BLOG

Ücretsiz İçerik - Bilgilendirici Yazılarımız

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Çocukluk döneminde karşılaşılan sorunlarla ilgili alacağınız pedagog-çocuk psikoloğu desteğinin, çocuğunuzun yaşamına ne gibi pozitif etkileri olabilir ?

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir." İnsan psikolojisi de sağlığın büyük bir kısmını kapsamaktadır. Beden sağlığı ve ruh sağlığı birbirinden ayrı düşünülemez. Yani psikolojik olarak tam sağlıklı değilsek sağlıklı bir bedene de sahip olmamız pek mümkün değildir.

Sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir ruh hali için yapmamız gereken şey çok basittir: Baş edemediğimiz bir problemle karşılaştığımızda erken dönemde yardım almak. Nasıl ki vücudumuzda bir ağrı veya zorlanma hissettiğimizde doktora gitmez ve bekletirsek bu bize ilerleyen dönemlerde daha büyük bir sorun olarak dönüyor ise, psikolojik zorlanmalarda da erken dönemde destek alınmadığında sorunların daha karmaşık bir hal aldığı ve bireyin hayatını daha da olumsuz etkilediği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur (Connor, 2003).

Özellikle çocukluk yaşlarında yaşanan olumsuzluklar hayatımızın sonraki dönemleri oldukça fazla etkiler çünkü kişilik temelleri bu dönemlerde atılmaya başlanır. Çocuklar kendi potansiyellerini ve dış dünyayı yavaş yavaş keşfetmeye başlar. Dünya ve benlik algılarını oluşturmaya başladıkları yaşlarda yaşadıkları takılmalar fark edilmediği veya görmezden gelindiği zaman çok farklı olumsuz bir benlik ve inançlar geliştirebiliyorlar. Duyarlı bir yetişkin olabilecekken, çok farklı bir kimlik inşa edebiliyorlar ve  hayatlarını etkileyecek birçok karmaşık sorunu ortaya çıkabiliyorlar.

 

Çocukluk Döneminde Çözülmeyen Sorunların Çözümü İleride Çok Daha Uzun ve Zordur

Çocukluk döneminde çocuğunuzda gözlemlediğiniz sorunlar için pedagog desteği almak da, sorunları ihmal edip ertelemek de bir seçimdir. Bu ihmaller yetişkin yaşlarda fark edildiğinde de toparlanma süreci çocuk yaştaki halimize göre çok daha uzun olabilmektedir. Özellikle çocukluk çağı travmalarının izleri, müdahale edilmediği taktirde yıllarca bizimle kalabiliyor ve yetişkin kimliğe de zarar verebiliyor. Çocukluk döneminde oyun terapisi ile pedagog çocuk psikoloğu desteği alarak, 5-6 seansta halledilebilecek bir sorun, yetişkinlik dönemine bırakıldığında, çok uzun süreler psikoterapi almasını gerektirecek zorlu bir terapi sürecin gerektirebilmektedir.

Devamını oku

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK

En sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri cinsel istekte azalmadır. Erkeğin cinsel isteksizliği sanılanın aksine, çiftlerin en sık yardım arayışına girdiği cinsel sorunlardan biridir. Cinsel aktivitenin, cinsel içerikli düşüncelerin ya da düşlemlerin altı ay boyunca hiç olmaması ya da çok az olması halinde erkekte cinsel istek bozukluğunun varlığı düşünülmektedir.

Cinsel isteksizlik hayat boyunca görülebilmekte ya da belli durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Cinsel isteksizlik olan bireyler mastürbasyon yapmaya veya erotik film izlemeye istekliyken, partneriyle yakınlık kurmak istemeyebilir. Bu durumda bireylerin cinsel isteksizlik halinin her koşul için geçerli olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Read more

PSİKOLOG PSİKİYATRİST ÜCRETLERİ/FİYATLARI 2024

Bu yazı, 2024  psikolog fiyatları, 2024 psikolog ücretleri, psikiyatrist seans ücretleri hakkında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Yazımız belli başlı büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde seans ücretleri ile ilgili kapsamlı ve karşılaştırmalı bilgiler sunar. Günlük yaşamda karşılaşılan kendi başımıza baş etmekte zorlandığımız olaylar, travmatik olarak adlandırabileceğimiz zorlayıcı yaşantılar, evlilikte karşımıza çıkabilecek eşler arası çatışmalar, çocuklarımızın davranış problemleri gibi birçok farklı konuda psikolojik destek alma gereksinimi duyarız.

Psikolog ücretleri 2024 yılında 950 TL ile 4600 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Pedagog ücretleri 2024 yılında 850 TL ile 3700 TL arasında değişmektedir.

Aile Terapisi ücretleri 2024 yılında 600 TL  ile 4700 TL arasında değişmektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye’de 2024 yılında Ruh Sağlığı Alanında Hizmet Veren Kurumların Fiyat Listesi

Türkiye ve hatta dünya 2024 yılına devam etmekte olan ekonomik kriz ile girdi. Ekonomik kriz sürecinde birçok işletme kapandığı gibi diğer yandan yeni iş alanları ortaya çıktı. Ruh sağlığı hizmeti veren bazı kurumlar çeşitli değişiklikler yapmak durumunda kaldı. Yüksek enflasyona göre yapılmak zorunda kalınan ücret artışları bu değişikliklerden sadece bir tanesi. Bu bağlamda görüşmelerin ücretleri de merak edilen konulardan biri haline geldi. Yaptığımız araştırmalara göre, 2024 yılı psikolog ücretleri belli başlı şehirler başta olmak üzere, minimum-maksimum fiyat şeklinde listelenmiştir.

2024 Türkiye Psikolog Seans Ücretleri 950 TL - 4750 TL
2024 Pedagog Ücretleri 900 TL - 4100 TL
2024 Vajinismus Tedavi Ücretleri 950 TL - 4500 TL
2024 Türkiye Psikiyatrist Seans Ücretleri 1050 TL – 4000 TL
2024 Türkiye Aile Terapisi Seans Ücretleri 1050 TL - 4500 TL

Devamını oku

KONYA PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Günümüzde insanlar artık beden sağlığına önem verdikleri kadar ruh sağlığına da aynı önemi vermeye başladılar. Böylece ruh sağlığı çalışanlarına, psikolog - psikolojik danışmanlara yönelik ilgi ve talep arttı. Bu talep doğrultusundaysa konyada yaşayan biri için akla ilk gelenlerden biri de işin ekonomik boyutu yani konya psikolog seans ücretleri ve psikolog fiyatlarıdır.

Psikolog - psikolojik danışman seçimi, danışmanlık almak isteyenler için endişe verici bir konu olabiliyor. Psikolog psikolojik danışmanın aldığı eğitimler, uzman olduğu alanlar, tanınırlığı, konumu vb. araştırma aşamasında büyük önem taşırken, seans ücretleri de psikolog seçimini önemli ölçüde etkiliyor.

Konya psikolog seans ücretlerinin ve Türkiye genelinde psikolog psikolojik danışman seans ücretlerinin yüksek olduğu düşüncesi yaygındır. Ücretin tamamının 50-60 dakikalık bir seans için ödendiği düşünülmektedir. Ancak gözden kaçan nokta psikolojik danışmanlığın bir psikolojik seanstan ibaret olmadığıdır. Seansların üç aşaması vardır: Seans öncesi, seans sırası ve seans sonrası. Psikologlar - psikolojik danışmanlar seans öncesinde danışanları için hazırlık yaparlar, seans sırasında danışanla birlikte süreci yürütürler ve seans sonrasında danışanı analiz ederler, araştırmalarını sürdürürler ve gidişatı belirlerler. Görüldüğü üzere psikolojik danışma hizmeti çok yönlü bir süreci ifade etmektedir.

Psikolog-psikolojik danışmanın aldığı eğitimlerin çeşitlenmesi, deneyimlerinin artması, yoğunluğunun ve bilinirliğinin artması, enflasyon oranı gibi birçok faktör, psikolog-psikolojik danışman fiyatlarının yıldan yıla değişkenlik göstermesine sebep olabilir. Psikolog seans ücretleri 2023 ve psikolog seans ücretleri 2024 arasında farkların bulunması beklenen bir değişimdir.

Devamını oku

ANKARA PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Psikolog seçimi yapmak, danışmanlık hizmeti almak isteyen bireyler için karar vermekte zorlanılan, önemli bir konudur. İlk olarak seçeceğimiz psikoloğun hangi eğitimleri aldığı, uzmanlık alanları, yetkinliği, mesleki tanınırlığı, konum olarak nerede bulunduğu gibi başlıklar araştırma sürecinde dikkat edilen hususlardır. Bunlara ek olarak seans ücretleri de psikolog - psikolojik danışman seçimi yapılırken önem verilen bir diğer başlıktır. Psikolog fiyatlarının genellikle yüksek olduğu ifade edilir buna ek olarak Ankara psikolog ücretlerinin de diğer illere göre daha yüksek olduğu söylenir. 

Ankara psikolog seans ücretlerinin genellikle pahalı olduğu düşünülür. Ödemenin sadece 50-60 dakikalık bir seans için yapıldığı varsayılmaktadır. Ancak bu, danışmanlığın sadece seans sırasında gerçekleşmediği gerçeğini dikkate almaz. Seanslar üç aşamaya ayrılır: seanstan önce, seans sırasında ve seanstan sonra. Psikologlar seans öncesinde danışanları için bireysel olarak hazırlanır, seans sırasında danışanla birlikte süreci yönetir ve seans sonrasında danışanı değerlendirir, araştırmalarını sürdürür ve ileriye dönük planlar yapar. Görüldüğü gibi, danışmanlık tek yönlü bir yol değildir. Her aşama özel bilgi, beceri ve donanım gerektirir. Ücretlerin yüksek bulunmasına etki eden en önemli faktörlerden biri ise, seans süresinin en az 40-45 dk sürüyor olmasıdır. Fizyolojik bir şikayetinizle ilgili özel bir hastanede gittiğiniz bir hekimin size ayıracağı süre ile kıyaslandığında, bu süre son derece uzundur. Bu durum da ankara psikolog ücretlerinin ve genel olarak psikolog ücretlerinin yüksekliğinin nedenini bize göstermektedir.

Devamını oku

ANTALYA PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ 2024

Antalyada yaşayan ve psikolojik desteğe ihtiyacı olan biri için akla ilk gelenlerden biri de işin ekonomik boyutu yani güncel Antalya psikolog seans ücretleri ve Antalya psikolog fiyatlarıdır.

Psikolog seçimi destek almak isteyenler için endişe verici bir konu olabilir. Psikolog psikolojik danışmanın almış olduğu eğitimler, uzman olduğu alanlar, bilinirliği, bulunduğu yeri vb. belirleme aşamasında büyük önem arz ederken seans fiyatları ise psikolog seçimini önemli ölçüde etkilemektedir.

Antalya psikolog seans ücretlerinin ya da güncel Antalya aile terapisi ücretlerinin yüksek olduğu düşüncesi yaygındır. Psikolog - psikolojik danışmanlar seans öncesinde hazırlanırlar, seansta danışanla birlikte süreci yürütürler, sonrasında ise danışana yönelik değerlendirmeler yaparlar ve gidişatı belirlerler. Görüldüğü üzere alınan danışmanlık hizmeti çok yönlü bir süreç anlamına gelmektedir.

Devamını oku

Vajinismus Tedavi Ücretleri – Cinsel Terapi Fiyatları 2024

Cinsel ilişkiye girememe sorunu, cinsel ilişki korkusu olarak da bilinen vajinismus, doğru yerden destek alındığında kesin çözümü olan geçici bir cinsel sorundur. Sorunun çözümü fizyolojik bir nedene dayanmıyorsa, hekimin tıbbi bir tedavisini gerektirmiyorsa cinsel danışmanlık ile bu sorundan kesin olarak kurtulmak mümkündür.

Vajinismus tedavisi konusunda araştırmalar yapan çiftler için, tedavi ya da cinsel danışmanlık sürecinin ne kadar ücrete mal olacağı konusu da elbette önemlidir. Sadece fiyata göre yapılan uzman ve merkez seçimleri hem maddi hem de manevi anlamda daha fazla bedel ödemenize yola açabilir.

Bu bakımdan cinsel danışmanlık ve cinsel terapi alarak vajinismustan kurtulmaya karar veren çiftlerin, destek alacakları uzmanın ya da merkezin sorunu hangi bakış açısı ile ele aldığını anlamaları önemlidir. Vajinismusu, kestirme yollardan vajinaya direkt müdahale ile çalışan bir çok uzman olduğu gibi,  Cinsel Terapi ile cinsel yaşamdaki kaliteyi ve cinsel uyumu arttırarak kalıcı şekilde hem de vajinaya hiçbir doğrudan müdahale olmadan çalışan birçok uzman ya da merkez bulunmaktadır.  Ayrıca sorunla ilgili kesin çözüm vadedilip edilmediği konusu, ne kadar sürede çözüme ulaşılacağı gibi detaylar da dikkate alınmalıdır. Kestirme yöntemler yerine cinsel terapi ile cinsel yaşamdaki kalitenin arttırıldığı ve çift olarak cinsel uyumunuzun arttırıldığı süreçleri tercih etmenizi öneririz.

 

Vajinismus terapileri ülkemizde genellikle özel merkezler tarafından sağlanmaktadır. Vajinismus tedavi ücretleri, fiyatları ve maliyetleri bir merkezden diğerine önemli ölçüde değişmektedir. Bazı vajinismus merkezleri seans seans ücret alırken, diğerleri tüm terapi süreci için bir "paket" ücret uygular ve tek bir ödeme alır:

Seans Seans Ödeme Alan Merkezlerde Vajinismus Terapisi Fiyatları

Vajinismus tedavileri seans seans ödeme alınan yerlerde genellikle daha uzun sürmektedir. Bu nedenle, uzun süreli terapiler mali açıdan sorunlu olabilir. Toplamda, sabit ücretten çok daha pahalı olabilir. Uzayan cinsel danışmanlık süreci nedeniyle maliyetler artar. Vajinismus terapi seansları genellikle 40 ila 45 dakika arasında sürer.

Paket Şeklinde Tek Ödeme Alan Merkezlerde Vajinismus Terapisi Fiyatları

Paket fiyat, ilk seansta yapılan değerlendirme sonucunda belirlenir. Bu sistemle çalışan merkezlerden destek aldığınızda vajinismus terapisinin süresi uzatılsa bile maliyet artmayacaktır.

Görüldüğü gibi vajinismus tedavi ücretleri için "kombine fiyat tarifesi "ni tercih etmek daha mantıklıdır. Vajinismuslu bazı çiftler tedavilerin pahalı olduğunu iddia etmektedir. Ancak yıllarca süren sorunlarının çok kısa bir sürede çözülmesi hem maddi hem de manevi olarak büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca vajinismus tedavi fiyatları genellikle tüp bebekten daha ucuzdur.

Tedavi süresi ne kadar kısa olursa çiftin hem maddi hem de manevi kazancı o kadar fazla olacaktır. Ödenen masraflar azalacak ve omuzlardaki yük hızla ortadan kalkacaktır. Bu nedenle; vajinismus tedavisine başlamadan önce araştırdığınız merkeze tedavinizin ortalama kaç gün süreceğini sormanızda fayda vardır. Ayrıca kestirme yollar yerine cinsel yaşamınızdaki kalitenin arttırıldığı ve cinsel uyumun arttırıldığı çiftin ortak katılımının zorunlu olduğu terapi süreçlerini tercih etmenizi öneririz. 

 

Vajinismus tedavisinde Başarı ve Fiyatlar

Vajinismus tedavi fiyatlarının çiftler için pahalı olduğu doğrudur. Ancak tedavi sonrası elde edilen başarı evliliğin normale dönmesini, sorunların ortadan kalkmasını ve büyük bir rahatlamayı beraberinde getirecektir. Sorunları ertelemek ya da sadece fiyata göre karar vermek uzun vadede maddi manevi daha fazla bedel ödemenize yol açıp, daha pahalıya mal olabilecektir.

Vajinismus tedavi fiyatları, ödeme koşulları, tedavilerin süresi, merkezin cinsel tedavilerdeki deneyimi, başarı oranı, tedavi garantisi olup olmadığı, merkezin konaklama yardımı sağlayıp sağlamadığı gibi faktörler toplam maliyeti belirler.

Türkiye’de 2024 yılında Vajinismus Tedavisi ve Vajinismus Terapisi alanında Hizmet Veren Kurumların Fiyat Listesi

2024 Türkiye Vajinismus Tedavisi / Vajinismus Terapisi PAKET Ücretleri  20.000 TL - 70.000 TL      (Paket şeklinde tek ödeme alarak çalışan merkezler için)

2024 Türkiye Vajinismus Tedavisi / Vajinismus Terapisi SEANS Ücretleri  2.000 TL - 6.000 TL      (Paket şeklinde tek ödeme alarak çalışan merkezler için)

Devamını oku

İZMİR PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ 2024 (Güncel)

Yaşamın getirdiği zorluklar karşısında ne yapacağımızı bilmediğimiz baş etme becerilerimizin yetersiz kaldığını hissettiğimiz bazı durumlarda bir yardıma, psikolojik destek almaya ihtiyaç duyarız. Psikolojik destek almak oldukça kapsamlı bir konudur. Kapsamlı olmasıyla birlikte akıllarda birçok soru işareti uyandırır. Bu yazımız İzmir’de psikolojik destek almak isteyen bireyler için İzmir psikolog seans ücretleri, İzmir pedagog ücretleri, İzmir psikolog ücretleri İzmir cinsel terapi seans ücretleri, İzmir tavsiye edilen psikologlar, İzmir psikolog gibi pek çok başlık içermektedir.

Seans ücretleri, psikolojik danışmanlık almanın önündeki en büyük engellerden biridir. Ücretler bazıları için endişe verici olsa da, büyük bir şehirde yaşıyorsanız, muhtemelen çeşitli ücretler arasından seçim yapabilirsiniz. Daha küçük şehirlerde ise bu durum biraz daha zorlaşmaktadır.

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir’de psikolog seans ücretleri 950 TL ile 3800 TL arasında değişiyor. Her ne kadar geniş bir yelpazeden seçim yapma şansınız olsa da seans ücretlerini etkileyen birçok farklı nokta var.

Bunlardan ilki psikoloğun eğitim seviyesidir. Yüksek lisans derecesine sahip deneyimli psikologlar, yeni mezun ve deneyim kazanmakta olan bir psikoloğa göre daha yüksek seans ücretlerine sahiptir.

Read more

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2024

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif yada kaygılı hissedebiliyoruz. Zaman zaman  o problemle tek başımıza savaşabilirken bazen de o problemin içinde kaybolabiliyoruz. İçinden çıkamadığımız sorunlar bizim hayat kalitemizi bozabilir hatta belkide günlük işlevlerimizi yerine getiremeyecek hale gelebiliriz. İşte o problemle savaşacak gücü kendimizde bulamadığımızda yada yetersiz kaldığımızı hissettiğimizde psikolojik bir desteğe ihtiyaç duyarız.

Psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğumuz aşamada, doğru psikoloğu ya da pedagogu bulma noktasındaki arayışlarımızda işin ekonomik boyutu da büyük önem arzetmektedir. Malesef son dönemde enflasyonun yüksek olması nedeniyle psikolog pedagog fiyatlarında da ciddi bir artış olması kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkıyor.

Read more

ERKEKLERDE MASTÜRBASYON VE PORNO BAĞIMLILIĞI

Mastürbasyon (öz doyum) ve pornonun, çekinip yok sayamayacağımız iki gerçek olduğunu söyleyerek konuya giriş yapmak daha uygun olacaktır. Her iki kavram da gerek bireysel gerek çift ile olan çalışmalarımızda bir biçimde artık değindiğimiz konu başlıkları olmuşlardır. Kontrol altında tutabildiğimiz davranışlarımız bizim için tehlike içermese de vücut dopamin dengemize direkt olarak etki eden tüm davranışlar için özellikle daha tedbirli olmak doğru olacaktır. Erkeklerde mastürbasyon bağımlılığı ve porno bağımlılığı bu nedenle ciddiye alınması gereken bir cinsel sorundur.

Elbette anlaşılacağı üzere porno ve mastürbasyon da bu kriterlere uymaktadır. Her ikisi de, bilhassa birlikte iken, kontrolsüz biçimde tüketildiği takdirde ciddi sorunlara davetiye çıkarabilmektedirler. Bağımlılık da bunlardan biridir ve belki de en önemlisidir. Söz konusu bağımlılık kadınlara nazaran erkekler için fizyolojik ve psikolojik anlamda daha ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Erkeklerde porno bağımlılığı ve erkeklerde mastürbasyon bağımlılığı, son zamanlarda çiftlerin cinsel terapi ve cinsel danışmanlık süreçlerine sıklıkla başvurmalarına neden olan bir sorun haline gelmiştir.

Erkek cinsel organı penisin yapısı, erkeklerin cinsellikte daha sonuç odaklı oluşu, toplum nezdinde cinselliğe yaklaşım anlamında erkeğin fazlaca özgür oluşu ve günümüz dünyasında tüm cinsel uyaranlara ulaşımın artık çok daha kolay oluşu mastürbasyon ve pornoyu erkek cinselliği için daha ciddi bir tehlike haline getirmektedir. Read more

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK

En sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri cinsel istekte azalmadır. Erkeğin cinsel isteksizliği sanılanın …

PSİKOLOG PSİKİYATRİST ÜCRETLERİ/FİYATLARI 2024

Bu yazı, 2024  psikolog fiyatları, 2024 psikolog ücretleri, psikiyatrist seans ücretleri hakkında bilgi vermek amacıyla …