Uzman Psikolojik Danışman Damla GÖRGÜLÜ

Uzman Psikolojik Danışman Damla GÖRGÜLÜ' nün Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını, aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Damla GÖRGÜLÜ
Pedagog – Uzman Psikolojik Danışman 

Uzman psikolojik danışman Damla Görgülü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdi. Ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yine Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

EMDR Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Filial Terapi eğitimleri aldı.

Optimum Psikoloji Konya Şubesi’nde pedagog – uzman psikolojik danışman. olarak görev yapmakta olup, yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

  • Deneyimsel OYUN TERAPİSİ Eğitimi
  • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi (Reyhana Seedat)
  • Filial Terapi Eğitmi (Reyhana Seedat)
  • Çocuk Değerlendirme – Gelişim Testleri
  • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi/ Nevin Dölek
  • Çocuk Resimleri Analizi ve Yorumlanmasi

UZMANLIK ALANLARI

-Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık

– Ebeveyn Danışmanlığı

– EMDR Terapisi

-Oyun Terapisi

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 30 Danışan Yorumu –   

 

T…

5 yaşındaki oğlumum öfke problemleri vardı. Özellikle ablasıyla çok kavga ediyorlardı ve ablasına vuruyordu. Oyun oynarken arkadaşlarına vuruyor, ısırıyordu. Ne yapsak da sakinleşmiyordu. En son öğretmeninin bizi okula çağırmasıyla yardım almaya karar verdik. Damla hanımı internetten araştırarak bulduk. Kendisi çok güler yüzlü ve ilgiliydi, oğlum çabucak alıştı. Seanstan sonra hemen bir daha ne zaman geleceğimizi soruyordu. Görüşmeye başladıktan sonra Damla hanım bize de oğluma nasıl yaklaşabileceğimizi, öfke nöbetleri sırasında neler yapabileceğimizi anlattı. Anne baba olarak ne kadar yanlış davrandığımızı fark ettik. Oyun terapisi sonlandığında hem oğlumun öfke problemi geçmişti hem de biz çok şey öğrenmiştik. Bu durumu yaşayan herkese vakit kaybetmeden Damla hanıma gelmelerini öneriyorum.

 

M…

Sekiz yaşındaki oğlumda dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu vardı. Masada oturup yemek yerken bile zorlanıyorduk, eli kolu bir türlü durmuyordu. Ödev yapmak bizim için çile haline gelmişti, beş dakika otursa on beş dakika odada dolanıyordu. Bu durum için arayış içindeyken bir arkadaşımın tavsiyesiyle Damla hanımla görüşmeye karar verdik. Damla hanım bize oyun terapisinden bahsetti, sürecin nasıl olacağını bu yöntemin etkilerini anlattı bizim de kafamıza yattı.  Oğlum da Damla hanımı gerçekten çok sevdi ve çok isteyerek gidiyordu. Zamanla dolanıp durmalar azaldı, ödevlerimizi daha kolay yapar olduk. Oğlumun dersleri düzeldi, biz çok faydasını gördük. Damla hanıma ne yapacağımızı şaşırdığımız bu dönemde bize yardımcı olduğu için teşekkür ederiz.

 

E…

Kızım beş yaşındayken bir kardeşi oldu. İlk başlarda çok heyecanlıydı ve mutluydu ama sonradan kıskançlıkları başladı. Kardeşini evde bile istemiyordu, bazen gizlice kardeşini sıkıştırdığını fark ediyordum. Emzik emmek, bez bağlamak istiyordu, bazen konuşmak yerine bebek gibi sesler çıkarıyordu sanki bebekliğe dönmüş gibiydi. Ne kadar konuşsak da kızsak da düzelmeyince araştırdım ve Damla hanımı buldum bize filial terapiden bahsetti.  Damla hanım kızımla çok iyi ilgilendi ve bize de neler yapabileceğimiz konusunda tavsiyelerde bulundu, kızımla nasıl verimli zaman geçirebileceğimizden bahsetti. Önceden kızıma bebek gibi davranınca çok kızıyorduk meğer çocuğumun bize ne kadar ihtiyacı varmış fark edememişiz. Oyun terapisinden sonra hem kızım sakinleşti hem de bizim bu duruma bakışımız değişti. Keşke daha kardeşi doğmadan Damla hanımla karşılaşmış olsaydık diyorum, kızım bu süreci daha rahat geçirirdi. Yine de zararın neresinden dönsek kardır şimdi ilk başladığımız zamana göre çok iyi durumdayız. Damla hanıma çok çok teşekkür ediyoruz.

 

D…

Kızım okula giderken bizden ayrılmak istemiyor ve çok ağlıyordu. Okulun kapısına çocuğumu ağlayarak bırakıyordum. Her gün okula gitmek eziyet haline gelmişti. Sabah okul için uyandığı andan itibaren hepimiz için eziyet başlıyordu. Giyinmek, evden çıkmak mesele haline gelmişti. Bazen kucağıma alıp zorla arabaya götürüyordum bu sırada ağlıyor bağırıyordu. Bir gün yine zorla kucağıma alıp evden çıkmıştım. Kızım feryat figan ağlayıp çırpınıyordu onu zaptetmeye çalışırken ikimiz de yere düştük. O gün okula giderken kızımla beraber ben de ağladım ve artık bunun böyle olmayacağına karar verdim. Öğretmenimize durumdan bahsettim o da Damla hanımı tavsiye etti. İlk başta buraya gelmekte de zorlandık ama Damla hanım çocukların dilinden çok iyi anlıyor, çabucak çocuğun ihtiyacını fark ediyor. Bizden ayrılmayan kızım birkaç seans sonra Damla hanımın elinden tutup onu oyun odasına kendisi götürmeye başlamıştı. O günkü şaşkınlığımı hiç unutamıyorum. O seanstan sonra ağlamalar azaldı, yine okula giderken kızımın bizden ayrılmak istemediği oluyordu ama konuşunca sakinleşmeye başlamıştı. Seanslarımız bittiğinde rahatça bizden ayrılabilir hale geldi kızım. Damla hanım bizi çok büyük eziyetten kurtardı ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

M…

Oğlum iletişim kurmakta ve arkadaş edinmekte çok zorlanıyordu. Aşırı çekingen bir çocuktu bu durum beni endişelendiriyordu. Çekingenliğinden dolayı oyun oynayacak arkadaş bulamıyordu ve diğer çocukların ona kötü davranmasına da ses çıkaramıyordu. Biraz açılsın, girişken olsun diye sitedeki çocukların yanına götürüyordum. Çocuklar oynarken oğlum konuşmadan kenarda duruyordu onların oynamasını izliyordu. Sen de oyna diye onu oyuna katmaya çalışınca paçama yapışıp benden ayrılmıyordu. Bir süre sonra aşağı inmek de istememeye başladı. Ben de gittikçe endişeleniyordum. Ne yapacağımı da bilmiyordum öğretmenine danışmaya karar verdim. Öğretmeni psikoloğa götürmemizi önerdi okuldaki çekingenliğini o da fark etmiş. İnternetten araştırırken Damla hanımı buldum. Damla hanım bize oyun terapisini önerdi ilk başta işe yarar mı emin olamadım, kendi kendine oynamaktan ne farkı olacak diye düşündüm. Ama yine de bir umut devam ettik, oğlumdaki değişim beni çok şaşırttı. Dışarı çıkmak istemeyen çocuk okuldan gelince arkadaşlarından bahsetmeye başladı, daha konuşkan oldu. Kendisi aşağı inip oyun oynamaya başladı. Keşke daha önceden gelseydik diyorum, oğlum şu an çok daha girişken ve özgüvenli bir çocuk oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Y…

Kızımın bitmek bilmeyen baş ağrıları için gitmediğimiz doktor kalmamıştı. Sürekli başının ağrıdığını söylüyordu. Başı ağrımasa karnım ağrıyor diye yanımıza geliyordu. Biz de kötü bir hastalık olmasından korkup doktor doktor geziyorduk ama her seferinde elimiz boş dönüyorduk. Ne sebep ne çözüm bulamadık. Fiziksel bir sebep bulamayınca psikoloğa gitmeye karar verdik. Bir tanıdığımız Damla hanımı tavsiye etti. İlk randevumuzda bizi dinledi ve filial terapiyi önerebileceğini söyledi. Damla hanım mesleki olarak yetkin ve çok ilgili bir danışman. Bize kızımın neden böyle yaptığını, ona nasıl davranmamız gerektiğini anlattı. Anne baba olarak biz bu süreçte çok şey öğrendik, kızımın ağrılarının da sebebini anladık. Bizim ona davranışlarımız değiştikçe kızımın da ağrıdan şikayet etmesi azalmıştı. Bir anda düzeldi diyemem tabii ki zaman aldı ama baş ağrısı da geçti. Damla hanım bize çok yardımcı oldu Allah ondan razı olsun.

 

S…

Altı yaşındaki oğlum iş sebebiyle şehir değiştirdikten sonra hem taşındığımız yeni şehre hem de yeni okula alışmakta zorlandığını fark ettik. Daha içe kapanık bir çocuk olmuştu. Dersleri kötüydü ve okulda hiç arkadaşı yoktu. Çocuğumuzun mutsuz olduğunu anlamamak mümkün değildi. Biz ne kadar onla vakit geçirsek de tabii ki yaşıtlarıyla zaman geçirmesinin yerini tutmuyor. Ama bizim de elimizden başka bir şey gelmiyordu. Bu yüzden biz de profesyonel bir yardım almaya karar verdik. Damla hanım bu süreçte bize çok yardımcı oldu oğluma oyun terapisi yöntemini uyguladı . Oğlumla çok iyi anlaştılar. Bizim için de çok bilgilendirici bir süreçti. Alışmakta zorlandığımız bu dönemde bize olan yardımlarından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz.

 

F…

Eşimle boşanma sürecindeyken kızım için yardım almaya karar verdik. Bu süreçten onun etkilenmesini istemiyorduk. Evde babasının olmaması, benim çalışıyor olmam, artık üçümüzün beraber vakit geçirmemesi kızımızı zorlayabilir diye düşündük. Hem de bu süreçte anne baba olarak nasıl davransak daha iyi olur diye bir uzmana danışmak istedik. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Damla hanımla görüşmeye karar verdik. Damla hanım hep bize destek oldu. Kızım için oyun terapisi önerdi biz de ona güvendik ve kabul ettik. Güvenimiz de boşa çıkmadı, kendisi gerçekten mesleğinde iyi. Bu süreçten en az etkileneceği şekilde bize de rehberlik etti ve yanımızda oldu. Endişelerimiz Damla hanım sayesinde azaldı bu durumda olanlara kesinlikle Damla hanımı tavsiye ediyorum.

 

N…

Damla hanımla üç yaşındaki kızımın uyku ve huzursuzluk problemleri için görüşmeye başladık. Nasıl davranmamız gerektiğini ve ne yapacağımızı bilmiyorduk. Uyku bizim için eziyet olmuştu kızım sürekli bizimle aynı odada yatmak istiyordu, gece uyanıp yanında bizi bulamazsa ağlayarak yanımıza geliyordu. Böyle olunca onu yalnız bıraktığım için kendimi kötü hissediyordum. Uyanıp yanında bizi bulamayınca korkması beni çok üzüyordu. Gelirken de bu sebeplerden dolayı çok endişeliydim ve yetersiz olmaktan korkuyordum. Fakat Damla hanımla görüşmelerimiz beni çok rahatlattı. Biz Damla hanımdan ebeveyn danışmanlığı  aldık bize sabırla neler yapacağımızı anlattı, kitaplar önerdi. Biz de onun dediklerine uyduk. Şimdi kızım kendi odasında uyuyor, gece uyansa da önceden olduğu gibi korkuyla ağlayarak uyanmıyor. Onun rahatlaması beni de anne olarak çok rahatlattı tabii. Damla hanım iyi ki hayatımıza girmiş, iyi ki gelmişiz.

 

B…

Kızım çok inatçı ve huysuz bir çocuktu. Ne yapsak sözümüzü dinlemiyordu kendi istediğini yaptırmak için bizi zorluyordu. Hiçbir şekilde baş edemiyorduk. Alışveriş merkezinde, yemek yemeye gittiğimizde, arkadaşlarımızla görüştüğümüzde bu inatçılığı yüzünden genelde bir ağlamayla başlayan krizler yaşıyorduk. Hem başkalarını rahatsız ettiğimizi düşünüyordum hem kendim rahatsız oluyordum. Kendi çocuğumla dışarı çıkmaya utanır olmuştum. Damla hanımı internet üzerinden buldum. Görüşmeye gittiğimizde hem kızımla oyun terapisi yapacağını hem de bize danışmanlık edeceğini söyledi. Davranışlarımız konusunda bilinçlenmemizi sağladı ve bizi çok olumlu şekilde yönlendirdi. Biz değiştik ama kızım da bu süreçte bambaşka bir çocuk oldu. Damla hanımla görüşmek onu çok sakinleştirdi. Kızım artık daha uyumlu ve biz de daha bilinçliyiz. Damla hanımı herkese tavsiye ediyorum.

 

R…

Damla hanımla beş yaşındaki oğlum için görüşmeye başladık. Oğlum her zaman çok kaygılı bir çocuktu ama son zamanlarda korkuları da çok artmaya başlamıştı. Karanlıktan, hayvanlardan, yalnız kalmaktan çok korkuyordu. Sürekli ya eşime ya da bana yapışık haldeydi, bir şeyden korkup ağlamadığı günümüz olmuyordu mutlaka bir şey buluyordu. Bu durum ilerlemeye devam edince yardım almaya karar verdik. Çocuğuyla benzer bir problemi yaşamış bir arkadaşımızın tavsiyesiyle Damla hanıma geldik. Damla hanım bize oyun terapisini tavsiye etti. İlk başta burada da korkacak bir şey bulacağını düşünmüştüm ama bizden ayrılmaktan çok korkan oğlum Damla hanımla çok iyi anlaşmıştı ve çok istekli şekilde seanslara gidiyordu. Korkularının ve kaygılarının geçmesi zaman alsa da sonunda çok güzel sonuç aldık. Damla hanıma ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

A…

Kızım bebekken ameliyat geçirmişti. Hep kırılgan ve ürkek bir çocuktu. Biz de onun üstüne titriyorduk çünkü çocuğumuzu kaybetme ihtimaliyle bir kez daha yüzleşmek istemiyorduk. Ne istese, neye ihtiyacı olsa fazlasıyla yapıyorduk sırça fanus derler ya bizim kızımız da öyle büyüdü. Ama bizim bu kadar çabalamamız onun kırılganlığını azaltmıyordu. Kaybetmekten korkarak yaptıklarımızın yanlış olduğunu fark edemedik ama biz çabaladıkça kızımız daha da ürkekleşmeye başladı. Beş yaşına geldiğinde bu ürkekliğe korku da eklendi. Özellikle yüksek sesten çok tedirgin oluyordu, hastaneye gitmemiz gerektiğinde veya ambulans sesi duyduğunda kilitlenip kalıyordu. Tabi bu durum bizi gittikçe korkutmaya başladı. Ne yapsak diye araştırırken internette oyun terapisini buldum.  Damla hanımı da böyle karşımıza çıktı. Damla hanımın mesleğiyle ilgili çok bilgili ve yetkin biri olduğunu görüştükçe daha iyi anladık, doğru tercih yapmışız. Kızım da çok severek seanslara devam etti. Yüksek ses duyunca kilitlenme durumu ortadan kalktı, daha güçlü bir çocuk olmaya başladığını yavaş yavaş görmeye başladık. Damla hanıma hem teşekkür ediyorum hem de tebrik ediyorum.

 

İ…

Kızımın alt ıslatma problemi vardı. Neredeyse bir yıldır bu problemi yaşıyorduk zamanla geçer daha küçük diye düşünmüştük. İlk başlarda sıklığı az olduğu için de çok önemsemedim. Ama zaman geçtikçe azalmadı, her gün olmasa da 2-3 güne bir sabah yatağı ıslak oluyordu. Sabahları çocuğumun odasına girmek bile beni sinirlendiriyordu artık. Çok kızıp bağırdım, gece uyandırıp tuvalete götürdüm, defalarca konuştum. Ama yaptıklarım işe yaramadı, böyle olunca daha da sinirlerim bozuluyordu. Artık gece uyumadan önce ben bile tedirgin uyuyordum sabah yine aynı şey olacak diye. En sonunda kendiliğinden geçmeyeceğini anladım ve internetten psikolog aramaya başladım. Damla hanımı da böyle buldum. Kendisi çok güler yüzlü ve ilgiliydi. Bu süreçte tüm sorularımızı bıkmadan yanıtladı, bize anne baba olarak neleri yanlış yaptığımızı anlattı, kızımla da oyun terapisi yaptılar. Zamanla alt ıslatma probleminden kurtulduk. Gerçekten hayatımızı ne kadar etkilediğini bu problem ortadan kalkınca anladım. Damla hanıma ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

 

O…

Oğlumun takıntılı davranışları ve tikleri vardı. Kendine göre düzeni vardı, bunlar olmadan uykuya geçmiyordu mesela. Evden çıkarken, yemek yerken hep yanında olan bir oyuncağı vardı, bu oyuncak olmadan hiçbir şey yapmıyordu. Oyuncakla yatıp oyuncakla kalkıyorduk, yemek yerken ona da yemek yediriyorduk, dışarı çıkarken onu da yanımıza alıyorduk. Uyanıp oyuncağı yanında göremezse çıldırıyordu desem yalan olmaz. Bir ay iki ay derken bu durumun heves olmadığını anladım. Çünkü artık hayatımız bu takıntıdan ibaret olmaya başlamıştı. Bir akrabamızın tavsiyesi üzerine Damla hanımla yolumuz kesişti. Damla hanım bize çocuklarla oyun terapisi yaptığını söyledi, biz de kabul ettik. Zaten konuşunca ne kadar bilgili olduğunu anlıyorsunuz güven veriyor anne babaya. İlk başta seansa oyuncağımız da geliyordu tabii ki. Ama zamanla gelişmeyi gördük. İlk başta oyuncak yemek yemek yerine sadece bizi izlemeye başladı. Sonra dışarı çıkarken evde kalıp bizi bekledi. Damla hanım sayesinde bu takıntılı davranışlar neredeyse tamamen geçti diyebilirim. Bu süreç sabır ve zaman istiyor tabii. Ama yanımızda Damla hanım gibi bir danışmanın olması bu süreci bizim için çok kolaylaştırdı, ona çok teşekkür ediyoruz.

 

G…

Beş yaşındaki oğlum dikkatimiz başka yerde olduğu anda uygunsuz şekilde vücuduna dokunuyordu. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik, ne yapacağımızı bilemiyorduk ve çok geriliyorduk. Nerden gördü kimden öğrendi bilemiyorduk bizim için böyle şeyler çok ayıptı bir kere. Başkalarının yanında da aynı davranışı yapıyordu. Hem çok utanıyordum hem de korkuyordum biri bu durumdan faydalanırsa diye. Gerçekten insan içine çıkamaz bir durumdaydık. Bu durum sıklıkla olmaya başlayınca iyice endişelendik ve telaşlandık. Ama birine danışmaya da utanıyordum bir yandan. Çocuğu evde saklayasım geliyordu. İnternetten araştırırken Damla hanımla karşılaştım. Oğlumla oyun terapisi yaptılar ayrıca bizimle de görüşmeler yaptı. Bu duruma çocukluk çağı mastürbasyonu deniyormuş, Damla hanım sebeplerini ve bizim neler yapabileceğimizi anlattı. Damla hanımla görüştükten sonra çocuğumuzu suçlamayı bıraktık galiba bizdeki en büyük etkisi bu oldu. Bir süre yine çok utandık tabii ki ama artık ne yapacağımızı biliyorduk en azından. Zamanla oğlumun da davranışı azalmaya başladı ve seanslar bittiğinde tamamen ortadan kalktı. Kendisine teşekkür ediyorum bizi nasıl bir durumdan kurtardığını bir biz biliriz. Bu durumda olan herkese çekinmeden hemen Damla hanıma gelmelerini tavsiye ediyorum.

 

N…

Altı yaşındaki kızım kanatırcasına tırnaklarını yiyordu. Tırnağına oje sürdük, ceza verdik, sürekli kontrol ettik. Ama bizim görmediğimiz bir anı mutlaka oluyordu ve tırnaklarını o arada kanatıveriyordu. Özellikle ceza verdiğimiz zaman daha çok yaptığını görünce cezayı bıraktık. Görseniz çocuğa evde bir şey yapıyoruz diye düşünürdünüz öyle mahvediyordu ellerini. Bebekliğinden beri zor mizaçlı bir çocuk olmuştu zaten. Ama biz baş edemedik kısacası. Bu durum sıklaşmaya başlayınca bir arkadaşımın tavsiyesiyle kızımı Damla hanımı araştırdım, yorumları da çok olumlu olunca randevu almaya karar verdim. Gerçekten de gördüğüm yorumlardaki gibi durumu çok iyi değerlendirdi ve bir yol haritası çizdi bize, oyun terapisinin faydalı olacağını söyledi. Zaman içinde kızımın tırnak yeme davranışı gittikçe azalarak bitti. İyi ki Damla hanımla görüşmüşüz diyorum.

 

A…

Eşimle bir yıl önce boşandık. Boşanmadan sonra oğlumla pek fazla görüşmemeye başladılar. Hafta sonları oğlum babasının gelmesini beklemekle geçiriyordu ama neredeyse ayda bir görüşüyorlardı. Oğlumu üzülürken görmek beni de etkiliyordu tabii ki. Hafta sonu babasının geleceğini düşündüğü için benimle de bir şey yapmak istemiyordu evde onu bekleyerek zamanını geçiriyordu. Bu durumun oğlum üzerinde etkisi olmaya başladığını fark ettim daha içe kapanık ve özgüvensiz bir çocuk olmaya başlamıştı ve daha da ilerlemeden yardım almak istedim. Tavsiye üzerine Damla hanımla görüşmeye başladık. Çok güler yüzlü ve ilgiliydi oğlumun da ihtiyacı olan böyle biriyle görüşmekti çünkü ben de kendi içimde zor zamanlar yaşıyordum. Oğlumla oyun terapisi yapacağını söyledi. Ben zaten onun için her şeyi yapmaya hazırdım, Damla hanım ne dediyse kabul ettim. Geciktirmeden destek aldığımız için çok mutluyum. Böyle zor bir süreçte oğluma ve bana yardımcı olduğu için Damla Hanıma minnettarım.

 

D…

Özellikle pandemiden sonra kızımda aşırı hiperaktif davranışlar başladı. Evde, dışarıda yerinde durmuyordu sürekli hareket halindeydi. Sürekli koşuyor, bağırıyor, dürtüsel davranışlarda bulunuyordu ve etrafa zarar veriyordu. Artık bu durum hem bizi hem de çevredeki insanları yormaya başlamıştı. Bir yere giderken acaba ne sorun çıkacak, bizi nasıl utandıracak, birine zarar verecek mi diye düşünür olmuştum. Bu yüzden kızımı terapiye götürmeye karar verdim, okuldaki öğretmeninin tavsiyesiyle Damla hanımla görüşmeye başladık. İlk başta oyun oynayıp enerjisini atar diye düşünmüştüm ama tabii oyun terapisi bundan çok daha farklıymış Damla hanımla görüştükçe anladım. Zaman içinde kızımın değişimi beni çok şaşırttı. O hareketli ele avuca sığmayan çocuk gitmişti sanki. Keşke çok daha önceden Damla hanımla karşılaşmış olsaydık diyorum.

 

E…

Oğlum bebekliğinden beri çok zor bir çocuk olmuştu. Fakat büyüdükçe bizi daha fazla zorlamaya başlamıştı. Bitmek bilmeyen ağlama krizleri vardı. İstediği şeyi ağlayarak anlatıyor isteği yapılana kadar da ağlamayı bırakmıyordu. Uyku vakti geldiğinde, bir yere gitmek istemediğinde, istediği şey yapılmadığında, yemek yemek istemediğinde sürekli sürekli ağlıyordu. Artık üstesinden gelemez olmuştuk onun için yapmadığımı şey kalmamıştı. Bir gün dışarıda yemek yerken yine bir ağlama krizi patlattı, etrafımızdaki insanların bakışından o kadar utanmıştım ki çocuğu orada bırakıp çıkıp gitmek istedim. O gün de yardım almaya karar verdiğim gün oldu. İnternette araştırırken Damla hanımla karşılaştım, bir umut randevu aldım. Keşke bu kadar zaman beklemeseydik hata etmişiz. Damla hanım bize oyun terapisi önerdi. Oğlum başta oyun odasına da ağlayarak girmişti sonra kendisi Damla hanıma gitmek ister oldu hafta içi bize hadi Damla’ya gidelim diyordu. Okuyanlara büyük gelmeyebilir ama bizim için hayatımızı değiştiren bir süreç oldu. Şimdi ağlama krizlerimiz bitti, ebeveyn olarak biz de çok rahatladık. Bunlar Damla hanımın çabasıyla ve bilgisiyle oldu, ona çok ama çok teşekkürler.

 

Ö…

Kızım çok çekingen, suskun, kırılgan bir çocuktu. Okulda arkadaş edinemiyordu ve oyunlarda dışlanıyordu. En son öğretmeni de bizi okula çağırıp bu durumdan bahsedince artık bu şekilde devam edemeyeceğini anladık. Tavsiye üzerine araştırıp Damla hanımdan randevu aldık. Kızım ilk başta oyun odasına girerken de çekinmişti ve beni de yanında istemişti. Ama sonradan kendi kendine oyun odasına geçmeye başladı ve çok severek seanslara devam etti. Damla hanımın güler yüzü ve anlayışı sayesinde kızım çekingenliğini aştı kendisine çok teşekkür ediyoruz.

 

B.T.

14 yaşındaki oğlumun korku ve kaygıları vardı. Sınıfta konuşmaktan bile çekiniyordu ve arkadaş edinmekte zorlanıyordu. Damla hanım bizimle ayrı oğlumla ayrı görüşmeler yaptı. Bu süreçte oğlumdaki değişimin yanı sıra ebeveyn olarak biz de çok geliştik. Damla hanımla görüşmelerimizden sonra hem aile içi paylaşımımız arttı hem de oğlumun kaygı ve korkuları azaldı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Z.

15 yaşındaki kızımla ne iletişim kurabiliyor ne de onu anlayabiliyorduk. Ne yapacağımızı şaşırmış haldeydik ve kızımız için endişeleniyorduk. Bu yüzden bir arayışa girdik ve kızımız Damla hanımla görüşmeye başladı. Damla hanım bu süreçte çok ilgili ve güler yüzlüydü, her sorumuzu ilgiyle cevapladı. Damla hanımla görüştükten sonra hem kızımızın aşırı içe dönük hali azaldı hem de bizimle olan iletişimi güçlendi. Damla hanıma ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

T.M.

17 yaşındayım hem ailemle iletişim kurmakta zorlanıyordum hem de anlaşılamadığımı düşünüyordum. Bu yüzden evde sık sık ailemle tartışma yaşıyorduk. Geçmişte yaşadığım bazı olayları atlatmakta zorlanıyordum. Damla hanımla görüşmeye başladıktan sonra EMDR terapisi ile tanıştım. Yüzleşmekle korktuğum şeylerle yüzleştim. Damla hanım da bu konuda beni çok anlayışla ve içten bir şekilde dinledi. Görüşmelerimiz beni daha özgüvenli hissettirdi. Damla hanıma çok teşekkür ederim.

 

Y.

13 yaşındaki oğlumla sürekli çatışıyorduk ve öfke problemleri vardı. Oğlum küçük yaştayken eşimle boşanmıştık ve bu durumum oğlumu etkilediğini düşünüyordum. Damla hanımla bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine görüşmeye başladık. İlk seansta benim zorumla seansa giden oğlum sonradan kendisi gitmeye devam etmek istedi. Damla hanım bize emdr terapisinden bahsetti ve oğlumla nasıl çalışacağını anlattı. Kısa sürede çok yol katettik ve çok memnun kaldık.

 

I.

Kızım okulda arkadaşları tarafından dışlanıyordu ve hep yalnızdı. Sorduğumuzda çok ağlıyordu ama bizimle bir şey paylaşmıyordu. Endişeliydik ve ne yapacağımızı bilemiyorduk. Arkadaşımızın tavsiyesi üzerine Damla Hanımla görüşmeye başladık. Damla hanım bizimle yakından ilgilendi ve kızıma emdr terapisi uygulayacağını söyledi. Kızım da Damla hanımı çok sevdi çok isteyerek görüşmeye gidiyordu ve kısa zamanda problemimiz çözüldü.

 

Y.

14 yaşındaki oğlum çok çekingendi ve hayatla ilgili korkuları vardı. Bazı zamanlar bu korkular yüzünden nefesi tıkanıyor ve ağlama krizine giriyordu. İnternetten araştırıp Damla hanımla görüşmeye karar verdim. Oğlumla seansları sırasında da yetkinliği ve güvenilirliğiyle doğru karar verdiğimi anladım. Emdr terapisi sayesinde kısa sürede çözüme ulaştık. Herkese tavsiye ediyorum.

 

G.

Oğlum on yaşındayken eşimi ani bir şekilde kaybettik. Bu durumun izlerini oğlumda görüyordum ama ergenlikle beraber gittikçe artan problemler yüzünden yardım alması gerektiğine karar verdim. Damla hanım hem oğlumla hem benimle görüştü. Oğluma emdr terapisi uyguladı. Biz çok memnun kaldık mesleğiyle ilgili bilgili ve yetkin biri.

 

P. 

Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve çok yoğun kaygı yaşıyordum. Bu kaygılar kafamı çok meşgul ettiği için derslerim de kötüye gidiyordu. Ailem bu yüzden psikolojik destek almam gerektiğini düşünüyordu. İlk başta istememiştim ama Damla hanım beni çok iyi anladı ve dinledi. Emdr’dan bahsetti ve etkili bir yöntem olduğunu söyledi. Ben de kabul ettim. Damla hanımın dediği gibi kısa sürede kaygılarım azaldı gerçekten. İyi ki Damla hanımla görüşmeye başlamışım.

 

L.

Oğlumla ergenlik döneminin başlamasıyla çok fazla çatışmaya yaşamaya başlamıştık. Sürekli bizimle inatlaşıyordu ve bir türlü orta noktada buluşamıyorduk. Artık bu durumla baş edemez hale gelmiştik ve oğlumuzun kötü çevrelere yönelmesinden korkuyorduk. Kiminle görüşebileceğimizi araştırırken internette Damla hanımın ismiyle karşılaştık. Bize emdr tedavisi önerdi. Alanında yetkin ve çok ilgili bir danışman. Oğlum da Damla hanımın onu çok iyi anladığını söylüyor. Biz çok memnun kaldık çok teşekkür ediyoruz kendisine.

 

G.

Kızım liseye başlamasıyla beraber bize yalan söylemeye ve bizimle hiçbir şey paylaşmamaya başlamıştı. Kötü alışkanlıklar edinmiş olmasından ve bizden bir şeyler sakladığından korkuyorduk. Bir arkadaşım bize Damla hanımı önerdi. İlk başta kızım görüşmek istemedi ama Damla hanımın sıcaklığı ve anlayışı bu durumu çok değiştirdi. Emdr terapisi almaya başladık ve bu kadar hızlı değişim olması bizi şaşırttı. Ben de kendi arkadaşlarıma Damla hanımı önermeye başladım. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

PSİKOLOG KİMDİR?

İnsanın kendini anlama çabası eski yunan çağına kadar uzanmaktadır. Başlarda felsefenin içinde yer alan bir düşünce …

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …