Vajinismus (Cinsel İlişkiye Girememe) Terapisi

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirmesiyle oluşan bir problemdir. Vajina girişi çevresindeki kaslar istem dışı kasılır ve böylece cinsel ilişkiye girememe söz konusu olur.

Genel olarak ilk gece korkusu ve efsaneleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kadın vajinasını bir duvar gibi konumlandırır. Özellikle kadınların cinsel ilişkiye girmesi sırasında meydana gelen korku, ağrı veya kasılmalar bu sorunu tetiklendirir.

Vajinismus sorununda cinsel terapi en etkili çözümdür. Vajinismus yaygın olarak ilk gece korkusu, cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, çevreden duyulan hikayeler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ilerleyen yıllarda da bu sorunla karşılaşmak mümkündür. Çocuk sahibi olan kadınlarda dahi vajinismus ortaya çıkabilir. Çünkü, sorun vajinada değil, beyindedir. Vajinismus, tıbbi müdahale gerektirmiyor ve fizyolojik bir nedene dayanmıyorsa, cinsel terapi ile 3 gün gibi kısa bir sürede kesin olarak çözülmektedir.

Vajinismusun başlıca özelliği, cinsel birliktelik denendiğinde, başta vajinanın dış üçte birini çevreleyen iç ve dış kaslarla beraber tüm vücutta bir kasılma, korku, endişe, titreme ve panik hali olmasıdır.

Vajinismus da görülen en temel belirti kadındaki istemsiz kasılmalardır. Bununla birlikte kadınlar cinsel ilişkileri sırasında vajinanın girişini bir duvar gibi hissederler. Hissettikleri duyguları yanma, kanama, delinme gibi ifade ederler. Panik atak benzeri durumlar yaşarlar. Kendilerini savunma ve korunma çabalarına girerler.

Cinsel ilişkiye girme korkusu olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında bacaklarını kapatır ve eşini istemsiz olarak iter. Genellikle bu sorunu yaşayan kadınlar, vajinalarında delik olmadığını ve vajinalarının dar olduğunu düşünerek istemsizce korkularını ve endişelerini daha çok arttırırlar.

Asıl doğru olan ise vajinanın, esneyen, genişleyen, uzayan esnek bir organ olduğudur. Bu sorunu yaşayan kişiler, eşimle cinsel birliktelik yaşayamıyoruz, ağrılı cinsel birliktelik  gerçekleşiyor, ilk cinsel deneyimdeki korkular devam ediyor, cinsel ilişki sırasında aniden kasılma ve korku yaşıyorum şeklinde şikayetlerle, vajinismus terapisi ile ilgili araştırma yapmaya başlarlar.

Vajinismus terapisi ve tedavisi konusunda genellikle, vajinismus tedavi merkezleri, cinsel terapi, en iyi cinsel terapist, en iyi vajinismus merkezi, cinsel terapi merkezleri gibi anahtar kelimelerle doğru cinsel terapiste ulaşmaya çalışırlar. Ancak bu araştırmaları yapan kişilerin bulduğu uzmanlar gerçekten en iyi cinsel terapist midir?  Veya buldukları yer  en iyi cinsel terapi merkezi ya da vajinismus terapi merkezi midir? Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, hangi yöntemle ne kadar sürede çözüme ulaştırıldığı ve bununla ilgili uzman ya da uzmanların eğitimi ve yeterliliği olmalıdır.


Vajinismus Sorunu Kesin Çözümü Olan Geçici Bir  Cinsel Sorundur

Vajinismus, kesin olarak çözüme kavuşturulan ve terapistlerin de çözümü konusunda garanti verebildiği bir cinsel problemdir. Vajinismus terapisi konusunda kesin ve kalıcı çözüm Cinsel Terapidir.Bunun dışında sadece cinsel birlikteliği  hedef alan kısa ve sıradan çözümler(dilatör tedavisi, uyuşturucu kremler vs)  kadında vajinismus sorununun tekrar gündeme gelmesine ve cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir. Vajinismus sorunu 3 gün gibi kısa bir sürede çözülebilen geçici bir sorundur ve en kesin çözüm cinsel terapidir.

 

Vajinismusun Kadın Ve Erkek Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Cinsel ilişkiye girememe sorunu, kadının suçluluk duymasına ve eşine karşı kendini yetersiz hissetmesine yol açar. Erkekte ise, gerginlik, kırgınlık, mutsuzluk duyguları oluşur ve  kadının bakireliği konusunda şüpheye düşmeye başlayabilir.

Erkek ve kadında meydana gelen bu duygu ve düşünceler çiftler arasında huzursuzluğa, şiddet olaylarına, hatta boşanmalara neden olmaktadır. Bu sebeplerle kesin olarak çözülebilen bir sorun için çiftlerin vakit kaybetmeden destek almaları kendileri için vereceği en isabetli karar olur. Aksi halde, cinsel yaşamın olmadığı boş yere geçen zaman ve bununla beraber çiftlerin birbirine karşı duyduğu kızgınlık, öfke ve huzursuz geçen günler ilişkinizde geçirdiğiniz en anlamsız vakitler olacaktır. “ Bu kadar kolay çözülebilen bir sorun için neden yıllarca bekledik ?” sorusu akıllara gelecektir.

Vajinismus, yapılan araştırmalara göre cinsel terapi merkezlerine başvuran kadınların yaşadıkları cinsel sorunların %65 ini oluşturmaktadır. Fakat toplumumuzda vajinismus ve cinsellikle ilgili diğer sorunlar rahat konuşalamadığı ve ertelendiği için bu konuda yardım almayan ve nasıl bir sorun yaşadığını bilmeyen birçok kadın olduğu düşüncesindeyiz.

 

Vajinismusun Altında Yatan Nedenler Nelerdir?  

Toplumumuzda, aileler kız çocuklarına küçük yaşlarda cinselliğe yönelik bilgilendirme yapmak yerine doğrudan kendilerini cinselliğe kapatması gerektiği yönünde baskılarla büyütür.  Ancak bu baskıların devamında ileride evlendiği zaman eşine karşı rahat olması gerektiğini içeren bir bilgilendirme yer almaz.

Bu sebeple, kendi mahremlerini büyük bir gizlilikle korumayı öğrenen kadınlar, hiçbir zaman öğretilmeyen ve bilgi sahibi olmadığı bir konu olan cinsel hayata yönelik gerçek ile ilk gece karşılaştığında heyecan, korku, endişe yaşar. Bu açıdan bakıldığında bu problemin asıl nedeni, kadınlara ve erkeklere de cinsel eğitimin verilmemesidir. Cinsel eğitim konusundaki yetersizlik ve ayıp, yasak, günah üçgeni ile büyütülmektir.

Cinselliğe yönelik eğitim, düğün günü gelin ve damadın evli arkadaşları tarafından verilir. Cinsellikle ilgili verilen bu bilgiler hatalı ve yanlış olabilir. Aynı zamanda bu bilgileri veren arkadaşların kendileri ya da çevrelerinden biri vajinismus sorunu yaşamışsa çiftin zihnini de cinselliğe yönelik hurafeler ve efsanelerle yanlış bir şekilde doldurur. Bu durum da kişinin vajinismus sorunu ile karşı karşıya gelmesine neden olur.

“ İlk gece çok acır, çok kanar, kitlenme durumları oluyor olursa hemen hastaneye gidin” “ İlk gece mutlaka ilişkiye girin yoksa bir daha ilişkiye giremezsiniz.” “ Zar patlayınca çok acı ve kanama oluyor.” “ Zar yırtılınca her gün kanaman oluyor.” gibi birçok hurafe, çiftin vajinismus sorunuyla karşılaşmasına yol açabilir.

Diğer Etkenler

 • İlk cinsel birliktelikte yanlış yöntemlerden kaynaklı kanama olması, acı duyma
 • Cinsel taviz, tecavüz vb cinsel travmalar
 • Zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle oluşan çift sorunları
 • Eşi tarafından şiddete maruz kalma
 • Negatif olarak yapılan dinsel ve ahlaki şartlamalar
 • Başarısız olma korkusu ve performans kaygısı
 • Hamile kalma korkusu
 • Obsesif veya borderline kişilik özellikleri taşıma

 

Çocuk Sahibi Kadınlarda da Vajinismus Sorunu Görülebilir! 

Vajinismusta sorun sürekli olarak fizyolojik belirtilerle beraber kasılmaların olması ile bilinse de asıl sorun vajinada değil beyindedir. Bu nedenle, ilk cinsel birliktelik  gerçekleştikten sonra diğer cinsel birliktelikler yaşanırken vajinismus sorunu ortaya çıkabilir. Hatta çocuk sahibi olan kadınlarda bile daha sonra vajinismus ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda garanti ve kalıcı çözüm için kesinlikle cinsel terapi alınmalıdır.

 

Kesin Çözümü Olan Vajinismus Geçici Bir Cinsel Sorundur 

Vajinismus sorunuyla karşı karşıya olan kadınlar, kesin bir sonuca varacakları için şanslıdırlar. Vajinismus sorununda kalıcı ve kesin çözüme ulaşmak yalnızca Cinsel Terapi ile mümkündür. Çünkü ; Cinsel Terapide hiçbir şekilde vajinaya bir müdahale söz konusu değildir. Tıbbi bir müdahale de söz konusu değildir. Kadınların ilaç kullanması gerekmez.

 

Vajinismus Terapisi’nde Çalışma İlkeleri Neler Olmalıdır

 • Gizlilik : Terapi sürecinde temel prensip gizliliktir. Vajinismus terapisi danışmanlık süresince paylaşılan her şey gizli olmak zorundadır. Terapist adli suç oluşturmayan her türlü bilgiyi saklamakla yükümlüdür.
 • Şahitlik : Çiftler arasında herhangi bir adli durum olursa terapist kesinlikle bir tarafın şahidi olamaz, her iki tarafa da aynı şekilde davranır.
 • İş birliği: Danışanlar terapist tarafından kendisine önerilen eğitim videolarını izleyerek, kitapları okuyarak ve istenilen aşk oyunlarını uygulayarak azami iş birliği yapmalıdır.
 • Çiftin Ortak Katılımı: Vajinismus, tek bir tarafın sorunu değildir. Çiftin ortak problemidir. Bu nedenle vajinismus terapi seanslarına çiftin birlikte katılımı şarttır.

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …