BLOG

Ücretsiz İçerik - Bilgilendirici Yazılarımız

ERKEN BOŞALMA SORUNU KADER DEĞİLDİR

Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3.5-4 dakikadan daha kısa bir sürede olmasına Erken Boşalma yani Premature Ejaculation denir. Erken boşalma sorunu kader değildir, tıpkı diğer cinsel sorunlar gibi destek alındığında güzel sonuçlar alınabilen bir cinsel uyum problemidir.

Erken boşalan kişi genellikle “o an geldiğinde kendini tutamadığını” söyler. Bu nedenle erken boşalma gerçekte bir cinsel uyumsuzluktur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur. Kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Kadınlar genellikle 10-15 dakikadan önce orgazm olamazlar. Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır. Kişinin bu sorunla karşı karşıya kaldığını söyleyebilmek için cinsel olgunluk yaşında olması ve belirli bir sıklıkta cinsel ilişki yaşıyor olması gerekmektedir.

 

Erken Boşalmanın Görülme Sıklığı

Erken boşalma erkekte en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olup, ülkemizde erkeklerin yüzde 70’i cinsel yaşamlarının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Bu erkeklerin erken boşalma sorunları, onların cinsel yaşamlarında kendilerini eksik ve mutsuz hissetmelerine yol açarken, bir yandan da özgüvenlerini kırar ve beraberindeki kişiliklerine yerleşen pek çok olumsuzluk getirir.

Her 10 erkekten 7’sinin erken boşaldığını düşündüğümüzde bu aynı zamanda her 10 erkekten 7’sinin de mutsuz olduğu ve sorun yaşadığı anlamına gelir. Diğer bir açıdan bakıldığında bu erkeklerin partnerlerinin de aynı mutsuzluk ve eksiklik duygusunu yaşadıklarını görürüz. Partnerin yargılayıcı tutumu da kaygıyı ve erken boşalma şiddetini artırabilir.

 

Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Erkek Ne Hisseder?

Cinsel sorunlarla karşılaşmak ve bunu kabul etmek erkekler için kolay değildir. Çünkü erkekler cinsel performansı erkekliğin göstergesi olarak görürler. Erken boşalan erkekler bu durum karşısında partnerlerinden utanırlar ve özür dilerler. Bütün suçu penislerinde görürler ve onu kontrol edemedikleri için kızarlar. Oysaki erken boşalmada suçlu olan penis değil, olumsuz düşüncelere ve bilişsel çarpıtmalara sahip olan beyindir. Sorunun çözümü, en büyük cinsel organımız olan beyne ve onun hükmettiği bedene kontrollü olmayı öğretmek olacaktır.

 

Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalma bir hastalık değildir ancak bazı bedensel nedenler ya da prostat ve idrar yolları hastalıkları gibi fiziksel rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Erken boşalmanın fizyolojik sorunlara, ilaç kullanımına, madde kullanımına veya başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkma ihtimali vardır. Fakat klinik tecrübelere ve yardım için başvuran kişilerin yaşadığı erken boşalma probleminin sebeplerine bakıldığında, çok büyük bir kısmının psikolojik kökenli olduğu anlaşılmaktadır. Erken boşalmanın psikolojik sebeplerine ve gelişimine bakacak olduğumuzda;

 • Gençlik döneminde yapılan hızlı mastürbasyonlar: Erkeklerin çoğu gençlik döneminde mastürbasyon yaparken yakalanacağı korkusuyla, hızlı bir şekilde sonuca ulaşma ve gerginlikten kurtulma amacıyla erken boşalmayı deneyimler.
 • Bilinçaltında cinsellikle ilgili olumsuz düşüncelerin olması
 • Günah işleme ve suçluluk duygusu yaşaması
 • Cinselliğe yüklenen yanlış anlamlar (güç, erkeklik, iktidar, başarı, değerlilik)
 • Kontrolü kaybetme kaygısı
 • Gebe bırakma korkusu
 • Partnerin isteksiz olması
 • Değersizlik ve sevilmeme duygusu
 • Cinsellik konusunda tecrübesizlik
 • Ortamın ve koşulların müsait olmaması
 • Eşiyle yaşadığı gerginlikler ve çatışmalar
 • Stres, yorgunluk, sıkkınlık, tedirginlik ve genel kaygı hali

 

Erken Boşalma Sorunum Var Ne Yapmalıyım?

Erkek cinsel işlev sorunları arasında en sık karşılaşılan erken boşalma problemi ile ilgili, sebeplerinin çok büyük bir kısmının psikolojik kökenli olmasından dolayı, başarıyla yürütülen cinsel terapi danışmanlığı süreçlerinde etkin çözümler üretilip yüz güldürücü sonuçlara ulaşılabiliyor.

Kişiler boşalma süresini uzatmak için birleşme sırasında cinsellik dışı şeyler düşünme, canını acıtma ya da ilişki öncesi mastürbasyon yapma, tekrar eden cinsel birleşmeler gibi birtakım yöntemler denemektedir. Bunlar cinsellikten alınan keyfi azaltarak ilişkinin kalitesini bozmaktadır.

Bunun dışında daha çok internet sitelerinde satışa sunulan geciktirici sprey ya da anestezi etkili pomadlar hissizleştirerek uyarıyı azaltmakta, sertleşme sorunlarına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu maddeler partnere de bulaşarak onda da uyarılma güçlüğüne neden olabilmektedir.

Psikolojik nedenlere dayanan erken boşalmanın bilinen kanıtlanmış tek çözümü cinsel terapi danışmanlığıdır. Cinsel terapi sadece bu konuda eğitim almış ruh sağlığı profesyonelleri tarafından yapılmaktadır. Erken boşalma çiftin sorunu olarak kabul edilir ve seanslar çift ile birlikte yürütülür. Amaç sadece erken boşalma sorununu çözmek değil, aynı zamanda ilişki kalitesini arttırmak, varsa cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışları düzeltmek, boşalmaya odaklı değil bütününden keyif alınan sağlıklı cinsel ilişkinin sağlanmasıdır. Özetle cinsel yaşamdaki kalitenin arttırılmasıyla sorunun kendiliğinden çözülmesi şeklinde bir süreçtir.

Erken boşalma sorunun çözümünde süreçte cinsellikle ilgili bilgilendirme, mitlerin çalışılması, eşle yapılan davranışçı bir takım ev ödevlerini içermektedir. Seans süresi çifte özeldir, seansa gelme sıklığına, durumun şiddetine bağlı olarak değişmekle beraber başarı oranı çok yüksektir.

Cinsel hayatta yaşanan bu sorunların aşılması, kişinin iç dünyasında rahatlamasına ve doyurucu cinsel yaşama sahip olmasına hem de duygusal ilişkinin daha çok güçlenmesine katkı sunacaktır. Alanında uzman bir ruh sağlığı profesyoneliyle etkin bir cinsel terapi danışmanlığı sürecine başlamanız, ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve mutluluk verici cinsel hayata kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Write a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …