BLOG

Ücretsiz İçerik - Bilgilendirici Yazılarımız

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif yada kaygılı hissedebiliyoruz. Zaman zaman  o problemle tek başımıza savaşabilirken bazen de o problemin içinde kaybolabiliyoruz. İçinden çıkamadığımız sorunlar bizim hayat kalitemizi bozabilir hatta belkide günlük işlevlerimizi yerine getiremeyecek hale gelebiliriz. İşte o problemle savaşacak gücü kendimizde bulamadığımızda yada yetersiz kaldığımızı hissettiğimizde psikolojik bir desteğe ihtiyaç duyarız.

Psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğumuz aşamada, doğru psikoloğu ya da pedagogu bulma noktasındaki arayışlarımızda işin ekonomik boyutu da büyük önem arzetmektedir. Malesef son dönemde enflasyonun yüksek olması nedeniyle psikolog pedagog fiyatlarında da ciddi bir artış olması kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer, siz ya da çocuğunuz;

  • Ezici ve uzun süreli bir çaresizlik ve üzüntü hissediyorsanız, aileniz ve arkadaşlarınızdan gelen çabalara ve yardımlara rağmen sorunlarınız düzelmiyor gibi görünüyorsa,
  • Günlük aktivitelerinizi yapmakta zorlanıyorsanız: örneğin, işteki görevlere konsantre olamıyorsanız ve bunun sonucunda iş performansınız düşüyorsa,
  • Aşırı endişeleniyorsanız, en kötüsünü bekliyorsan ya da sürekli gerginsen,
  • Hareketlerin kendine ya da başkalarına zarar veriyor: örneğin, çok fazla alkol alıyorsan ya da aşırı tartışmacı ve saldırgan oluyorsan,

bir psikolog ya da pedagogdan destek almayı düşünebilirsiniz.

Kişi bazı sebeplerden dolayı psikolog’a gitmekten çekinebiliyor. Kimi zaman psikolog’a giden kişinin deli olarak adlandırıldığı düşüncesiyle kimi zaman anlattıklarının gizli kalmayacağı düşüncesi ile kimi zaman da yaşadığımız sorunla yüzleşmekten korktuğumuz için psikolog’a gitmekten kaçınabiliriz.

Ama unutulmamalıdır ki herkesin bir uzamandan psikolojik destek almaya ihtiyacı olabilir ve psikolog, danışandan aldığı bu bilgilerin gizli kalması ile yükümlüdür. Ayrıca kaçtığımız ve yüzleşmekten korktuğumuz problemlerimiz bizi daha güçlü bir şekilde ele geçirmemesi için psikolojik destek almaktan çekinmemeliyiz. Bu alanda uzman, deneyimli bir psikologdan yardım almak faydalı olacaktır. Peki bu anlamda en iyi psikolog seçimi nasıl yapılmalı ve nelere dikkat etmeliyiz.

 

En iyi psikolog seçimi nasıl yapılır?

Psikolojik bir destek almaya karar verdik peki en iyi psikolog’u nasıl seçmeliyiz?

Hayatımızın bir döneminde, her birimiz bunalmış hissedebilir ve sorunlarımızla başa çıkmak için yardıma ihtiyaç duyabiliriz. Pek çok insan evlilik veya ilişki sorunları, aile durumu veya işini kaybetme, sevilen birinin ölümü gibi sorunlarla başa çıkmak için yardıma ihtiyaç duyuyor. Depresyon, stres, kaygılar, tükenmişlik veya madde bağımlılığı… Günlük yaşamın bu kayıpları ve stresleri zaman zaman önemli ölçüde yorucu olabilir. Bazen bu sorunların üstesinden gelmek için eğitimli, lisanslı bir profesyonelin yardımına ihtiyaç duyarız. Psikologlar, terapi yoluyla her yaştan milyonlarca kişinin daha sağlıklı, daha üretken hayatlar yaşamasına yardımcı olur. Psikologlar, danışanların duygu ve tutumlarını değiştirmek ve daha sağlıklı, daha etkili davranış kalıpları geliştirmelerine yardımcı olmak için çalışır.

Psikolog seçiminde seçici olmak, terapide geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Güven duygusuna ve ileriye doğru ilerleme duygusuna katkıda bulunan güçlü kimlik bilgilerine ve etkili kişilerarası becerilere sahip bir terapist seçmek önemlidir.

Bu açıdan en doğru psikologu seçmek hem zaman tasarrufu hem bütçe tasarrufu sağlar hemde verilen emekler boşa gitmemiş olur. Psikolog seçiminde, dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır: Öncelikli olarak yapılması gereken şey uzmanlık alanlarına ve eğitimine bakmak ve sorgulamak. Unutmayın ki danışan olarak alacağınız terapi yönteminden tutun psikolog’un hangi eğitimleri olduğuna dair her türlü soruyu sormaya hakkınız vardır.

 

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki farklar nelerdir?

Psikolog ve psikiyatristler iki farklı meslek gurubu, benzer disiplinlere dayanarak çalıştıkları için sıklıkla birbirine karıştırılabiliyor. Aslında bu meslek gurupları arasında belirgin bazı farklar bulunur:

  • Psikiyatristler, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra psikiyatri alanında uzmanlaşırlar. Psikologlar ise 4 yıllık lisanlarını bitirdikten sonra yüksek lisans yaparak uzmanlaşabilirler.
  • Psikiyatristler, tıp fakültesi mezunu oldukları için ilaç yazabilme yetkisine sahiptirler. Psikologlar tıp mezunu olmadıkları için ilaç verme yetkisine sahip değillerdir, terapi yöntem ve teknikleriyle ilerlerler.
  • Genelde psikiyatristlerin çoğu tedaviyi ilaç üzerinden yürütürken, psikologlar etkinliği kanıtlanmış bir takım terapi yöntemleri uygulayarak psikolojik danışmanlık ve danışmanlık yaparlar.

 

Psikolojik destek, insanların problem çözme becerilerini artırmalarına, korkularından kaygılarından kurtulmalarına, yaşama güzel adaptasyon sağlayabilmelerini, çözüme ulaşmalarını, iç görü kazanmalarını ve daha bir çok kazanımı birlikte edinmelerini sağlar. Tüm bu psikolojik desteği sağlayanlar, psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, aile danışmanları, cinsel danışmanlar, Emdr terapistleri gibi terapi yaklaşımlarını benimsemiş uzmanlardır. Günümüzde, görece psikolojik destek almak daha normal karşılanmaktadır.

İnsanlar artık beden sağlığı kadar ruh sağlıklarını da önemsemeye başlamışlardır. Dolayısıyla kişi bulunduğu şehirde bütçesine uygun psikolog, psikiyatrist, aile danışmanı ,pedagog, cinsel terapist arayışına girmektedir. Türkiye’nin birçok şehrinde bu hizmetlerin ücretleri ve kalitesi değişiklik gösterebiliyor.

Şu unutulmamalıdır ki, alınan hizmetin kalitesi, verilen ücretten çok daha önemlidir. Hayatımızı ele geçiren problemlerden kurtulmak, başka bir şey için ayırdığımız bütçeden neden daha az önemli olsun. Psikolog ücretleri verilen hizmetin kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılık, uzmanların almış oldukları eğitime, yeterliliklerine, deneyimlerine ve bulundukları şehirlerle ilgilidir.

 

KONYA PSİKOLOG, PSİKİYATRİST, PEDAGOG, AİLE TERAPİSİ, CİNSEL TERAPİ SEANS ÜCRETLERİ 

Psikolog seçiminde; eğitimi, deneyimi, tanınırlığının yanında en önemli noktalardan biriside psikolog seans ücretleridir. Ücretler şehirlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda Konya Psikolog ücretleride 300 TL ile 1250 TL arasında değişmektedir. Seanslar yaklaşık 50-60 dk arası değişmektedir. Ama unutulmamalıdır ki bu ücretler, sadece seans saatine veriliyormuş gibi düşünülmemelidir. Terapist, seans öncesi ve sonrası da danışanına hizmet vermeye devam etmektedir. Öncesinde seansa hazırlık, sonrasın da ise yapacağı analizler ve değerlendirmelerle seansların daha verimli geçmesini sağlamaktadır.

Konya psikiyatrist ücretleri de benzer nedenlerle değişiklik göstermektedir. Psikiyatristler genellikle ilaç tedavisi gerektiren daha ağır patolojilerde, nörolojik veya tıbbi durumlarda tercih edilmektedir. Konya psikiyatrist ücretleri 350 TL ile 1400 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Konya pedagog için Konya’da birçok alternatif karşımıza çıkabiliyor. Fakat pedagog seçimi doğru yapılmadığı zaman size enerji, zaman ve para kaybı olarak geri dönebiliyor. Tabiki bu seçimi yaparken Konya pedagog ücretleri nasıl sorusu gündeme geliyor. Konya pedagog ücretleri çoğu kuruma ve kişiye göre farklılık gösterse de 250 TL ile 1200 TL olarak değişiklik göstermektedir.

Toplumun en küçük yapı taşı olan aileler.. Onların mutlu ve huzurlu olması demek toplumun huzurlu ve mutlu olması demektir. Dolayısıyla çiftler arasında olası bir çatışma, huzursuzluk veya iletişim problemlerinin aşılması ve çözüm yollarının bulunması çok önemlidir. Bu anlamda Konya Aile terapisi ve cinsel terapi akla gelmektedir ve tabiki seans ücretleri.. Konya Aile terapisi ücretleri 400 TL ile 1500 TL , Konya Cinsel terapi ücretleri ise 400 TL ile 1350 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

2022-2023 KONYA PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Konya Psikolog Ücretleri 300 TL 1800 TL
Konya Psikiyatrist Ücretleri

 

350 TL 1900 TL
Konya Pedagog Ücretleri 350 TL 1600 TL
Konya Aile Terapisi Ücretleri 400 TL 1800 TL
Konya Cinsel Terapi Ücretleri 400 TL 1800 TL

 

ANKARA PSİKOLOG, PSİKİYATRİST, PEDAGOG, AİLE TERAPİSİ, CİNSEL TERAPİ ÜCRETLERİ

Türkiyede pek çok kişi bulunduğu illerde psikolojik destek almak için arayıştadır. Ankara da bu şehirlerin başında gelmektedir. Ankara nüfus bakımından kalabalık, farklı kültürlerin birarada bulunduğu bir şehirdir. Dolayısıyla Ankara psikolog ücretleri de birçok kesime hitap edebilecek çeşitliliktedir. Bu nedenle en çok sorgulanan kelimeler arasında da Ankara psikolog ücretleri gelmektedir. Psikolog un uzmanlık seviyesine, aldığı eğitimlere, deneyimine ve mesleki tanınırlığına göre bu fiyatlar değişebilir. Bu nedenle Ankara psikolog ücretleri 300 TL ile 1300 TL arasında farklılık göstermektedir.

Evli çiftlere sağlıklı bir iletişim kurmalarına, çocukların davranış problemlerini çözmelerini, okula giden çocukların korkularını kaygılarını aşmalarında yardımcı olmak için veya ilaç kullanılması gereken durumlarda ruh sağlığı çalışanları bizlere yardımcı olur. Bu anlamda ücretler verilen hizmetin çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Ankara psikiyatrist ücretleri 350 TL ile 1500 TL arasında, Ankara Pedagog ücretleri 300 TL ile 1250 TL arasında, Ankara Aile terapisi ücretleri 400 TL ile 1550 TL arasında, Ankara Cinsel terapi ücretleri 400 TL ile 1300 TL arasında değişmektedir.

 

2021-2022 ANKARA PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Ankara Psikolog Ücretleri 300 TL 2000 TL
Ankara Psikiyatrist Ücretleri 350 TL 1800 TL
Ankara Pedagog Ücretleri 300 TL 1800 TL
Ankara Aile Terapisi Ücretleri 400 TL 2000 TL
Ankara Cinsel Terapi Ücretleri 400 TL 2000 TL

 

 

İSTANBUL PSİKOLOG, PSİKİYATRİST, PEDAGOG, AİLE TERAPİSİ, CİNSEL TERAPİ ÜCRETLERİ

Her hizmet dalında olduğu gibi, ruh sağlığı hizmetinde de uzmanın deneyimine, uzmanlık düzeyine ve hizmet sunulan bölgeye göre oluşturulan bir hizmet bedeli vardır. Kişi psikoloğa gitmeye karar verdiğinde elbette bütçesini de düşünecektir. Bu bakımdan en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de psikolog seans ücretleri olmaktadır. Psikolog ücretlerini etkileyen bir başka unsurda terapilerin online olarak yapılmasıdır. Online ve yüzyüze terapilerin ücretleri de farklılık göstermektedir. Bu bağlamda İstanbul psikolog ücretleri 300 TL ile 1400 TL arasında değişebilmektedir. Bunlarla birlikte diğer ruh sağlığı alanlarının ücretleride şu şekildedir. İstanbul psikiyatrist ücretleri 350 TL ile 1450 TL, İstanbul pedagog ücretleri 250 TL ile 1250 TL, İstanbul Aile terapisi ücretleri 350 TL ile 1300 TL, İstanbul Cinsel terapi ücretleri de 350 TL ile 1350 TL şeklinde farklılık gösterebilmektedir. Aşağıdaki tabloda daha net bir şekilde görebilirsiniz.

 

2022-2023 İSTANBUL PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
İstanbul Psikolog Ücretleri 300 TL 2400 TL
İstanbul Psikiyatrist Ücretleri 350 TL 2450 TL
İstanbul Pedagog Ücretleri 250 TL 2250 TL
İstanbul Aile Terapisi Ücretleri 350 TL 2300 TL
İstanbul Cinsel Terapi Ücretleri 350 TL 2350 TL

 

 

Aşağıda Antalya, Bursa, İzmir başta olmak üzere bazı şehirlere göre psikolog ücretleri tablo şeklinde gösterilmiştir.

 

2022-2023 ANTALYA PSİKOLOG- PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Antalya Psikolog Ücretleri  350 TL 1800 TL
Antalya Psikiyatrist Ücretleri  350 TL 1900 TL
Antalya Pedagog Ücretleri 350 TL 1900 TL
Antalya Aile Terapisi Ücretleri 450 TL 1850 TL
Antalya Cinsel Terapi Ücretleri 450 TL 1900 TL

 

 

2022-2023 BURSA PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Bursa Psikolog Ücretleri 300 TL 2250 TL
Bursa Psikiyatrist Ücretleri 355 TL 2320 TL
Bursa Pedagog Ücretleri 300 TL 2225 TL
Bursa Aile Terapisi Ücretleri 350 TL 2300 TL
Bursa Cinsel Terapi Ücretleri 370 TL 2350 TL

 

 

2022-2023 İZMİR PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
İzmir Psikolog Ücretleri 400 TL 2950 TL
İzmir Psikiyatrist Ücretleri 550 TL 2000 TL
İzmir Pedagog Ücretleri 400 TL 2000 TL
İzmir Aile Terapisi Ücretleri 450 TL 2050 TL
İzmir Cinsel Terapi Ücretleri 450 TL 2100 TL

 

 

2022-2023 ADANA PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Adana Psikolog Ücretleri 400 TL 1920 TL
Adana Psikiyatrist Ücretleri 430 TL 1950 TL
Adana Pedagog Ücretleri 400 TL 1880 TL
Adana Aile Terapisi Ücretleri 425 TL 2000 TL
Adana Cinsel Terapi Ücretleri 450 TL 2025 TL

 

 

2022-2023 MERSİN PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Mersin Psikolog Ücretleri 340 TL 1950 TL
Mersin Psikiyatrist Ücretleri 350 TL 1975 TL
Mersin Pedagog Ücretleri 350 TL 1980 TL
Mersin Aile Terapisi Ücretleri 355 TL 2000 TL
Mersin Cinsel Terapi Ücretleri 360 TL 2050 TL

 

 

2022-2023 BURDUR PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Burdur Psikolog Ücretleri 300 TL 1200 TL
Burdur Psikiyatrist Ücretleri 350 TL 1350 TL
Burdur Pedagog Ücretleri 300 TL 1400  TL
Burdur Aile Terapisi Ücretleri 330 TL 1530 TL
Burdur Cinsel Terapi Ücretleri 340 TL 1540 TL

 

 

2022-2023 ISPARTA PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Isparta Psikolog Ücretleri 300 TL 1300 TL
Isparta Psikiyatrist Ücretleri 355 TL 1355 TL
Isparta Pedagog Ücretleri 320 TL 1340 TL
Isparta Aile Terapisi Ücretleri 350 TL 1375 TL
Isparta Cinsel Terapi Ücretleri 355 TL 1400 TL

 

2022-2023 AKSARAY PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Aksaray Psikolog Ücretleri 300 TL 1290 TL
Aksaray Psikiyatrist Ücretleri 350 TL 1300 TL
Aksaray Pedagog Ücretleri 300 TL 1400 TL
Aksaray Aile Terapisi Ücretleri 360 TL 1470 TL
Aksaray Cinsel Terapi Ücretleri 380 TL 1580 TL

 

2022-2023 KARAMAN PSİKOLOG – PEDAGOG SEANS ÜCRETLERİ

Seans Saati 2022-2023 en düşük seans ücretleri 2022-2023 en yüksek seans ücretleri
Karaman Psikolog Ücretleri 350 TL 1400 TL
Karaman Psikiyatrist Ücretleri 400 TL 1500 TL
Karaman Pedagog Ücretleri 450 TL 1600 TL
Karaman Aile Terapisi Ücretleri 420 TL 1650 TL
Karaman Cinsel Terapi Ücretleri 450 TL 1755 TL

 

Oyun Terapisi ve Oyun Terapisinin çocukluk dönemi sorunlarındaki etkileri hakkında detaylı bilgi için ‘ Oyun Terapisi Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Erken dönemde Pedagog desteği almanın önemi hakkında detaylı bilgi için; Çocukluk Döneminde Alınan Pedagog Desteğinin Pozitif Etkileri başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bireysel Psikolojik Sorunlarla ilgili Ankara’da destek alabileceğiniz psikolog listesi için tıklayınız.
Bireysel Psikolojik Sorunlarla ilgili Konya’da destek alabileceğiniz psikolog listesi için tıklayınız.
Bireysel Psikolojik Sorunlarla ilgili Antalya’da destek alabileceğiniz psikolog listesi için tıklayınız.

1 Yorum

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Paylaş WhatsApp Paylaş Facebook Paylaş Twitter PaylaşHayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …

ANTALYA PSİKOLOG SEANS ÜCRETLERİ

Antalyada yaşayan ve psikolojik desteğe ihtiyacı olan biri için akla ilk gelenlerden biri de işin ekonomik boyutu yani …