KONYA OYUN TERAPİSİ

Konya Oyun Terapisi Desteği: Oyun Terapisi Nedir?

Konya Oyun Terapisi

Çocuğunuz için psikolog, çocuk psikoloğu veya pedagog ararken, her alanda ve her yaş grubunda uzmanlaştığını iddia eden uzmanlar yerine, YALNIZCA ÇOCUK VE ERGENLERLE ÇALIŞMAKTA OLAN ve o alanda uzmanlaşmış olan kişilerden destek almanızı öneririz.  Bir psikolog-psikolojik danışman-pedagog, her sorun alanı ve her yaş grubunda uzmanlaşmış olamaz.

Konya Oyun Terapisi  alanında destek alabileceğiniz pedagog kadromuzun özgeçmişlerini ve kendileri hakkında yazılmış danışan yorum ve tavsiyelerini ve Oyun Terapisi hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Uzmanlarımızdan Psikolog Buse KARACA, yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

OYUN TERAPİSİ

Oyun çocuğun kendisini ifadesinin en sağlıklı yoludur. 2-12 yaş arası çocukların konuşarak kendilerini iyi ifade ettiklerini düşünsek de yapılan araştırmalar beyinlerinin dil bölgelerinin henüz o kadar gelişmiş olmadığını gösteriyor. Bu bağlamda oyun terapisinde çocuk geçmişte onu etkileyen ya da bugün etkilemekte olanları oynayarak yeniden deneyim ve baş etme gücü kazanıyor.

Oyun terapisti; oyuncakları çocukların kelimeleri, onlarla oynadıkları oyunu ise ifade ettikleri olarak anlamlandırır. Oyun çocuğun iç dünyasına yapılan bir yolculuktur. Bu yolculuk sırasında terapist çocuğun duygularını düşüncelerini kısacası onu tam anlamıyla görme/keşfetme fırsatı bulur. Bunu yaparken terapist koşulsuz kabulü ve çocuğun iç dünyasını aynalamak için kullandığı sözel yansıtmalarla çocuğun hızına ve duygularına göre uyumlanır.

 

Oyun terapisinin iyileştirici gücü

Oyun terapisinin iyileştirici gücü ile ilgili pek çok bilimsel araştırma bulunmakta.

Yapılan bir araştırmada evsiz çocuklar ile belirli bir süre yapılan oyun terapisi seanslarının ardından çocuklarda negatif duygu durumu, negatif benlik algısı ve travmaya ilişkin belirtilerde önemli oranda azalmalar görülmüştür.

Yapılan bir başka çalışmada oyun terapisi alan çocuklarda alıcı/ifade edici dilde gelişme ve agresif davranışlarda azalmalar gözlemlenmiştir.

Farklı bir araştırmada ayrılık kaygısı yaşayan 30 çocuğa oyun terapisi uygulanmıştır. Sonuçlar herhangi bir müdahale olmayan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında belirgin bir iyileşme gözlemlenmiştir.

Yapılan başka bir araştırma dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı olan çocuklara oyun terapisinin etkisi üzerine olmuştur. Sonuçlar analiz edildiğinde kaygı ve öğrenme yetersizliği üzerinde belirgin iyileşmeler gözlemlenmiştir.

 

Oyun terapisi ne kadar sürer?

Her çocuk farklı ve biriciktir. Bu anlamda oyun terapisinin ne kadar süreceği çocuğun kendini gerçekleştirme gücüne, yaşadığı travmaya ve travmanın bugünde devam edip etmemesine, çocuğun ihtiyacına ve gelişim dönemine göre değişkenlik gösterir. Oyun terapisinde sürecin tamamlanması önemlidir. Yarım bırakılan tamamlanmayan oyun terapisi süreci çocukların psikolojik sağlıklarına olumsuz etki gösterir.

 

Oyun terapisi ekolleri nelerdir?

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun terapisi

Filial Oyun Terapisi

Theraplay Oyun Terapisi

 

Hangi sorunlarda oyun terapisi kullanılır?

-Ayrılma Kaygısı

-Davranım Bozukluğu

-Yeme Sorunları

-Dil ve konuşma Sorunları

-Uyku Problemleri

-Sosyal Kaygı

-Obsesif Kompulsif Bozukluk

-Travma Sonrası Stres Bozukluğu

-Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Ve daha bir çok psikolojik soruna yönelik Konya’da pedagog-çocuk psikoloğu arayışı içindeyseniz, bu yazıyı rehber alarak oyun terapisinin iyileştirici gücü üzerine sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz.

Ailelerin mevcut sorunları üzerine; ‘Konya Oyun Terapisi’ ‘Oyun Terapisi Tavsiye’ aramalarının yoğunlukta olması bu alana duyulan ihtiyaç yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu göstermektedir. Oyun terapisi alanında tecrübeli ve yetkin psikolog pedagog ekibimiz çocuklarınızın psikolojik sosyal ve akademik anlamda yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için çalışmakta. Oyun terapisi hakkında detaylı bilgi almak, oyun terapisi ücretlerini öğrenmek için Optimum Psikoloji Danışmanlık Merkezine ulaşabilirsiniz.

Konya Pedagog Desteği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Oyun Terapisinin Faydaları hakkındaki yazımızı okuman için tıklayınız

 

PSİKOLOG BUSE KARACA

Psikolog Buse Karaca Ankara Başkent Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Öğrenim hayatı ve sonrasında birçok mesleki eğitime katıldı. EMDR Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı.

Optimum Psikoloji Konya Şubesi’nde psikolog – pedagog olarak görev yapmakta olup, yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİNDEN BAZILARI

  • EMDR Terapisi Eğitimi
  • Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitimi
  • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi (Reyhana Seedat)
  • Çocuk Değerlendirme – Gelişim Testleri
  • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
  • Bilişsel Davranışçı Terapi

 

UZMANLIK ALANLARI

-Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık
-Ebeveyn Danışmanlığı
-EMDR Terapisi
-Oyun Terapisi
-Bilişsel Davranışçı Terapi

PSİKOLOG BUSE KARACA
DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Next

Previous

KLİNİK PSİKOLOG FATİH UĞUR

Klinik Psikolog Fatih UĞUR, lisans eğitimini Ege Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans Eğitimini ise İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında tamamladı.

Konya’ da Klinik Psikolog olarak 13 yılı aşkın süredir çalışmalarına kurucusu olduğu Optimum Psikoloji’ de devam etmektedir. Özellikle Yetişkin, Çift ve Aile Psikolojik Danışmanlık ve Cinsel Danışmanlık alanlarında yoğun olarak çalışmaktadır.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİNDEN BAZILARI

– EMDR Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– EMDR Terapisi 1. Düzey Süpervizyon Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

–Psikoterapi Enstitüsü Uzm. Dr. Tahir ÖZAKKAŞ’ tan Hipnoz Eğitimi

–Aile Danışmanlığı Eğitimi – Adnan Menderes Üniversitesi

– Cinsel sorunların evliliklerde ve ilişkilerde ortaya çıkardığı problemlerin çok derin ve çok da yaygın olması nedeniyle; CİSED’ den Cinsel Terapi Eğitimi aldı.
Cinsel Terapi Eğitimi Ana Başlıkları Şu Şekildedir: 1. Vajinismus Terapisi (cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide kasılma ve cinsel ilişki korkusu) 2. Disparoni Terapisi (Ağrılı Acılı Cinsel İlişki) 3.Erken Boşalma Terapisi 4.Cinsel İsteksizlik Terapisi  5.Ereksiyon Problemleri Terapisi 6. Boşalma ve Orgazm Sorunları Terapisi 7.Geç Boşalma Terapisi 7. Cinsel kimlik ve yönelimle ilgili terapi

 

UZMANLIK ALANLARI

EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)
Aile Terapisi
Çift ve Aile Psikolojik Danışmanlık
Cinsel Danışmanlık (Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel İsteksizlik, İktidarsızlık ve tüm cinsel sorunlar)

KLİNİK PSİKOLOG VE PSİKOLOJİK DANIŞMAN FATİH UĞUR
DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Next

Previous

Konya’ da Psikolog Psikolojik Danışman Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konya’ da Pedagog Çocuk Psikoloğu Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konya ‘ da Cinsel Terapi Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konya’ da Aile Terapisi Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

EMDR Terapisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

PSİKOLOG KİMDİR?

İnsanın kendini anlama çabası eski yunan çağına kadar uzanmaktadır. Başlarda felsefenin içinde yer alan bir düşünce …

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …