendisini, eminim birçok kişi psikolojik destek almaya ihtiyaç duyuyor ama aradıkları kişiyi bulamayanlar da çok. Filiz Hanıma rahatlıkla güvenebilirler, teşekkür ediyoruz.

 

B. Ç.

Okulda arkadaşlarıyla sorunlar yaşayan 14 yaşındaki kızım için gittik Filiz Hanım’a. İlk seansta kızımla da babası ve benimle de görüştü. Karşısındakini hiç yargılamadan can kulağıyla dinleyen biri, kızım seanslara gidip geldikçe bize kendini daha çok anlatmaya başladı, arkadaşlarıyla yaşadığı sorunları anlattı. Yanında olmak için elimizden geleni yaptık biz de. Akran zorbalığı konusunda bütün anne babalara çok dikkatli olmalarını ve çocuklarına dikkat etmelerini öneririm. Bir sorun olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden çocuğunuzla iletişim kurmanın farklı yollarını arayın ve destek alın. Bu süreçte bize destekleri için Filiz Hanım’a teşekkürler, sayesinde kızımızla konuşabiliyoruz, ulaşabiliyoruz ona.

 

C. D.

Oğlumuzun liseye geçtikten sonra sigara içmeye başladığını fark ettik ve annesi ile ne yapacağımızı bilemedik başta. Konuştuk olmadı, kavga ettik olmadı biz de biriyle görüşsün istedik ve Filiz Hanım’a getirdik. Annesi ve bana terapinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattı. Bilişsel davranışçı terapi uyguladı Mehmet’e. Seanslarda Mehmet’in sigara içmesinin altındaki sebepleri buldu, bize oğlumun duygularından ve düşüncelerinden bahsetti, ailecek neler yaparsak bu alışkanlıktan kurtulabileceğini anlattı. Kızarak, cezalandırarak sadece daha çok alışkanlığını sürdürmesine sebep olduğumuzu anladık. Oğlumuzu bundan kurtardığı için kendisine kadar teşekkür etsek azdır, Filiz Hanım’ı herkese tavsiye ederim.

 

M. K.

15 yaşındaki kızımın telefon ve bilgisayar ile bağımlılık diyebileceğim kadar çok vakit geçirmesi beni çok endişelendirdiğinden kızımla görüşebilecek ve bana da yol gösterebilecek bir psikolojik danışman ile görüşmek istedim. Filiz Hanım kızımla harika bir bağ kurdu, teknoloji bağımlılığının üstesinden iletişimi arttırarak geldi diyebilirim. Ergenlik dönemi ve karşılaşabileceğimiz sorunlardan söz etti bize. Tüm dünyası ekranlar olmuş olan kızımın bizimle yeniden bir şeyler paylaşıyor olması ve ailecek vakit geçirebiliyor olmamızı Filiz Hanım’a borçluyuz. Kızımızı nasıl dinleyeceğimizi, nasıl ortak ilgi alanları oluşturabileceğimizi ve onunla konuşmak için neler deneyebileceğimizi paylaştı. İçe kapanmış ve tüm ilgisini telefona tablete vermiş bir çocuk annesi olmak çok endişe vericiydi. Benimle benzer şeyleri yaşayanlar var ise Filiz Hanım’ı öneririm.

 

G. S.

13 yaşındaki kızıma dikkat eksikliği tanısı konduktan sonra bir psikolog ile görüşelim istedik. Filiz Hanım bize dikkat eksikliğinin ne olduğunu, terapide neler yapabileceklerini tek tek anlattı. Dikkatini odaklamasına yönelik çalışmalar yaptılar, bu sırada okulumuzla da hep irtibatta kaldı. Öğretmenlerine önerilerde bulundu, bize evde nasıl bir ortam oluşturmamız gerektiğinden bahsetti. Bu değişikliklerle normalde masanın basında 5 dakika oturamayan hemen dikkati başka şeylere giden kızım biz zorlamadan kendisi ödevlerini yapabilmeye, derslerini daha iyi dinlemeye başladı. Öğretmenlerinden çok güzel dönüşler aldık, kendisi de daha mutlu çünkü sürekli yapamadığını ve başarısız olduğunu söylüyordu önceden bize. Filiz hanım bize çok şey kattı kendisine emekleri için teşekkür ederiz.

 

İ. B.

Biz terapinin ne kadar önemli bir hizmet olduğunu ile Filiz Hanım sayesinde anladık. Kızım ergenlik çağında ve yakın bir arkadaşını kaybetmenin yasını tutuyordu, hepimiz çok üzgündük ancak kızım gün geçtikçe içine kapanmaya, normalde yaptığı şeyleri yapamamaya başlamıştı. Bu durum eşim ve beni çok endişelendirdiğinden hemen yardım almak istedik. Başlangıçta seanslara gitmek için kızımı ikna eder durumdaydık çünkü kimseyle bu konuda konuşmak istemiyordu, olayı yok sayıyordu. Ancak ilk birkaç seans sonrasında yavaş yavaş açıldığını fark ettik, seanslara bizim zorlamamız olmadan daha istekli gitmeye başladı. Yas süreci uzun bir süreç ancak Filiz Hanım ile tanışmasaydık kim bilir ne kadar daha sürecekti. Bizim için çok kıymetli olan Filiz Hanım’ı ihtiyacı olan herkese öneriyorum.

 

T. Ç.

İnternetten araştırma yaparken filiz hanıma rastladık. İlk dakikadan itibaren büyük bir özenle hareket etti, bizi can kulağıyla dinledi. 16 yaşındaki oğlumda sınav kaygısı vardı. Sınavlarda bayılacak gibi olduğunu, çok kaygılandığını bir türlü sorulara kendini veremediğini anlattı. Zaten sınavlardan gelen notlar da çok düşük olduğundan kaygılanmasının okul hayatına zarar verdiğini gördük. Sınav kaygısı ile ilgili Bilişsel davranışçı terapi uyguladığını söyledi ve oğlumla görüşmeye başladılar. İlk seanstan sonra hem oğlum hem de biz devam etmeye karar verdik. Anne baba olarak bizimle de hep ilgilendi dinledi, yol gösterdi. Oğlum da kendisinden bahsederken çok güzel bahsediyor, kaygılarının azaldığını söylüyor. Sınavda kaygılansa bile neler yapabileceğini öğrendi, kaygısını nasıl kontrol edebileceğini öğrendi ve uyguluyor eskisi kadar endişeli değil. Gerçekten terapi çok işe yaradı, filiz hanım çok teşekkürler.

 

D. Ü.

Normalde çok sosyal ve arkadaş canlısı olan oğlumuz ergenliğe girdiğinden beri gittikçe yalnızlaştı ve içine kapandı. Birlikte yaptığımız aktivitelere katılmamaya, bizimle eskisi gibi vakit geçirmemeye başladığından çok korktuk. Filiz Hanım gençlere nasıl yardım edebileceğini iyi bilen bir psikolojik danışman. Çocuğumuza gerekli desteği sağladı ve bizimle de görüşmeler gerçekleştirdi. Oğlumun yalnız olmadığını ona hissettirmek için de biz anne babası olarak elimizden geldiğince çaba gösterdik. Oğlumuz eski haline dönmeye başladıkça içimize su serpildi resmen. Filiz Hanım bana sorulduğunda önereceğim ilk ve tek kişi, güvenle başvurabilirsiniz.

 

B. K.

Çekişmeli bir boşanmadan anne ve babası arasında gidip gelen mutsuz bir çocuk olarak çıktı kızım. Ne kadar o bu durumdan etkilenmesin istesek de yine de 15 yaşındaki bir çocuk rahatlıkla anlayabiliyor evde sorun olduğunu. Birçok kavgalarımıza yakından şahit oldu, okuldaki başarısı da düşmeye başladı çok mutsuz ve umursamaz olduğunu gördüğüm için yardım edebilecek birini aramaya başladım ve Filiz Hanım ile yollarımız kesişti. Durumu hızlıca analiz etti, öncelikle bana kızımın neye ihtiyaç duyduğunu anlattı ve anne baba olarak bizim kendimizdeki hataları görmemizi sağladı. Bilişsel terapiye başladılar beraber, çocuğumun duygularını rahatça yaşamadığını anladı. Biz daha anlayışlı ve sevecen davrandıkça umursamaz davranışlarının altından çok korkmuş bir çocuk çıktı, hala görüşmeye devam ediyoruz. Bizi sıkça durumdan haberdar ediyor, kızım kendisi ile görüştükçe rahatlamış görünüyor. İyi ki tanışmışız çok donanımlı ve içten birisi, teşekkürler.

 

A. P.

Filiz Hanım ile 16 yaşındaki kızımızın normalde olmadığı biri gibi çok asabi, hırçın, söz dinlemeyen davranışları olduğu için görüştük. Bize olur olmadık yerde bağırıp sürekli kızdığı için ağzımızı açmaya korkuyorduk babasıyla. İlk başlarda terapiye gitmek istemedi ikna etmek zorunda kaldık ama 3. Seanstan sonra ne olduysa diğer seansı kendisi sorar oldu. Bdt nin kızımda etkili olacağını söylemişti öyle de oldu hala devam ediyoruz henüz bitmedi bizim seanslarımız ama şimdiden daha sakin davranabildiğini, öfkelense de bağırmadan kendini anlatabildiğini görebiliyorum. Seanslar bittiğinde eminim çok daha farklı olacak her şey. Filiz hocama güvenim tam bu konuda bizim göremediğimizi görüp sorunu çözmede çok başarılı.

 

T. M.

Eşimle aramızdaki sorunları istemeden de olsa evde oğlumuza yansıttığımızı 16 yaşındaki oğlum evden kaçmaya başladığında fark ettim. Çok tehlikeli bir süreç geçirdik diye düşünüyorum çünkü tanımadığımız arkadaşlarıyla görüşmeye ve haberimiz yokken uzun saatler dışarda kalmaya da başlamıştı sonlara doğru. Ergenliğin zor bir dönem olduğunu biliyoruz ama zarar görmesinden çok korkarak danışmanlık merkezine başvurduk. Filiz Hanım’ a yönlendirdiler bizi. Çok memnun kaldık çünkü kısa zamanda terapinin faydasını görmeye başladık. Tabii ki biz de eşimle aramızdaki sorunlar için ayrıca yardım alacağız ve çocuğumuza yansıtmamak için elimizden geleni yapacağız. Kendisine teşekkür ederiz.

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …