KONYA OYUN TERAPİSİ

Konya Oyun Terapisi Desteği: Oyun Terapisi Nedir?

Konya Oyun Terapisi

Çocuğunuz için psikolog, çocuk psikoloğu veya pedagog ararken, her alanda ve her yaş grubunda uzmanlaştığını iddia eden uzmanlar yerine, YALNIZCA ÇOCUK VE ERGENLERLE ÇALIŞMAKTA OLAN ve o alanda uzmanlaşmış olan kişilerden destek almanızı öneririz.  Bir psikolog-psikolojik danışman-pedagog, her sorun alanı ve her yaş grubunda uzmanlaşmış olamaz.

Konya Oyun Terapisi  alanında destek alabileceğiniz pedagog kadromuzun özgeçmişlerini ve kendileri hakkında yazılmış danışan yorum ve tavsiyelerini ve Oyun Terapisi hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

OYUN TERAPİSİ

Oyun çocuğun kendisini ifadesinin en sağlıklı yoludur. 2-12 yaş arası çocukların konuşarak kendilerini iyi ifade ettiklerini düşünsek de yapılan araştırmalar beyinlerinin dil bölgelerinin henüz o kadar gelişmiş olmadığını gösteriyor. Bu bağlamda oyun terapisinde çocuk geçmişte onu etkileyen ya da bugün etkilemekte olanları oynayarak yeniden deneyim ve baş etme gücü kazanıyor.

Oyun terapisti; oyuncakları çocukların kelimeleri, onlarla oynadıkları oyunu ise ifade ettikleri olarak anlamlandırır. Oyun çocuğun iç dünyasına yapılan bir yolculuktur. Bu yolculuk sırasında terapist çocuğun duygularını düşüncelerini kısacası onu tam anlamıyla görme/keşfetme fırsatı bulur. Bunu yaparken terapist koşulsuz kabulü ve çocuğun iç dünyasını aynalamak için kullandığı sözel yansıtmalarla çocuğun hızına ve duygularına göre uyumlanır.

 

Oyun terapisinin iyileştirici gücü

Oyun terapisinin iyileştirici gücü ile ilgili pek çok bilimsel araştırma bulunmakta.

Yapılan bir araştırmada evsiz çocuklar ile belirli bir süre yapılan oyun terapisi seanslarının ardından çocuklarda negatif duygu durumu, negatif benlik algısı ve travmaya ilişkin belirtilerde önemli oranda azalmalar görülmüştür.

Yapılan bir başka çalışmada oyun terapisi alan çocuklarda alıcı/ifade edici dilde gelişme ve agresif davranışlarda azalmalar gözlemlenmiştir.

Farklı bir araştırmada ayrılık kaygısı yaşayan 30 çocuğa oyun terapisi uygulanmıştır. Sonuçlar herhangi bir müdahale olmayan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında belirgin bir iyileşme gözlemlenmiştir.

Yapılan başka bir araştırma dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı olan çocuklara oyun terapisinin etkisi üzerine olmuştur. Sonuçlar analiz edildiğinde kaygı ve öğrenme yetersizliği üzerinde belirgin iyileşmeler gözlemlenmiştir.

 

Oyun terapisi ne kadar sürer?

Her çocuk farklı ve biriciktir. Bu anlamda oyun terapisinin ne kadar süreceği çocuğun kendini gerçekleştirme gücüne, yaşadığı travmaya ve travmanın bugünde devam edip etmemesine, çocuğun ihtiyacına ve gelişim dönemine göre değişkenlik gösterir. Oyun terapisinde sürecin tamamlanması önemlidir. Yarım bırakılan tamamlanmayan oyun terapisi süreci çocukların psikolojik sağlıklarına olumsuz etki gösterir.

 

Oyun terapisi ekolleri nelerdir?

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun terapisi

Filial Oyun Terapisi

Theraplay Oyun Terapisi

 

Hangi sorunlarda oyun terapisi kullanılır?

-Ayrılma Kaygısı

-Davranım Bozukluğu

-Yeme Sorunları

-Dil ve konuşma Sorunları

-Uyku Problemleri

-Sosyal Kaygı

-Obsesif Kompulsif Bozukluk

-Travma Sonrası Stres Bozukluğu

-Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Ve daha bir çok psikolojik soruna yönelik Konya’da pedagog-çocuk psikoloğu arayışı içindeyseniz, bu yazıyı rehber alarak oyun terapisinin iyileştirici gücü üzerine sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz.

Ailelerin mevcut sorunları üzerine; ‘Konya Oyun Terapisi’ ‘Oyun Terapisi Tavsiye’ aramalarının yoğunlukta olması bu alana duyulan ihtiyaç yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu göstermektedir. Oyun terapisi alanında tecrübeli ve yetkin psikolog pedagog ekibimiz çocuklarınızın psikolojik sosyal ve akademik anlamda yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için çalışmakta. Oyun terapisi hakkında detaylı bilgi almak, oyun terapisi ücretlerini öğrenmek için Optimum Psikoloji Danışmanlık Merkezine ulaşabilirsiniz.

Konya Pedagog Desteği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Oyun Terapisinin Faydaları hakkındaki yazımızı okuman için tıklayınız

 

PEDAGOG BEYZA ÖZDAMAR

 

Pedagog Beyza Özdamar, lisans eğitimini Bursa Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra çocuk ve ergen alanında uzmanlaşmıştır. Oyun Terapisi, Filial Terapi, Resim Analizi Yorumlanması, Masal Terapistliği, Çocuklarda İhmal ve İstismarın Önlenmesi, Çocuk Testleri, Moxo ve WISC-R gibi test uygulayıcı eğitimleri almıştır.

1 yılı aşkın süredir yalnızca çocuk ergen alanında mesleki çalışmalarına devam eden Beyza ÖZDAMAR, yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır. Halen Konya Optimum Psikoloji’ de danışanlarına hizmet vermeye devam etmektedir.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

– Oyun Terapisi Eğitimi

– Filial Terapi Eğitimi

– Moxo Dikkat Testi

– Dikkat Terapisi Eğitimi

-Resim Analizi ve Yorumlanması

– Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi

– Hikaye – Masal Terapisi Eğitimi

 

 

UZMANLIK ALANLARI

Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık
Oyun Terapisi
Ebeveyn Danışmanlığı
Nörogelişimsel Testler
Dikkat Testleri ve Dikkat Terapisi

PEDAGOG BEYZA ÖZDAMAR DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

A.S

Beyza Hanıma bir tanıdık vesilesiyle gittim. Çocuğumda okula uyum sağlamada ve bizden ayrılmak istememesi üzerine gittim. Sürekli ağlamaları artmıştı ve artık kontrol edemiyorduk.  Beyza Hanımın uygulayacağı seansların detaylarını anlatması ve hem bizimle hem çocuğumuzla etkili bir şekilde iletişimi süreci daha kolaylaştırdı. Sürecimize devam ediyoruz gayet etkin sonuçlar alacağımıza inanıyoruz.

 

U.Y

5 yaşındaki kızımın sessizliği artık çok üzüyordu. Gittiğimiz yerlerde kendi yaşıtlarının yanında hep çok çekingen kalıyordu.  Çocuğumun özgüveni terapi sürecinde gelişti. Beyza hanım onun duygusal ihtiyaçlarını anlayarak ona destek oldu onun beyza ablası oldu. Sürecimiz hala devam ediyor ve güzel ilerleme kaydediyoruz. Çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun ondan

 

F.A

Size ne kadar teşekkür etsek azdır Beyza Hanım. Aslında alt ıslatma problemi ile gitmiştik kendisine.Çocuğumun duygusal zorlanmalarını anlaması ve ona göre destek sağlamasıyla davranışlarında iyi yönde değişiklikler gözlemledik. Çocuğumuzun terapi sürecinden çok fayda gördük. Oyun terapisinin bu kadar etkili olacağını düşünmemiştim. Aile olarak bizim de hatalarımız varmış bunları farkedebildik. Kesinlikle tavsiyemdir annelere babalara.

H.E

Beyza hanımınn güleryüzlü ve etkili iletişimi ile ilk seansımızı yaptık.Sınav kaygısı için iletişime geçmiştik.gerekli bilgileri, yapmamız gerekenleri konuştuk içiimi rahatlattı. Çocuğum sınavı çok takıntı haline getirmişti. Çözüleceğine inanıyoruz. Seanslarımız devam ediyor umutluyum.Allah razı olsun kendisinden

 

B.Ç.

çocuğumuzla anlaşamadığımızdan dolayı kendisine gitmiştik. Anne baba olarak kendi hatalarımızında farkına vardık ve çocuğumuzla doğru iletişim nasıl kurulur bunu zamanla öğrendik. Aslında çocuğumuzda hata bulmak yerine biraz kendimize bakmamız gerekirmiş bunu anladım.Bu konuda beyza hanımla ciddi yol almaya başladık. Çok teşekkürler kendisine.

 

E.A.A

beyza hanımın oyun terapisi yöntemiyle 4 yaşında kızımın sessizliği hiç konuşmayan yanı gitti başka bir kız geldi sanki yerine o kadar iyi geldi ki bu seanslar. Ne yapacağımı bilmez bir haldeydim. Kızım 2 yaşına geldikten sonra tekrar işe başladım sanırım bu onu çok etkilemiş farkında olamadım.Çok teşekkür ederim Beyza hocama. Aramızdaki bağ tekrardan güçlendi.

 

T.K

3 yaşındaki kızımın bir kardeşi oldu. İnanılmaz derecede kıskançlıkları arttı bu da beni çok endişelendiriyordu. Arayışa girdim ve beyza hanımı buldum. Oyun terapisi yöntemini kullanarak ve güleryüzlü iletişimi samimiyeti ile kızıma çok güzel destek oldu. Hem çok güvenilir hem çok temiz bir yer burası optimum psikolojiye güvenebilirsiniz.

 

F.H.

Beyza hocama çok teşekkür ederiz. Kızımın sürekli ağlaması ve korkuları olmasından dolayı gittik önce aile görüşmesi yaptık daha sonra beyza hanım kızımla oyun terapisinde devam etti seanslarına. Kızım beyza ablası olarak onu çok sevdi. Yanında güvenle kalması benimde içimi rahat ettirdi. Herkese tavsiye edebilirim.

 

S.L.

Eşimle boşandığımız için çocuğuma gereken ilgiyi gösteremedik. 5 yaşındaki oğlumun agresif davranışları vardı sürekli bağırmaları ağlamaları vardı ne yapacağımızı bilemedik.Eşimle ayrı benimle ayrı görüşüp seansı ona göre belirledikten sonra oğlumla gayet samimi ve ilgili bri tavrı vardı.Oğlum biraz daha sakinleşmeye başladı ve gerginliğinin sebeplerini anlamış olduk. Teşekkür ederiz kendisine.

 

K.O.

İnternetten optimum psikolojiyi araştırarak buldum aradım ve beyza hanıma yönlendirdiler. 6 yaşındaki oğlum 2 yaşındaki kardeşine sürekli bir şiddet, saldırganca davranışları oluyordu. Ne yaparsak yapalım bizi dinlemiyordu. Sürekli aralarında bir kıskançlık durumu vardı. Allah razı olsun beyza hanım çok güzel ilgilendi oğlum biraz daha sakinledi o kriz anları gitti. Oyun terapisi uyguladı beyza hanım ve bu kadar etkili olacağını beklemiyordum.

M.K.

Beyza hanıma çok teşekkür ederim 7 yaşındaki kızım okula başladıktan sonra kaygıları arttı, okula gitmek istemiyordu. Düşüncelerini ifade etmekte çok zorlanıyordu artık bizimle bile konuşmuyordu ödevlerini yapmıyor derslerine zaten katılmıyormuş .çok içine kapanık bir hale gelmişti  oyun terapisi yöntemi ile bu kadar fayda bulacağımızı beklemiyordum. Allah sizden razıı olsunnn

Ç.F.

3,5 yaşındaki kızımın kaka tutma problemi vardı.Beyza hanımla tanıştıktan sonra hem bizimle ilgilenme tarzı hem de kızımla olan ilgi alakası beni çok fazla memnun etti. Sürecimiz çok güzel ilerledi ve artık böyle bir problemi kalmadı kızımın çok teşekkürrr ederimm sizlere.

Ş.İ

4 yaşındaki çocuğumuz geceleri tek başına odasında kalamıyordu. Karanlıktan korktuğunu ve kötü rüyalar gördüğünü ayrıca hayali canavarların onu beklediğini söylüyordu. Biz buna anlam veremiyorduk sadece izlediği çizgi filmlerin etkili olduğunu tahmin ediyorduk ve sonunda çocuğumuz için yardım almamız gerektiğine karar verdik. Seanslar sırasında sadece izlediği çizgi filmlerin değil başka etkenlerin de bunlara sebep olabileceğini öğrendik. Oğlumuz artık geceleri rahat bir şekilde uyumaya ve bizim de uyumamıza izin vermeye başladı. Çok mutluyuz.

 

D.Ç

Evladımın okuldaki sınıf arkadaşları ve kendinden büyük akranlarıyla problem üstüne problem yaşaması üzerine okul rehber öğretmenimizin de tavsiyesi üzerine psikoloğa başvurmaya karar verdik. Öğrendiğimize göre evde oldukça sakin ve uslu duran oğlumun okulda çok sinirli ve agresif olduğunu duymak bizi oldukça şaşırttı. Önceleri seanslara da gelmek istemeyen oğlum ilerleyen süreçte psikolog ablasıyla çok iyi anlaşmaya dertlerini rahatça anlatmaya başladı. Tedavi  süreci sonunda öğretmenimizle tekrar görüştük. Artık oğlumuzun böyle bir problemi kalmadığını ve oldukça sakin olduğunu öğrendik. Profesyonel destekleri ve yakın ilgisi için Beyza hanıma teşekkür ederiz.

 

D.T

Mesleğini severek yapan birisi ve biz fazlasıyla memnun kaldık sürecimizden. 6 yaşındaki oğlumun  ekran bağımlılığı  yüzünden geldik kendisine. Çalışan anne baba olduğumuz için ilgilenemediğimiz durumlar oldu ve maalesef oğlum ekrana fazlasıyla bağımlı hale geldi. Normal oyun ne bilmiyodu artık. Beyza hanımın ilgisiyle ekran sürecini ailecek düzenli bir hale getirdik. Ne kadar teşekkür etsem az. Günümüz problemlerinden birisi ve bütün ailelere tavsiyemdir. Kendisi hiç yargılamadan, olduğunuz gibi sizi kabulleniyor ve süreci beraber yürütüyorsunuz.kendisi bize de iyi geldi oğluma da iyiki varsınız. Çok teşekkür ederiz

 

Ş.Ö.

2 yıl önce babamı kaybetmiştim. O süreçte çok etkilendim ve çok üzüldüğüm zamanlarım olmuştu oğlum 3 yaşında ve herşeyin farkındaydı o zamanlar. O yas sürecini beraber yaşamıştık. Ne olursa olsun her olayda ağlıyor duygularını sadece ağlama olarak belirtiyordu bir arkadaşımla görüşerek psikologtan yardım alabileceğini öğrendim. Benim yas sürecim oğlumu da etkilemişti galiba. Kendi yaşıtları gibi davranmıyordu oğlum. Allah razı olsun beyza hanım çok ilgiliydi. Oğlumla beraber banada şifa oldu kendisi. Iyi ki varsınız beyza hanım

 

D.E

Liseye giden kızımın sınav kaygısı yaşaması sebebiyle gittik kendisine. Sürecin nasıl ilerleyeceğinden stresin ne olduğu konusuna kadar detaylı bilgiler vererek içimiz çok rahat ettirdi aslında. Sınav kaygısından dolayı bizde stres yaşadık.Aile olarak ne yapacağımızı bilemedik optimum psikolojiyi duydum ve arayarak randevu aldım. Kızıım çok rahatladı ve sınavlarında artık daha rahat hissediyor kendini. Kendisi çok güvenilir aynı şekilde ofis de öyle hem temiz hem güvenilir bir yer. Tavsiyemdir hele böyle sınav telaşı yaşayan ailelere. Çok teşekkürler.

 

K.M.

Beyza hanımın ilgisi ve enerjisi gerçekten insana çok iyi geliyor. Kızımla o kadar güzel bir bağ kurdu ve anlaştı. Ayrılık anksiyetesi yaşıyormuş kızım ilk defa duydum bunu. Çalışan anne baba olarak adını koyamamıştık bu sorunun yani ayrılamıyor bizden bizle zaman geçirmek istiyo diye düşünüyorduk.Her işe giderken veya kapıdan çıkmamızı görsün çığlık atarak ağlıyordu. Terapilere devam ettikçe azalmaya başladı ve kızımızla aramızda güçlü bağ kurmaaya başladık. Çok teşekkür ederiz kendisine Allah razı olsun

 

İ.Z

Kızımı kreşe yazdırdım ama öğretmenlerinden gelen bir telefonla neye uğradığımı şaşırdımm. Altını ıslatıyormuş kızım. Hiç böyle yapmazdı ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra hemen bir arayışa girdik. Beyza hanımla tanıştım. Kendisi çok ilgilendi sağolsun. Ilk zamanlar zorlansak da şuan bu problemi hallettik. Oyun terapisi gerçekten işe yarıyormuş. Kızımın derdini anlamamıza vesile oldu. Çok teşekkürler kendisine.

 

Y.H.

Beyza hanımdan Allah razı olsun ilk defa terapi alan bir insanım. Ailecek bize çok iyi geldi ve oğlumun probleminin ne olduğunu anlayabildik.oyun terapisi yöntemi kullanıyormuş kendisi ve baya faydasını gördük. Çok teşekkür ederiz.

 

L.K.

Keşke biz yetişkinler içinde bir oyun terapisi olsa cidden sorunun anlaşılıp sonuç vereceğini bilmek beni çok aydınlatan bir süreç oldu. Oğlum çok öfkeli davranışları vardı 5 yaşında ama sinir küpüydü adeta.  Hem yaşıtlarana hem büyüklere çok hırçın davranıyordu. Beyza hanımla tanıştık. Kendisi bizim için bir şans oldu gerçekten. Aile olarak da oğlum da farklı değişimlerden geçtik çok teşekkür ederiz kendisine.

 

O.A.

Beyza hanıma çok teşekkür ederiz  oğlum çok çekingen bir yapısı vardır aslında ama beyza ablası onun için bambaşka biri oldu. Oğlumun aradığı da şefkat ve anlayışmış aslında bunu da anlamış oldum. Bu süreçte kendimde de hatalarım olduğunu gördüm. Eşimle beraber güzel bir sürece girdik. Oğluma desteği için çok teşekkür ederim.

 

E.L

Çok teşekkür ederiz beyza hanıma başka söylenecek bir şey yok gerçekten Allah razı olsun oğlumla aramdaki bağ tekrar güçlendi ya ben başka bişey istemiyorum.

 

K.N

Kızım 4 yaşında ve tırnak yeme şikayetiyle gittik kendisine. Nerden gördü nerden alıştı bilmiyorum artık çok fazla abartmıştı. Beyza hanım oyun terapisine aldı ve altında yatan problemleri bulduk inanamadım. Çocuklarımızı herşey etkileyebiliyormuş meğer. Çok teşekkür ederim kendisine.

 

Ç.K.

Oğlumun 7 yaşında ve okulda zorbalık yaptıığını öğrendiğimden beri hiç iyi değildim. Araştırmalarım sayesinde Beyza hanımı buldum. Yani o kadar üzgün bir anneydim ki neden böyle olduğunu anlayamadım oğlumun. Kendisine çok teşekkür ederim sebebinin ailevi birşey olduğunu bulduk beraber bu süreçte. Allah razı olsun

 

R.E.

6 yaşında kızımın konuşmada bir problem olduğu şikayetiyle gittik. Kıızım konuşurken bazen kekemelik bazen de harfleri yutuyordu. Seanslara başladıktan sonra bunların altında bir korkunun yattığını gördük inanamadım. Allah razı oolsun kendisinden gerçekten beraber sürecimizi çok güzel geçirdik.

Ü.K

Kızım doğduğundan beri ona nasıl davranacağımı bilemediğim süreçlerden geçtim. Sürekli okuyup araştırmaya çalışıyorum. Kızım şuan 4 yaşında ve benimle iletişimi o kadar zordu ki yani geri döndüremeyeceğim bir yola girdim sandım. Beyza hanım çok ilgili gerçekten. Çok teşekkür ederim kendisine aramızdaki bağ öyle güçlü hale geldi sağolsun gerçekten.

F.D.

Beyza hanıma çok teşekkür ederizz gerçekten. Kızımla ayrıı bziimle ayrı bir süreç gerçekleştirdi.Sorunumun ne olduğunu söylemek istemiyorum kısaca anlaşmazlık diyelim.  Zaman zaman zorlandık zaman zaman kolay bir şekilde geçti sürecimiz ama hiç bırakmadık. Kendisi de bize çok şefkatle yaklaştı. Çok teşekkür ederiz gerçekten.

A.C.

İnanılmaz yoğun iş günlerim oluyor ve çocuğumla oyun saatlerim maalesef azalıyor. Eve geldiğimde çok yorgun oluyorum ama yine de onu bırakmamaya çalışıyorum gelişimini takip etmeye çalışıyorum. Yaşıtlarından daha geride ilerlediğini farkettim.bu parkta olsun aile görüşmelerinde olsun kendi yaşıtlarıyla da anlaşamıyor. Psikolağa gitmeye karar verdim artık. Sağolsun beyza hanım gelişim testleri uyguladı. Oyun terapisi ile süreci anlamaya çalıştı bana da iyi geldi gerçekten çok teşekkürler.

Konya’ da Psikolog Psikolojik Danışman Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konya’ da Pedagog Çocuk Psikoloğu Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konya ‘ da Cinsel Terapi Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Konya’ da Aile Terapisi Desteği hakkında bilgi almak için tıklayınız.

EMDR Terapisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …