BLOG

Ücretsiz İçerik - Bilgilendirici Yazılarımız

ÇOCUKLARDA ANKSİYETEYİ/KAYGIYI DENGELEMEK İÇİN 8 YÖNTEM

Ebeveynler olarak çocuğunuza kaygı duygusuyla nasıl baş edebileceğinin çeşitli yollarını öğretip onlara bu konuda farklı beceriler kazandırabilirsiniz.

Günlük yaşamda bazı durumların çocuğunuzu korkutması oldukça normal bir durumdur. Bu noktada korku duygusuyla ilgili düşüncelerimizi tekrar gözden geçirmekte fayda var. Korku sanıldığının aksine yalnızca olumsuz bir duygu değildir. Örneğin, somut olarak sokakta bize doğru yaklaşan saldırgan bir köpek gördüğümüzde korkarız ve vücudumuzda stres hormonları salgılanır. Bu durumda hissedilen korku, kaç ya da savaş tepkisini ortaya çıkarır. Ve biz bu tepki sayesinde köpekten kaçarak ya da onunla savaşarak hayatta kalmak için mücadele ederiz. Dolayısıyla korku güvende olmamızı sağlar.

Fakat bazen çocuklar somut olarak tehdit oluşturmayan durumlarda da korku ve kaygı hissedebilirler. Topluluk önünde konuşmak, yaklaşmakta olan bir sınav, hayali canavarlar bunlardan bazılarıdır. Bu gibi aslında somut olarak niteleyemeyeceğimiz düşünce boyutuna hakim olan durumlar da kaygı kaynakları olabilir. Ve bu kaygılar çocukların hedeflerine ulaşmalarının önünde büyük bir engel oluşturur.

Ele alınması gereken önemli bir husus çocuğunuzun kaygısı karşısında nasıl tepki verdiğinizdir. Bu yazıda sizinle paylaşacağımız 8 yöntem ile çocuğunuzun kaygılı durumlarla baş etme becerilerini güçlendirerek onlara yardımcı olabilirsiniz. DEVAMINI OKU

İZMİR PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Yaşamın getirdiği zorluklar karşısında ne yapacağımızı bilmediğimiz baş etme becerilerimizin yetersiz kaldığını hissettiğimiz bazı durumlarda bir yardıma, psikolojik destek almaya ihtiyaç duyarız. Psikolojik destek almak oldukça kapsamlı bir konudur. Kapsamlı olmasıyla birlikte akıllarda birçok soru işareti uyandırır. Bu yazımız İzmir’de psikolojik destek almak isteyen bireyler için İzmir psikolog seans ücretleri, İzmir pedagog ücretleri, İzmir cinsel terapi seans ücretleri, İzmir tavsiye edilen psikologlar gibi pek çok başlık içermektedir.

Seans ücretleri, psikolojik danışmanlık hizmeti almanın önündeki önemli engellerden biridir. Kişi için ücretler endişe verici olsa da büyük bir kentte yaşıyorsanız farklı ücret aralıklarından size uygun olanı seçme olasılığınız yüksek. Küçük kentlerde bu durum biraz daha zorlaşıyor.

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir’de psikolog seans ücretleri 200 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Geniş bir yelpazede seçim yapma şansınız olsa da dikkat edilmesi gereken, seans ücretlerini etkileyen birçok farklı nokta vardır.
Bunlardan ilki psikoloğun eğitim seviyesidir. Yüksek lisans yapmış deneyimli psikologların seans ücretleri yeni mezun deneyim kazanmakta olan bir psikoloğa göre daha yüksektir. DEVAMINI OKU

OYUN TERAPİSİ NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Literatürü incelediğimiz zaman oyun terapisinin iyileştirici gücü üzerine çarpıcı araştırmalar görmekteyiz.  Bu bilimsel çalışmalarla oyun terapisinin çocuklar üzerinde etkili bir müdahale yöntemi olduğu kanıtlanmıştır.

Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Baggerly, evsiz ve barınaklarda yaşayan çocuklar ile yaptığı oyun terapisi sonuçlarına göre; çocuklardaki negatif ruh hali, negatif benlik algısı ve travma ile ilişkili semptomlarında belirgin değişimler görülmüştür.
  • Danger& Landreth, konuşma terapisi alan çocuklara yönelik yapmış olduğu çocuk merkezli oyun terapisi sonucuna göre; terapi grubundaki çocukların kontrol grubundaki çocuklara kıyasla alıcı dil ve ifade edici dil becerilerinde anlamlı derecede bir gelişme, agresif davranışlarında azalma görülmüştür.
  • Jalali& Molavi, ayrılık kaygısı yaşayan 30 çocuğa grup oyun terapisi uygulamıştır. Araştırma sonuçlarına göre; grup oyun terapisine katılan çocuklar, herhangi bir müdahale olmayan kontrol grubundaki çocuklara kıyasla ayrılık kaygısı ile ilgili sorunlarında istatistiksel bir düşüş sağlamıştır.
  • Ray&Schottelkorb&Tsai, DEHB belirtileri olan çocuklar üzerinde yapmış olduğu oyun terapisi ile; DEHB, kaygı, öğrenme yetersizliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme görüldüğünü açıklamıştır.

DEVAMINI OKU

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK

En sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri cinsel istekte azalmadır. Erkeğin cinsel isteksizliği sanılanın aksine, çiftlerin en sık yardım arayışına girdiği cinsel sorunlardan biridir. Cinsel aktivitenin, cinsel içerikli düşüncelerin ya da düşlemlerin altı ay boyunca hiç olmaması ya da çok az olması halinde erkekte cinsel istek bozukluğunun varlığı düşünülmektedir.

Cinsel isteksizlik hayat boyunca görülebilmekte ya da belli durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Cinsel isteksizlik olan bireyler mastürbasyon yapmaya veya erotik film izlemeye istekliyken, partneriyle yakınlık kurmak istemeyebilir. Bu durumda bireylerin cinsel isteksizlik halinin her koşul için geçerli olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir. DEVAMINI OKU

EMDR TERAPİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Her hayat, beklenmedik zamanlarda karşılaşılan türlü zorluklarla doludur. Yaşanılan bütün psikolojik sorunların kaynağı, travma olarak adlandırdığımız hayatımızı büyük ölçüde etkileyen ve sonrasında baş etmekte zorlandığımız anı ya da anılardır.

TRAVMA NEDİR

Beklemediğimiz anlarda gelişen, kişide korku, panik, kaygı, şok etkisi yaratan günlük rutinin dışına çıkan, kişinin yaşananları kavrama ve anlamlandırma süreçlerini bozan, kişiyi uzun süre etkisi altına alan tüm yaşam deneyimlerini travmatik deneyimler olarak adlandırabiliriz.

Trafik kazaları, doğal afetler, hamilelik ve doğum süreci sorunları, cinsel taciz ve tecavüz gibi olaylar, boşanmalar, yeni bir kardeşin doğumu gibi durumlar yetişkinler ve çocuklar için travma riski taşır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, yaşanılan olayın bir travma olup olmadığına karar verecek kişinin olayı yaşayan ya da tanık olan kişi olmasıdır. Hangi olayın travma olacağı, kişiden kişiye değişebilir. Maruz kalan kişinin duruma nasıl bir anlam yüklediği bilgisi çok önemlidir. DEVAMINI OKU

KAYGI (ANKSİYETE) BOZUKLUĞU ATAKLARINI KONTROL ALTINA ALMANIN YOLLARI

Bir araba yolculuğuna çıkacağınızı hayal edin. Uzun zamandır planlanan bir yolculuk. Bu yolculukta arabanın tekeri patlayabilir, motoru bozulabilir ya da kaza yapabilirsiniz. Tüm bunları düşününce yola çıkmaktan vaz geçebilir, planınızı bir süre daha erteleyebilirsiniz. Fakat tekrar yolculuk yapma zamanı geldiğinde bu riskler yeniden gün yüzüne çıkacaktır. Bunun yanında hiçbir aksilik olmadan da yolculuğunuzu yapabilir, ulaşmak istediğiniz yere varabilirsiniz.

 

HAYATTA TÜM RİSKLERDEN EMİN OLMAK DİYE BİR ŞEY YOK

Kaygı tıpkı bu yolculuğu engellediği gibi hayatımızın her alanında bizleri engelleyebilecek bir duygudur. Hayat her zaman karşımıza birtakım riskler çıkaracaktır. Şu anda düşününce herhangi bir şey hakkında endişe duyabilirsiniz. Sağlığınız hakkında, ilişkiniz hakkında, çocuğunuz hakkında ya da işiniz hakkında kaygıya kapılabilirsiniz. Kanser olursam, kalp krizi geçirirsem, çocuğumun başına bir şey gelirse, bu ilişki nereye gidiyor?, işten atılırsam ne olacak vs. Tüm bunları düşünmek çok kolaydır. İnsan yeter ki endişelenmek istesin her zaman bunun için bir konu bulabilir. DEVAMINI OKU

ANKARA PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Psikolog seçimi yapmak, danışmanlık hizmeti almak isteyen bireyler için karar vermekte zorlanılan, önemli bir konudur. İlk olarak seçeceğimiz psikoloğun hangi eğitimleri aldığı, uzmanlık alanları, yetkinliği, mesleki tanınırlığı, konum olarak nerede bulunduğu gibi başlıklar araştırma sürecinde dikkat edilen hususlardır. Bunlara ek olarak seans ücretleri de psikolog - psikolojik danışman seçimi yapılırken önem verilen bir diğer başlıktır.

Ankara psikolog seans ücretlerinin genellikle pahalı olduğu düşünülür. Yapılacak ödemenin yalnızca 50- 60 dakika süresi olan bir seans için olduğu varsayılır. Fakat bu noktada gözden kaçırılan husus danışmanlığın yalnızca seans içerisinde gerçekleşmediğidir. Seanslar: seans öncesi, seans sırası, seans sonrası olmak üzere üç aşamaya ayrılır. Psikologlar seans öncesinde danışanlarına yönelik bireysel bir hazırlık yaparlar, seans sırasında danışanla birlikte süreci yönetirler, seans sonrasında ise danışana yönelik değerlendirmeler yapar, araştırmalarına devam eder ve gidişatı planlarlar. Buradan anlaşılacağı üzere danışmanlık hizmeti tek yönlü bir hizmet değildir. Her aşama ayrıntılı bilgi beceri ve donanım gerektirir.

Devamını oku

KONYA PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Günümüzde insanlar artık beden sağlığına önem verdikleri kadar ruh sağlığına da aynı önemi vermeye başladılar. Böylece ruh sağlığı çalışanlarına, psikolog - psikolojik danışmanlara yönelik ilgi ve talep arttı. Bu talep doğrultusundaysa konyada yaşayan biri için akla ilk gelenlerden biri de işin ekonomik boyutu yani konya psikolog seans ücretleri ve psikolog fiyatlarıdır.

Psikolog - psikolojik danışman seçimi danışmanlık almak isteyenler için kaygı verici bir konu olabilmektedir. Psikolog psikolojik danışmanın aldığı eğitimler, uzman olduğu alanlar, tanınırlığı, bulunduğu konum vb. araştırma aşamasında büyük önem teşkil ederken seans ücretleri ise psikolog seçimini önemli ölçüde etkilemektedir.

Konya psikolog seans ücretlerinin ve türkiyede genel olarak psikolog psikolojik danışman seans ücretlerinin yüksek olduğu düşüncesi yaygındır. Tüm ücretin 50- 60 dakika süresi olan bir seans için ödenildiği zannedilir. Ancak gözden kaçırılan nokta psikolojik danışmanlık, psikologluk seanstan ibaret değildir. Seansların üç aşaması bulunmaktadır: Seans öncesi, seans sırası, seans sonrası. Psikolog - psikolojik danışman seans öncesinde danışanlarına hazırlanırlar, seans sırasında danışanla birlikte süreci yürütürler, seans sonrasında ise danışana yönelik analizler yaparlar, araştırmalarını sürdürürler, gidişatı belirlerler. Görüldüğü üzere alınan danışmanlık hizmeti çok yönlü bir süreç anlamına gelmektedir.

Psikolog-psikolojik danışmanın aldığı eğitimlerin çeşitlenmesi, deneyimlerinin artması, yoğunluğunun ve bilinirliğinin artması, enflasyon oranı gibi birçok faktör, psikolog-psikolojik danışman fiyatlarının yıldan yıla değişkenlik göstermesine sebep olabilir. Psikolog seans ücretleri 2020 ve psikolog seans ücretleri 2021 arasında farkların bulunması beklenen bir değişimdir.

Devamını oku

ERKEN BOŞALMA SORUNU KADER DEĞİLDİR

Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3.5-4 dakikadan daha kısa bir sürede olmasına Erken Boşalma yani Premature Ejaculation denir. Erken boşalma sorunu kader değildir, tıpkı diğer cinsel sorunlar gibi destek alındığında güzel sonuçlar alınabilen bir cinsel uyum problemidir.

Erken boşalan kişi genellikle “o an geldiğinde kendini tutamadığını” söyler. Bu nedenle erken boşalma gerçekte bir cinsel uyumsuzluktur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur. Kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Kadınlar genellikle 10-15 dakikadan önce orgazm olamazlar. Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır. Kişinin bu sorunla karşı karşıya kaldığını söyleyebilmek için cinsel olgunluk yaşında olması ve belirli bir sıklıkta cinsel ilişki yaşıyor olması gerekmektedir.

 

Erken Boşalmanın Görülme Sıklığı

Erken boşalma erkekte en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olup, ülkemizde erkeklerin yüzde 70’i cinsel yaşamlarının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Bu erkeklerin erken boşalma sorunları, onların cinsel yaşamlarında kendilerini eksik ve mutsuz hissetmelerine yol açarken, bir yandan da özgüvenlerini kırar ve beraberindeki kişiliklerine yerleşen pek çok olumsuzluk getirir. DEVAMINI OKU

KARDEŞ KISKANÇLIĞI VE KARDEŞ REKABETİ İÇİN ANNE BABALARA ÖNERİLER

Kardeş sorunları, neredeyse her yüzyılda ve her ailede olmuştur. Aileler, kardeş sorunları karşısında ne yapacaklarını, ne tepki vereceklerini bilmek isterler. Çoğu aile, çocuklarına eşit davrandıklarını, onları eşit sevdiklerini söyler. Durum gerçekten böyle midir?

Ebeveynler çocuklarının sürekli kavga etmesinden, birbirlerine hakaret ettiklerinden, birbirlerine vurduklarından yakınırlar. Oysa bu kavgaların çocuklar üzerine faydaları da vardır. Kavgalar, çocukların daha dirençli, çevik ve hızlı, zeki, kararlı, başarılı ve kendi duygularını ifade edebiliyor olmalarını sağlıyor olabilir.

Kardeş sorunları genellikle, çocukların, ebeveynlerin ilgisi ve sevgisinin sadece kendi üzerinde olmasını istemesinden kaynaklanıyor. Anne babalar, çocuklara, temel bakım, yaşamda ihtiyaç duyacakları şeyler, birey olma hissi, değer görme arzusu dahil birçok şey sağlıyorlar. Başka birinin varlığı çocuğunuzun gözünde bu ihtiyaçların otomatik olarak daha az verilmesi olarak algılanabilir. Ve böylece çocuklar, en fazlasını almak için kardeşleriyle yarışa girerler. DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARDA ANKSİYETEYİ/KAYGIYI DENGELEMEK İÇİN 8 YÖNTEM

Ebeveynler olarak çocuğunuza kaygı duygusuyla nasıl baş edebileceğinin çeşitli yollarını öğretip onlara bu konuda …

İZMİR PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Yaşamın getirdiği zorluklar karşısında ne yapacağımızı bilmediğimiz baş etme becerilerimizin yetersiz kaldığını …

OYUN TERAPİSİ NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Literatürü incelediğimiz zaman oyun terapisinin iyileştirici gücü üzerine çarpıcı araştırmalar görmekteyiz. …