BLOG

Ücretsiz İçerik - Bilgilendirici Yazılarımız

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK

En sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri cinsel istekte azalmadır. Erkeğin cinsel isteksizliği sanılanın aksine, çiftlerin en sık yardım arayışına girdiği cinsel sorunlardan biridir. Cinsel aktivitenin, cinsel içerikli düşüncelerin ya da düşlemlerin altı ay boyunca hiç olmaması ya da çok az olması halinde erkekte cinsel istek bozukluğunun varlığı düşünülmektedir.

Cinsel isteksizlik hayat boyunca görülebilmekte ya da belli durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Cinsel isteksizlik olan bireyler mastürbasyon yapmaya veya erotik film izlemeye istekliyken, partneriyle yakınlık kurmak istemeyebilir. Bu durumda bireylerin cinsel isteksizlik halinin her koşul için geçerli olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Genellikle cinsel ilişki partnerler tarafından başlatılmaktadır. Bu durumda bireylerin ilişkiye isteksiz olarak katılım sağladıkları bilinmektedir. Cinsel isteğin az olması, cinsel yanıt döngüsünde yer alan diğer evreleri de etkilemektedir. Çoğunlukla da uyarılma ve orgazm aşamalarında zorlanılmaktadır. Uyarılma sağlansa bile ilişki esnasında konsantrasyon kaybının etkisi ile sertleşme korunamayabilir ve orgazma ulaşamadan ilişki sonlandırılabilir.

Cinsel isteksizlik erişkinlikten itibaren görülebilmekte veya sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Yaygınlığı erkeklerde %16’dır. Yapılan çalışmalarda 18- 24 yaş aralığındaki erkeklerin %6’sında, 66-74 yaş aralığındaki erkeklerin %41’inde cinsel istek sorunları yaşandığı görülmüştür.

 

Ereklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

 • Cinsel kaçınmalar
 • Psikiyatrik rahatsızlıklar (depresyon, kaygı bozuklukları, şizofreni, madde kötüye kullanımı vb.)
 • Organik bozukluklar (Diyabet, testosteron eksikliği, tiroid hormon eksikliği, endokrin tümörler vb.)
 • Alkol ve sigara tüketiminin fazla olması
 • Antidepresan, antipsikotikler gibi ilaçların kullanımı
 • Çocuk sahibi olmak istememe
 • Başarısızlık korkusu ve beklentisi
 • Stresli bir iş ve yaşama sahip olmak
 • Yakınlık Problemleri
 • Evlilik çatışmaları
 • Partnerin cinsel sorunlarının olması

Sağlıklı bireylerin zorlu yaşam koşullarına sahip olmaları, aile içerisinde geçimsizlik yaşamaları ve yaşın ilerlemesi nedenleriyle görülen cinsel isteksizlik bir bozukluk olarak değerlendirilmemektedir.

Genellikle cinsel hayatlarında gizliliğin olmadığı, kalabalık yaşanan evlerde, seslerin diğer odalardan duyulabilecek kadar az yalıtımlı ya da yakın olduğu durumlarda cinsel istek azalmaktadır. Bu durumlar düzenlendiğinde sorunun ortadan kalkması mümkündür. Ortada bu gibi nedenler olmadığı halde devamlı olarak cinsel istek az ise bir bozukluk olarak değerlendirilmektedir.

Cinselliğin yasaklandığı toplum ve kültürlerde cinsel isteksizlik sıklıkla görülmektedir. Cinsel yasaklar ve baskılar sonucunda bireyler kendilerini günahkâr ve suçlu hissetmekte, cinsel güdülerini bastırmaktadır. Böylece birey cinselliğe ve kendi bedenine yabancılaşmaktadır.

Partnerle olan ilişki cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Cinsel isteksizlikle beraber cinsel kaçınmalarda mevcuttur. Partnerden gelen cinsel talepler kaçınmanın artışına sebep olabilir. Sonuç olarak partnerlerin istekleri ya geri çevrilir ya katlanılır ya da uzak durulur.

 

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Çözümü

Cinsel isteksizliğin psikolojik bir dayanağı olması halinde cinsel terapi danışmanlığının oldukça etkili olduğu görülmektedir. Cinsel terapi bu konuda özel bir eğitimden geçen profesyoneller tarafından uygulanabilmektedir.

Cinsel isteksizlik şikayetleriyle erkeklerin yardım almak amacıyla başvurma oranlarının bu sorunu yaşayanlara oranla oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Genellikle partnerlerinin isteği ile başvurular yapılmaktadır.

En temel nedenlerinden birisi cinsellikle ilgili mitlerin yaygın olmasıdır. Özellikle erkeklerin her zaman cinselliğe hazır olduklarına dair kalıp yargılar, bireylerin cinsel isteklerinin azaldığını fark edememelerine sebep olmaktadır. Bu noktada cinsellikle ilgili yanlış bilinen bilgilerin yeniden değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Cinsellikle ilgili olumsuz duygular ve bilişler doğrudan cinsel ilişkiyi etkilemektedir. Bu sebeple kendisi ve partneri ile ilişkili olumsuz cinsel düşüncelerin fark edilmesi ve olumlularıyla değiştirilmesi gerekmektedir. Bireyin partneriyle arasındaki cinsel iklimi etkileyen öfke, güç anlaşmazlıkları, duygusal ve cinsel uzaklık gibi faktörlerin olumlu hale getirilmesi gerekmektedir.

Cinsel isteksizlik sorununun çözümü; cinsellikle ilgili psikoeğitimi, mitler üzerine yapılan çalışmaları, partnerle birlikte sorunun çözümüne yönelik davranışçı uygulamaları, partner ile olan duygusal ilişkinin geliştirilme çalışmaları, nedenlerine yönelik yaşamsal değişiklikleri içermektedir. Yaşanan sorunların çözülmesi hem duygusal ilişkinizden hem de cinsel hayatınızdan aldığınız doyumun artmasını sağlayacaktır.

 

1 Comment

 • Galip

  Erkek cinsel isteksizlik sorunu, ereksiyon sorunu, erken boşalma sorunu yaşıyorsa mutlaka eşiyle ilgili de sorunlar vardır

 • Write a Comment

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

  Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

  MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

  ‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

  DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

  Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …