İZMİR’ DE TAVSİYE EDİLEN PEDAGOG LİSTESİ

İzmir Pedagog Listesi: Tavsiye Edilen Pedagog ve Çocuk Ergen Psikologları

İZMİR' DE TAVSİYE EDİLEN PEDAGOGLAR

Aile içerisinde yaşanan problemler, yeni bir kardeşin doğumu, tuvalet ve meme geçişleri, okula başlama ve uyum sağlama, hastalık kaza vb. travmatik deneyimler gibi pek çok yaşamsal olay yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de zorlayıcıdır. Çocuklar var olan durumla baş etmekte zorlandıkları zamanlarda tırnak yeme, öfke patlamaları, alt ıslatma, uyku sorunları gibi bazı davranış problemleri gösterebilirler.

Yaşanan bu davranış problemleri karşısında ebeveynlerin kaygılı hissetmesi oldukça normaldir. Böyle bir durumda aklınıza ilk gelen sadece çocuk ve ergenlerle çalışmakta olan bir uzman araştırmasına girmektir. Bu aramalarda sıklıkla İzmir Pedagog, İzmir Çocuk Psikoloğu, İzmir Ergen Psikoloğu, İzmir Psikolog başlıkları üst sıralardadır. Kurumumuz İzmir Pedagog tavsiyesini en çok alan kurumlardandır. Bu nedenle Optimum Psikoloji ekibi olarak sizlere bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Çocuğunuzu İzmir’de Psikoloğa ya da Pedagoga Götürdüğünüzde Sizi Neler Bekliyor?

İzmir pedagog denildiğinde zihninizde yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışan bir uzman canlanabilir. Fakat pedagoglar sıkça ailelerle de çalışırlar. Pedagog İzmir, İzmir Psikolog, İzmir Çocuk Psikoloğu gibi aramalar sonucunda size en uygun uzmanı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz uzman ilk seansta anne baba olarak sizlerle görüşmek isteyecektir. Bu seansın amacı aileyi tanımak çocuk hakkında bilgi sahibi olmak ardından sorunu detaylı bir biçimde anlamak tanımlamak ve çözüm için gerekli yolları belirlemektir. Bir sonraki seans çocuğunuz için planlanmaktadır.

Sadece çocuk ve ergen yaş grubuyla çalışan uzmanlar yetişkin terapistleri gibi gizlilik, koşulsuz kabul gibi etik ilkelere bağlı olarak çalışırlar. Çocuğunuzla yapılan seanslarda çocuğunuz yaptıklarından ya da söylemlerinden dolayı eleştirilmez. Terapistleriyle geçirdikleri zamanda koşulsuz temel alınır. Bunlarla birlikte terapist zaman zaman  sizinle ebeveyn görüşmeleri planlayabilir yaşanılan sorunlarla ilişkili psikoeğitimler verebilir. Bu ebeveyn seanslarında terapist çocukların oyunlarını sizinle paylaşmaz, bu seanslar ebeveyn rehberliği niteliğindedir.

Pedagog ile Çocuk Psikiyatristi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İzmir Pedagog arayışı içerisindeyken psikiyatrist ve pedagog arasındaki farkı bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuk psikiyatristi olmak için öncelikle tıp eğitimi almış olmak ardından ise bu alanda uzmanlaşmak gerekir. Çocuk psikiyatristleri özel ya da devlet hastanelerinde terapi yapabilir ilaç yazabilir ve tanı koyabilirler.

Ülkemizde 1980 yıllarında pedagoji bölümü kapanmıştır. Kapanmayla birlikte bu alanda bir açık oluşmuş üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olmuş kişiler pedagog olarak atanmaya başlamıştır. Pedagoglar psikolojik problemlerde çocuk ergen ve ailelere psikolojik destek verirler. Tanı koyma ve ilaç yazma yetkileri yoktur. Hem pedagoglar hem de psikiyatristler farklı terapi ekollerini kullanarak psikolojik sorunları ortadan kaldırmayı hedeflerler.

İzmir Çocuk Ergen Psikiyatristi

Çocuk psikiyatristleri çocuklarda psikolojik, gelişimsel ve bilişsel sorunlarla çalışan doktorlardır. Tıp fakültesinde 6 yıl tıp eğitimi aldıktan sonra psikiyatri alanında uzmanlık yaparlar. Gelişim geriliği, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, kaygı bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, çocukluk dönemi depresyonu ve şizofrenisi sıklıkla çalıştıkları konulardır.

Çocuk psikiyatrisleri gerekli duyduklarında çocuklara test ve değerlendirmeler yaparak tanıya giderler. Belirlenen tanı ile birlikte uygun ilaç ve terapi desteği sağlanır. Özel kliniklerde ya da devlet hastanelerinde çalışırlar.

Çocuğunuzu Ne Zaman Psikoloğa Götürmelisiniz?

Anne babalar çocukların en temel bakım verenleridir. Dolayısıyla yaşanan herhangi bir psikolojik ya da fizyolojik değişimi kolaylıkla fark edebilirler. Çocukların hissettikleri korku kaygı üzüntü gibi duygular baş edemedikleri zamanlarda davranış değişikliklerine neden olabilir. Baş etmekte zorlandıkları duygular ve  davranış değişiklikleri psikolojik sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple İzmir pedagog desteği alma ihtiyacı görülür.

Uyku sorunları, yalan söyleme, akran zorbalığı, özgüven problemleri, fobiler, kaygı, öfke patlamaları, alt ıslatma, tırnak yeme, korku, çocukluk dönemi mastürbasyonu ve yaşanan travmalar İzmir pedagog desteğine başvurulan başlıca problemlerdir. Yaşanan davranış problemleri karşısında ebeveynler endişelenir ve ne yapmalarını gerektiğini bilemezler bu sebeple profosyonel bir destek almaya karar verirler ve İzmir pedagog arayışına girerler.

İzmir pedagog desteği almak problemlerin çocuğun yaşamını en az ölçüde etkilemesine ve ilerleyen yaşlara taşınmamasına yardımcı olur.

REKLAM

İzmir' de Tavsiye Edilen Çocuk Ergen Psikoloğu (Güncelleme: Aralık 2023)

Bu bir reklam çalışmasıdır.

*Bu bir reklam çalışmasıdır.

Çocuklarda Terapi Nasıl Yapılır?

İzmir pedagog ve çocuk ergen psikiyatristleri belirli problemlerde farklı ekollerde uzmanlaşabilirler. Çocukların beyinlerinin dil bölgeleri henüz bir yetişkin kadar gelişmiş değildir. Bu nedenle konuşarak yapılan bireysel terapiler yerine oyun terapisi tercih edilmelidir. Çünkü çocuklar kendilerini içinde oldukları dünyayı ve onları zorlayan durumları konuştuklarından daha çok oyunlarında anlatırlar. Oyun terapisi eğitimini almış uzmanlar tarafından uygulanır. Optimum Psikoloji ekibinde oyun terapisi eğitimi almış pek çok psikolog, pedagog bulunmaktadır.

İzmir Çocuk Ergen Danışmanlığında Kullanılan Teknikler

İzmir çocuk psikoloğu ve İzmir pedagog alanında çalışan uzmanlar farklı teknikler kullanırlar. Bu teknikler başlıca oyun terapisi, çocuk odaklı aile terapisi, emdr terapisidir.

Oyun terapisi; 2-12 yaş arasındaki çocuklar için kullanılan çocuğun oyun yoluyla ihtiyaçlarını duygularını baş etmekte zorlandığı durumları ifade ettiği terapistin yardımıyla güçlenme yaşadığı bir terapi türüdür.

Çocuk odaklı aile terapisi; çocukta görülen davranış problemlerinin aile üyeleri ile ilişkisine odaklanır.  Anne babanın tutum ve davranışları çalışılır.

Emdr terapisi; göz hareketleriyle duyarsızlaştırma anlamına gelen emdr terapisi hem çocuk hem yetişkinler için kullanılmaktadır. Sorunların nedenleri üzerinde adım adım ilerlenir.

Optimum Psikoloji ekibinde yalnızca çocuklarla çalışan uzmanlarımızın özgeçmişleri ve aldıkları eğitimler için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çocuk psikologları/Psikolojik Danışmanlar Terapi Yapar mı? İlaç Yazar mı?

Çocuk alanında çalışan psikologlar üniversitelerin dört yıllık fen edebiyat fakültesi psikoloji bölümünden mezun olmuş kişilere denir. Çocuklarla çalışan psikolojijk danışmanlık hizmeti veren diğer bir meslek grubu üniversitelerin eğitim fakültesinin dört yıllık psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olmuş kişilerdir. Psikologlar ve psikolojik danışmanlar lisans eğitimlerinin ardından uzmanlık yapabilir terapi eğitimleri alabilirler. İzmir çocuk psikologları bu eğitimlerle birlikte terapi yapabilirler fakat ilaç yazma yetkileri yoktur. İlaç yazma yetkisi psikiyatristlerindir.

Optimum Psikoloji

İzmir MOXO Testi Nedir?

İzmir çocuk psikoloğu aramalarında merak edilen başlıklardan biri moxo testidir. Moxo dikkat testinin çocuk ve yetişkin versiyonu vardır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olduğu düşünülen bireylere uygulanır. Dikkat zamanlama dürtüsellik ve hiperaktiviteyi ölçer. Yaklaşık 15 dakika içerisinde uygulanabilen online bir testtir. Bu test sonucunda kişi profili ve performans grafiği elde edilir.

Moxo testi test eğitimi almış uzmanlar tarafından uygulanır.

İzmir çocuk psikoloğu arayışında moxo dikkat test eğitimi almış uzmanlarımıza ulaşmak için websitemiz üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

İZMİR PEDAGOG VE ÇOCUK PSİKOLOĞU HİZMET BÖLGELERİMİZ

İZMİR PEDAGOG, ÇOCUK PSİKOLOĞU, ÇOCUK PSİKOLOJİSİ, EMDR VE OYUN TERAPİSİ:

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerinden destek alabilirsiniz.

 

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …