Psikolojik Danışman Sena YILDIRIM

Pedagog Sena YILDIRIM' ın Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Sena YILDIRIM
Psikolojik Danışman – Pedagog

Pedagog Sena YILDIRIM; İlköğretim, Orta öğretim ve liseyi Konya’da tamamlamış ve ardından Necmettin Erbakan Üniv. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden psikolojik danışman olarak mezun olmuştur.  Lisans dönemi boyunca çocuk ve ergen alanlarında deneyim kazanmak için bir çok kurumda staj yapmıştır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra danışan görmeye başlamış ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk ve Ergenlerle EMDR Terapisi eğitimleri alarak kişisel ve mesleki gelişimine katkıda bulunmuştur.

Lisans eğitiminin ardından özellikle çocuk ve ergen psikolojisi ve travma alanına yönelen Sena YILDIRIM, çocuk ve ergenlere yönelik çalışmalarında oldukça başarılı sonuçlar elde etmekte ve özellikle ‘antalya psikolog ve antalya pedagog’ alanlarında adından söz ettirmektedir.

2 yılı aşkın süredir mesleki çalışmalarına devam eden Pedagog Sena YILDIRIM; yalnızca çocukluk ve gençlik dönemi sorunları ile çalışmaktadır. 

Halen Optimum Psikoloji Antalya Şubesi’ nde danışanlarına hem yüz yüze hem de online olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

– EMDR Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– EMDR Terapisi 1. Düzey Süpervizyon Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– Deneyimsel Oyun Terapisi

– Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

– Çocuk ve Ergenler İçin EMDR Terapisi

-Türk Psikoterapistler Akademisi- Bilişsel Davranışçı Terapi

-Ennegram Eğitimi

– Travma ve Kriz Yönetimi Konferansı

-2018 KTO Psikoloji Klinik Ölçeklerin Kullanımı Atölyesi

 

UZMANLIK ALANLARI

Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık
Oyun Terapisi
EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)
Çocuk ve Ergenlerle EMDR Terapisi
Psikolojik Testler
Gelişim Testleri
Ebeveyn Danışmanlığı
Filial Terapi

Okul fobisi, ayrılık anksiyetesi, Enkoprezis (dışkı kaçırma), enürezis (alt ıslatma), akran zorbalığı, yalan söyleme, çocukluk mastürbasyonu, fobiler, tırnak yeme, dikkat eksikliği, dürtüsellik, hiperaktivite, DEHB, saldırganlık ve öfke problemi, kekemellik, seçici mutizm, karşıt gelme, özgüven eksikliği, öğrenme güçlüğü, otizm, iletişim sorunları, istismar vs çocuk & ergen davranım bozuklukları ve tüm çocukluk ve gençlik dönemi sorunları.

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 30 Danışan Yorumu –   

G.Y
Sena Hanıma çocuğumuzun alt ıslatma sorunu için geldik, ilk başta çok tedirgindim ve çözüm bulacağıma inanmıyordum çünkü ne denediysem fayda etmedi. Sena Hanıma geldik, kendisi bizi ilk görüşmede çok rahatlattı, güven verdi ve oyun terapisi ile alt ıslatmanın sona ereceğini söyledi. Süreçte bizimle sürekli iletişim halinde kaldı. Ben çok kaygılı bir anneyim benimle hep konuştu, sürece dair bilgilendirmeler yaparak aklımda herhangi bir soru işareti bırakmadı. Kısa sürede kızımın alt ıslatma sorunu çözüldü, Sena Hanımı çok sevdiğimiz için terapiye devam ettik ve şimdi kızımın herhangi bir davranış sorunu kalmadı, mızmızlığı kayboldu, kendini ifade etmek konusunda daha iyi. Tabi ki bizde babasıyla birlikte bazı davranışlarımızı Sena Hanımın söyledikleri doğrultusunda düzenledik. Sena Hanıma minnettarız ve herkese öneriyoruz. Teşekkürler.
Z.R
Babasını kaybettikten sonra 8 yaşındaki kızım bana haddinden fazla bağlandı. Başlangıçta ben de eşimin kaybını kızıma sarılarak onunla birlikte vakit geçirerek azaltmaya çalıştım ancak işe geri dönmem gerektiğinde kızımda ciddi şekilde sorunlar ortaya çıktı. İşe giderken ağlama krizlerine giriyor, işten geldiğimde bana karşı öfkeli ve saldırgan davranışlarda bulunuyordu. Ne yapacağımı şaşırmışken Sena Hanımı önerdiler. İlk görüşmede bana çok güven verdi, kızımı emin ellere emanet edeceğimi ilk seansta anladım. Kızımın oyun odasına girmeyeceğini düşünerek tedirgin şekilde getirmiştim ancak kızım Sena Hanımı ilk gördüğünde çok sevdi ve kolaylıkla odaya girdi. Sena hanım oyun terapisi süreci boyunca benimle iletişimde kaldı ve bana kızma karşı olan davranış tutumumda bazı farkındalıklar kazandırdı. Sürecimiz sona erdi ve kızım artık ben işe giderken beni öperek yolluyor geldiğimde sarılarak karşılıyor, benimle uyumuyor. Tüm bunları Sena Hanıma borçluyuz. Kendisi iyiki karşımıza çıkmış. Allah razı olsun.
C.N
Çocuğum evde bıcır bıcır konuşurken okulda konuşmuyordu, öğretmenlerin tavsiyesi ile Sena Hanıma ulaştık. Ben sürekli kendimi suçluyordum, benim çocuğum benim yüzümden böyle diye. Sena Hanım beni ve eşimi rahatlattı, Sena Hanımla konuştuktan sonra kendimi ne kadar mutlu ve hafiflemiş hissettiğimi anlatamam. Sonra oğlumla çocuk merkezli oyun terapisine başladılar, Sena Hanım süreçte bizi hep bilgilendirdi, neler olduğuyla alakalı dönütler verdi. Oğlum yavaş yavaş okulda konuşmaya başladı. Şimdi birçok arkadaşı var ve oyun kurabiliyor, oyunları sürdürüyor. Bunların hepsi Sena Hanımın sayesinde oldu kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.
E.H
Ergenlik dönemine yeni giren kızımla ciddi sorunlarımız vardı, asla sözümü dinlemiyor beni ciddiye almıyordu, sürekli arkadaşlarıyla buluşuyor eve söylediğim saatte gelmiyordu. Ne yaparsam yapayım hiçbir şekilde söz geçiremiyordum. Sigara gibi zararlı alışkanlıklar edinmişti babasıyla çok endişeliydik, kızımızı kaybetmekten çok korkmuştuk. Sena Hanımı önerdiler, ilk gördüğümüzde o kadar anlayışlıydı ki. Ben babasıyla yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyleri anlattığımızda bizi hiç yargılamadan dinledi, bizi anladı, davranış kalıplarımızla ilgili bilgilendirdi ve kızımıza nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize ışık tuttu. Kızım ilk seansa gelirken ben deli miyim, neden gidiyoruz, ben gitmek istemiyorum tarzında şeyler söylemişti, gitmeyeceği için çok korktuk, devam etmeyeceğini düşündük ancak ilk seanstan çok mutlu şekilde çıktı. Sena Ablasını çok sevdiğini söyledi, haftalık olarak seanslarımız başladı. Sena Hanım süreçte bizimle hep iletişim halindeydi ve kızımızla nasıl iletişim kurabileceğimize dair bize birçok farkındalık kazandırdı, yöntemler öğretti. Şimdi kızımla konuşabiliyoruz, paylaşımlarda bulunabiliyoruz ve sınırlarımızı Sena Hanımın bizlere söylediği şekilde kızımızla birlikte çizdik. Bu devirde kız annesi olmak çok zor diyordum, Sena Hanımdan sonra fikrim değişti. Allah razı olsun, kendisine çok teşekkür ederim.
G.L
4 yaşındaki oğlumda tükürme- vurma- itme gibi davranışlar vardı, sürekli öfkeliydi. Etrafındaki herkese bağırıyor ve tükürüyordu. Doğuştan öfkeli olduğunu sanıyordum, başlangıçta oğlumun öfke ve tükürme davranışının değişeceğine hiç inanmıyordum. Sena Hanım bizi çok sıcak şekilde ve güler yüzle karşıladı. Oğlumu güvenilir bir yere getirdiğimi ilk anda hissettim. Çocuk merkezli oyun terapisine başladık Sena Hanımla, bütün adımlarla ilgili geri dönüt vermesi beni ve eşimi çok güvende hissettirdi. Aklımıza bir şey takıldığında kendisiyle iletişime geçebiliyorduk, ne yapmamız gerektiğine dair bize sık sık dönütler verdi.  Birkaç seanstan sonra oğlumda bazı olumlu değişimler olduğunu fark ettim, eskisi kadar ağlayıp bağırmıyordu, tükürme davranışı azaldı, sürece devam ettik. Sena Hanım her zaman bizimle iletişimde kalmaya devam etti, bize hep rehberlik yaptı, çocuğumuza karşı olan tavırlarımızı sağlıklı olması için yönlendirmelerde bulundu. Şimdi oğlum çok uyumlu ve öfkesini ifade etmeyi bilen, insanlara tükürmeyen, okulda öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla uyumlu bir çocuk. Bütün bunları Sena Hanıma borçluyuz. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.
E.A
18 yaşındayım, lise3de arkadaş grubum tarafından mobbinge uğramış ve okulumu değiştirmek zorunda kalmıştım.  Bu olayı hiç unutmadım ve yeni okulumda, mezun yılımda kimseyle arkadaşlık kurmadım. Üniversite sınav sürecim çok kötü geçmişti kendime dair güvenim yoktu, geleceğe dair umudum yoktu.  Hayatımın en yoğun ve en karanlık olduğuna inandığım bir dönemde annemin zoruyla psikoloğa gitmeyi kabul etmiştim. Sena hanımı ilk gördüğüm anda onunla konuşabileceğimi anladım. Yaşadığım şeyleri anlattığımda beni hiç yargılamadı hatta beni en iyi anlayan kişi Sena Hanım oldu. Kendisiyle lise 3te yaşadığım mobbingi ve hiç unutmadığım o döneleri EMDR terapisiyle ele aldık. EMDR terapisi bana o kadar iyi geldi ki o zamanda yaşadığım şeylere karşı duyarsızlaştım ve içimdeki korku insanlara karşı olan güvensizliğim, içe kapanıklığım sona erdi.  Şimdi dönüp baktığımda içim çok yanmıyor, eski acılarımı hissetmiyorum. EMDR terapisiyle ve Sena Hanımın desteğiyle geçmişin prangalarından kurtuldum. Hayatıma dair ne istediğime ve kendim için en iyi ne yapabileceğime odaklandım. Şimdi tamamen sınavıma odaklıyım, çok iyi bir arkadaş grubum var. Sena Hanım aslında bana hayata daha farklı açılardan bakabileceğimi öğretti, içimdeki karanlığa yenilip umutsuzlukla dolmaktan ziyade hayatım için bir şeyler yapabileceğimi gösterdi. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.
C.B
8 yaşındaki oğlum yerinde durmuyordu, sürekli ya bir şey kırıyor ya da kendine zarar veriyordu. Evde iki dakikamız sakin geçmiyordu, çok aşırı hareketli bir çocuktu. Ne yapacağımı bilmiyordum, kendimi çok çaresiz hissediyordum. Çocuğumdan soğumuştum sürekli ona bağırıyordum, iyi bir anne olmadığımı düşünmeye başlamıştım. Sena Hanımı önerdiler, denemekten zarar gelmez diyerek gittik. İyiki de gelmişiz Sena Hanım. Kendisi çok sıcakkanlı ve ilgili birisi bizimle süreç boyunca ilgilendi, sürekli iletişim halindeydik sağ olsun bizi hep bilgilendirdi. Dehb olduğunu söyledi ve çocuğumuza nasıl davranacağımıza dair yönergeler verdi. Hatta Sena hanımın dedikleri doğrultusunda evimizde çocuğumuza göre bazı düzenlemeler yaptık. Oğlum şimdi daha sakin, hareketliliği duruldu, kendisine çevresine zarar verecek aşırı davranışlarda bulunmuyor. Çok şükür ki ödevlerini eksiksiz ve ben başını beklemeden yapabiliyor. Sena Hanımla birlikte yürüttüğümüz oyun terapisi hem bana hem oğluma hem de evimize çok iyi geldi. Sena Hanımla halen çok severek devam ediyoruz, kendisini herkese tavsiye ederim.
K.Ş
Oğlumla ciddi iletişim sorunumuz vardı, sürekli telefonda oynuyordu bizimle hiçbir şekilde konuşmuyordu, eve geç geliyordu, argo konuşmaları vardı. Oğlumun tavırları evde genel bir huzursuzluğa sebep oluyordu hatta eşimle aramda problemler çıkmaya başladı. Sena Hanımı duyduk, kendisi çok sıcakkanlı ve rahatlatıcı birisi, nasıl ilerleyeceğimizi, neler yapacağımızı, oğlumuza karşı nasıl davranmamız gerektiğini bir bir anlattı. Oğlum başta hiç istekli değildi ilk seansa zorlayarak getirmiştik, devam etmeyeceğinden çok korktuk. Sena hanımla ilk seanstan çok neşeli çıktı, bir daha ne zaman gelebileceğini sordu, Sena Hanımı çok sevdiğini ve gitmek için sabırsızlaştığını söyledi. Ertesi gün Sena Hanımı aradım oğluma ne yaptın sizi çok sevmiş diye. Oğlum asla bir işi ben söylemeden yapmazken seanslarını kendisi takip etti ve gitmek istedi. Sena Hanım bize düzenli olarak dönütler verdi, çok kez kendisiyle telefonda görüştük. Oğlumuza karşı olan davranışlarımızı, kurallarımızı, sınırlarımızı Sena Hanımın yönlendirmeleriyle oğlumuzun yaşına uyumlu şekilde oluşturduk. Sena hanım çok ilgili birisi ve çocuklarla çok iyi iletişim kuruyor, bizim oğlanı bile bağladı kendisine. Şimdi oğlum telefona ve bilgisayarına sınır koydu, hem de isteyerek. Ders başarısında ciddi düzelmeler oldu, argo konuşmalarını kesti benimle daha iyi iletişim kuruyor. Sena Hanıma ne kadar çok teşekkür etsek azdır.
F.Ç
LGS sınavından sonra kızım odasına kapandı, günlerce ağladı, yemek yemedi, bizimle konuşmadı. Eşimle birlikte kızımızın sağlığından çok endişeliydik ancak elimizden bir şey gelmiyordu. Sonuçlar açıklandı ve kızımız istediği liseyi kazanamadı bundan sonra daha beter oldu yediği iki lokmayı da yemez oldu, iyice konuşmaz oldu. Psikolog arayışına girdik, Sena Hanımı duyduk, hemen gittik kendisine. Sürece kızımızla başlaması gerektiğini, neler olduğunu, nasıl onu buraya getirebileceğimizi ve kızımızla neler yapacağını detaylı şekilde anlattı. Kızım ilk etapta hiç istemedi ancak birkaç hafta sonra tercih döneminde, tercihlerine yardımcı olması için Sena Hanıma gitmeyi kabul etti. Sena Hanımdan çıkınca çok sevdiğini ve devam etmek istediğini söyledi, babasıyla havalara uçtuk. Sena Hanım bize EMDR Terapisini uygun gördüğünü söyledi. EMDR çift yönlü uyarım vererek, hayatımızı zorlaştıran her hatırladığımızda çok yoğun olumsuz duygular hissettiğimiz anılara karşı daha normal tepkiler vermemizi yani duyarsızlaşmamızı sağlıyormuş. İlk etapta anlamamıştım ancak Sena Hanıma güvenimiz tam olduğu için babasıyla beraber kızımızı gönül rahatlığıyla EMDR Terapisine başlattık. Kızımız ilk hafta çok ağlamaklıydı ve kötü hissettiğini söyledi, çok korktum hemen Sena Hanımı aradım kendisi bu duyguların sürecin bir parçası olduğunu ve ilerleyen zamanlarda çok iyi olacağını söyledi, içimi rahatlattı ve dediği gibi de çıktı kızım 3. Seanstan sonra değişmeye başladı. O ağlayan, yemek yemeyen, mutsuz kızım gitti yerine daha güler yüzlü, cıvıl cıvıl, iştahı açık bir çocuk geldi. Eşim çok şaşırdı ve hemen Sena Hanımı aradık, kızımıza ne yaptıysan bize de yap diye. Sena Hanımdan Allah razı olsun. Kızımız Sena Hanımla ve EMDR Terapisiyle eski neşesine döndü, evimiz yeniden aydınlandı. Sena Hanımı herkese tavsiye ediyorum.
S.E
Kızıma hamileyken babasıyla şiddetli geçimsizlik yaşıyorduk ve sürekli kavga ediyorduk, hamilelik sürecim hiç mutlu değildim, sürekli ağlıyordum. Kızım 1 yaşındayken eşimden boşanma kararı aldım ve boşandık. Çalışan bir anneydim ve kızımın küçük olmasından dolayı bakıcı tutmak bana maddi olarak ağır geliyordu. Annemlere taşındım ve kızımı orda büyütmeye başladım. Kızım büyürken pek çok belediye, STK gibi yerlerden pedagog desteği aldım. İnternetten de sık sık çocuk gelişimine ve psikolojisine dair yazılar okuyordum, bir şekilde kızımı sağlıklı yetiştirdiğimi zannediyordum. Kızım büyüdükçe babasının olmayışı beni zorlamaya başlıyordu. Ailem, kardeşlerim ve arkadaşlarımın desteğini görüyordum ancak geçinebilmek için geç saatlere kadar çalışmak zorundaydım, eski eşim, çocuğumun babası kızımızla hiçbir şekilde maddi-manevi ilgilenmiyordu ve tüm bunlarla baş etmek hiç kolay değildi ne benim için ne de kızım için. Kızım 6 yaşına geldiğinde anaokuluna gönderme kararı aldım. Maddi yetersizliğimden dolayı devlet okuluna yazdırdım. Kızım okula başladıktan sonra konuşarak kendini ifade edemeyen, bağıran, çağıran, ağlayan, arkadaşlarına ve öğretmenlerine zarar veren, hırçın bir çocuk olmaya başladı. Öğretmeni beni aramaya başladı, ben yok benim kızım hiç yapmaz öyle şeyler derken diğer velilerden de bazı şikâyet telefonu almaya başladım. Kızım bir arkadaşına ya vuruyor ya saçını çekiyor ya da vuruyormuş bu telefonlardan sonra benimde psikolojim bozuldu, kendimi köşeye sıkışmış ve çaresiz hissediyordum. Ne yapabilirim diye düşünürken kızımı psikiyatriste götürdüm, kızımda davranış bozukluğu sorunu olduğunu ve bir pedagogdan psikologdan destek alabileceğimi söyledi. Kızım için her şeyi yapmaya hazırdım, başladım psikolog- pedagog araştırmaya, derken okuldan bir veli bana Sena Hanımı önerdi, ilk başta benimle konuşacaklarını söylediler. Açıkçası bayağı şaşırdım sonuçta kızımda sorunlar vardı ancak ilk seansta Sena Hanım bana neden benimle görüşmek istediğini detaylıca anlattı, beni rahatlattı, güven verdi kendisinin çok olumlu bir enerjisi var gerçekten. Kızımın emine ellerde olacağını bilerek Sena Hanıma getirdim. Sena Hanımla oyun terapisi seanslarından sonra kızım okulda kendini ifade edebilen, kendine güvenen, arkadaşlarının oyununa dâhil olan bir çocuk oldu. Sena Hanım sayesinde kızımı geri kazandım. Sena Hanım işini gerçekten hakkıyla yapan biri, sürekli benimle konuştu neler olduğunu, neler yaptığını ve benim neler yapabileceğime dair davranışlarıma ışık oldu. İyiki Sena Hanımı önermişler ve iyiki karşımıza çıkmış. Hiç tereddüt etmeden çocuğunuzu Sena Hanıma emanet edebilirsiniz. Kızıma ve bana o kadar iyi geldi ki… Kendisine sonsuz teşekkür ediyorum.
T.E
Kızımın Sevgili Sena Ablası ile bir arkadaşımın önerisi sayesinde tanıştık. Ruhsal ve fiziksel anlamda sağlıklı, sevgi dolu, ihtiyacını bilen ve mutlu bir çocuk yetiştirmek isteyen bütün anne-babalar çocuklarını oyun terapisine götürmeli, hatta direkt Sena Hanıma getirmeliler. Benim kızım duygularını ifade etmekte zorlanan, oyunda dışlanan, aşırı titiz, sesiz ve boyun eğici bir çocuktu. Biz bazı çocuklar böyle olur zannediyorken arkadaşım Sena Hanımı önerdi, bi götürelim dedik. Sena Hanım bize aslında kızımızın bazı ihtiyaçları olabileceğini gösterdi. Annesi ve ben ilk görüşmeye geldiğimizde Sena Hanım bize süreci anlattı ve kızımızın dilini çözmemiz gerektiğini söyledi. Kızımla birlikte oyun terapisine başladıktan sonra Sena Hanım bizimle sık sık iletişim kurarak kızımızın dilini çözmemize yönelik ipuçları verdi, kendisini çokça sorulara boğsak da bıkmadan bize cevaplar verdi, içimizi hep rahatlattı. Sena hanım çok güler yüzlü, işinde çok profesyonel biri ve işinde çok iyi. Bizim aslında normal kabul ettiğimiz davranışlar normal olmayabilirmiş, bu yüzden çocuklar mutlaka bir profesyonele götürülmeli ki içindeki potansiyeli ortaya çıkarsın. Biz Sena Hanıma getirdik ve kızım şimdi okulda etkinliklere katılan, gruba dahil olan, arkadaşlarının oyuna çağırdığı bir kız. Sena Hanıma minnettarız…
Ö.S
4,5 yaşındaki oğlumuz doğuştan çok hırçın ve asabiydi. Profesyonel yardım almadan kendi kendimize çözebileceğimize inandığımız bu sorun ile oğlumuz anaokuluna başlayana kadar yaşamaya devam ettik. Ta ki öğretmenimiz bizi arayana kadar… oğlumuz sınıf arkadaşının yüzünü çok kötü çizmiş ve tanınmaz hale getirmişti. Diğer çocuğu ilk gördüğüm anda bunu benim oğlum yapmış olamaz dedim. Hatta bırakın benim oğlumu bir çocuk bunu yapmış olamaz dedim. Ancak maalesef ki oğlumuz böyle bir saldırganlığı yapmış ve hiç de pişman olmamıştı. Ne yapacağımızı nasıl olacağını hiç bilemedik, çok tedirgin olduk derken okuldan Sena Hanımı önerdiler hemen gittik. Oğlumla ve bizimle ayrı ayrı seanslar yaptı, sürece dair dönütler verdi ve neler yapmamız gerektiği konusunda bizimle sık sık iletişim kurdu yardımcı oldu, ne zaman bir sorun olsa alo dedik ve kendisi bize hep zaman ayırdı. Derken derken oğlumuzda inanılmaz olumlu değişimler olmaya başladı, bununla ilgili birçok geri dönüşler almaya başladık. Kısa bir sürede oğlumuz bambaşka bir çocuk oldu. Ailesi olarak bizler gibi öğretmenleri de bizim kadar bu değişim karşısında şaşkındılar. Sena Hanımın ilgisi, bilgisi ve samimiyeti için çok teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye ediyorum
V.E
Merhaba Sena hanımla annemin zorlamaları ile tanıştım iyi ki de tanışmışım. İlk başta hiç istememiştim ancak problemler iyice çığırından çıktığı için evde sürekli sinir krizi geçiriyordum. Ailemle aramda birtakım problemlerim vardı, sürekli tartışıyorduk, hiç konuşamıyorduk beni anladıklarını düşünmüyordum, yaşadığım olumsuz olayları bilmiyorlardı beni çok yargılıyorlar ve ilişkilerimiz hep kötüye gidiyordu. Artık hiç eve gelmek istemiyordum, daha sonra annem beni bir gün zorla Sena hanıma götürdü. Önce çok karşı çıktım istemedim, kimsenin bana iyi geleceğine ve lisede erkek arkadaşım tarafından uğradığım taciz olayını anlayacağını düşünmedim. Sürekli olarak annemlere siz gidin psikoloğa diyordum. Daha sonra ısrar kıyamet güç bela gitmeyi kabul ettim. Daha ilk seansımızda samimiyetini hissettim ve ona çok ısındım. Sanki uzun süredir tanıdığım bir arkadaşımla konuşuyor gibi güvende ve rahattım. Sonra yavaş yavaş sorunlarımı irdelemeye başladık, açıkçası ona güvenip erkek arkadaşımın bana yaşattıklarını anlatıp anlatamayacağımdan çok emin değildim. Fakat daha sonra fark ettim ki ona gözüm kapalı güvenebilirmişim. Başka birine ilk kez erkek arkadaşım tarafından uğradığım tacizi anlattım, beni hiç yargılamadı, senin yüzünden demedi, kendimi suçlamamam gerektiğini anlattı. Sonra Sena Hanımla beraber uygun bir dille durumu aileme anlattım, onlarda beni anladılar ve desteklediler. Sena Hanım EMDRden bahsetti, kendisine çok güvendiğim için hemen başlamak istedim, iyiki de hemen başlamışız. EMDR bana o kadar iyi geldi ki taciz olayımı artık hatırlayıp kendimi suçlamıyorum. Keşke ilk başta önyargımı kırıp Sena Hanıma gelseymişim dedim. Ben bugün kendimi çok güçlü hissediyorum, başıma gelen olumsuzluklarla baş edebiliyorum, ailemle daha rahat iletişim kurabiliyorum ve insanlara güvenebiliyorum bunların hepsi Sena Hanım sayesinde. Ona ne kadar teşekkür etsem azdır Sena Hanım EMDR terapisiyle beni karanlıktan çıkardı ve ben kendime ışık olabildim.
K.O
Annem kanser hastasıydı onunla yaşamak çok zordu, bana muhtaçtı ve ben evin annesiydim kardeşlerime bakıyordum, babamla ilgileniyordum ancak en zoru annem gözlerimin önünde erirken bir şey yapamamaktı. Birkaç ay sonra annem yanımda, elleri avucumun içinde vefat etti. Dünya başıma yıkıldı sanki, haftalarca ağladım, kendimi odaya kapattım, kimseyle konuşmadım. Annemin ölümü, elinin soğukluğu hiç çıkmadı aklımdan. Arkadaşlarımın ve babamın zoruyla Sena Hanıma gitmeyi kabul ettim. Sena Hanımla ilk seansta bana sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi samimi hissettirdi. Bana EMDR Terapisi yapacağını ve tüm sürecin aşamalarını detaylı şekilde anlattı, ben zaten gözüm kapalı güveniyordum kendisine. EMDR Terapisi ile kısa sürede annemin ölüm anısı gözümün önünden silindi. Şimdi günlük işlerimi hallederken o anımı anımsamıyorum, anımsadığımdaysa duygularımla baş edebiliyorum. Annemi hala çok özlüyorum, hala bazen ağlıyorum ancak okula devam ediyorum, arkadaşlarımla görüşebiliyorum, daha güçlüyüm ve duygularımın farkındayım onları kontrol edebiliyorum. Sena Hanım… iyiki varsınız, iyiki karşılaşmışım sizinle, size çok minnettarım.
K.G
Kızım kendini hiç beğenmiyordu, kendisini hiç sevmiyordu sürekli makyaj yapıyor, diyet yapıyordu, sürekli spor yapmak istiyordu, instagramdaki kızlara bakıp ‘anne bak bunlar çok güzel bende onlar gibi olacağım diyordu’. Bi gün kendisini yemekten sonra kusarken yakaladım ve o anki sinirle 16 yaşındaki kızımı dövdüm, şimdi çok pişmanım ancak kızımın kendisine bunu yapıyor olması fikri beni çileden çıkartmıştı. Bu olaydan sonra kızım anneannesine yerleşti ve 1 ay boyunca eve uğramadı, babası tüm bu olanlar için beni suçladı ben ne yapacağımı bilmez bir haldeyken Sena Hocam karşıma çıktı. Kendisinden randevu aldım önce beni yargılamadan dinledi, kızımı dövdüğüm için bana hiç kızmadı, neler olduğu ve neler yapılabileceğini anlattı. Ertesi gün okul çıkışı eşim kızımı hemen Sena Hocama getirdi. Kızım Sena Hocamı çok sevdi ve devam etmek istediğimi söyledi. Kızımla EMDR Terapisine başladılar ve birkaç seans sonra kızım benimle konuşmaya başladı. Şimdi evimize döndü, ben Sena Hocamın rehberliğinde neler yapıp neler yapmamam gerektiğini biliyorum, davranışlarımı Sena Hocam sayesinde düzelttim. Kızım şimdi kendine güvenen ve kendisini seven güçlü ve okul başarısı yüksek bir kız. Sena Hocam benim yuvamı kurtardı. Sena Hocama gözünüz kapalı güvenebilirsiniz, herkese tavsiye ediyorum.
K.L
1,5 senedir oğlumuzun okul fobisi ile baş etmeye çalışıyorduk. Bu senenin başında sınıfta geçirdiği kaza da eklenince okula gitmeyi bırakın okul kelimesi dahi bizim için kriz sebebi oldu. Eşimle beraber bunun üstesinden gelemeyeceğimizi anladık, yardım almamız gerektiğine karar verdik. Sena Hanımı internette yaptığımız araştırmaların sonucunda bulduk. Randevu alırken ilk görüşmede bizi çağırmaları biraz garip geldi, sonuçta okul fobisi yaşayan oğlumuzdu ancak görüşmenin sonunda neden bizim geldiğimizi anladım. Neler olup bittiğini bizden dinledi, süreci ve oyun terapisinin nasıl ilerlediğini anlattı. Sena Hanım ilk görüşmede profesyonelliği ile bize o kadar çok güven verdi ki gözü kapalı getirdik oğlumuzu. Bizim oğlan bide ilk görüşmenin sonunda “bir daha ne zaman geliyoruz” diye sorunca doğru yerde olduğumuzu anladık. Oğlum yaklaşık 4 aydır oyun terapisi alıyor. Bu süreçte “Okul fobisi” nin sadece bir yansıma olduğunu, “kaygı” sorununun ufacık bir çocukta bile olabileceğini gördük. Maalesef bazen verdiğimiz yanlış tepkilerle istemeden de olsa çocuğumuzu nasıl tetiklediğimizi Sena Hanım sayesinde fark ettik. Oyun terapisi ve Sena Hanım sayesinde çocuğumuz da biz de çok rahatız. Çünkü sadece çocuğumuza değil, bize de gösterdiği yöntemlerle duygularımızı ve birbirimizi dengelemeyi öğrendik ve öğrenmeye de devam ediyoruz. Çocuğumun okula giderken ağlamaları çoktan geçti biz şu anda daha iyisi için çalışıyoruz. Sena Hanıma çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.
D.G
4 yaşındaki oğlum kardeşi olduktan sonra benimle uyumaya başladı, kıskançlık krizlerine giriyordu Sena Hocamı eşimin arkadaşı tavsiye etti, onlarda da aynı kıskançlık sorunu olmuştu. Sena Hanıma götürdük, bizi çok sıcak karşıladı ve ilgiyle dinledi. Oğlumu anneannesine dâhil emanet etmekte güçlük çeken ben Sena Hocaya oğlumu emanet edebileceğimi anladım. Oğlum ilk başta benden ayrılarak oyun odasına girmek istemedi, Sena Hocam sakince bekledi ve ona bazı şeyler sordu bir müddet ağlama ve çığlık krizinden sonra oğlum içeri girmeyi kabul etti. Oyun terapisiyle kısa sürede çocuğumun yatağını ayırdık hatta seansa gittiğimizde ‘annecim sen beni bekleme git’ demesi üzerine ben şok yaşadım. Sena Hocama ne kadar teşekkür etsem azdır. Oğlum şimdi kardeşiyle uyumlu, hırçınlık değil, benden ayrı uyuyabiliyor evimize resmen huzur geldi. Sena Hocamı herkese öneriyorum.
F.A
Gittiği okulun anaokulunda bazı davranış problemleri yaşayan 5 yaşındaki oğlum için okulumuzun yönlendirmesiyle Sena Hanımdan oyun terapisi aldık. Oğlum okulda arkadaşlarına kötü davranışlarda bulunuyor, kurdukları oyunları bozuyor ve öfkeli davranışlar sergiliyordu evde de olmadık şeylerden öfke patlamaları yaşıyordu, bağırıp çağırıp kendini yerden yere atıyordu. Mesela, resim yapmak için pastel boyalarını bulamadığında, kendi başına giyinirken zorlanması gibi küçük sorunlarda kesinlikle dışarıdan yardım istemiyor, kendini bir çözümsüzlüğe hapsediyor ve çığlık ata ata kendini yere vurarak uzun süre ağlıyordu. Yaklaşık 3 – 3.5 ay gibi bir sürede Sena Hanımın oyun terapisi süreci derdimize derman oldu. Sena Hanım ilk seansa beni ve eşimi aldı. Seansta sorduğu sorular, önerdiği kitaplar, içten konuşması, sakinliği ve güler yüzü ile işinde profesyonel biri olduğunu gösterdi ve kendisine tam anlamıyla güvendik. Yaptığı tespitler çok yerinde ve ufuk açıcıydı. Anne baba olarak kendi hatalarımızı görmemizi ve onları düzeltmemizi sağladı. Yakın zamanlara kadar oğlumun öfke patlamalarını sebepsiz bulup şımarıklık olarak yorumlar onu görmezden gelirken şimdi oğlumuzu anlamaya çabalıyoruz ve ihtiyaçlarını giderirken oğluma yardımcı oluyorum. Oyun terapisinde oğlumun sorunları kısa sürede çözümlendi. İlk etapta birikmiş öfkesi boşaldı, ardından öfkenin sebeplerine inildi.  Oyun terapisinin 12. Seansında bütün sorunlar çözülmüştü. Okulla konuştuğumda artık oğlumun herhangi bir davranışsal sorununun kalmadığını ve kurallara uyduğunu duymak bizim için mutluluk verici. Evde de durumlar eskiye göre çok daha iyi. Kendisine hayatımıza dokunduğu için çok teşekkür ederim. “Erkek çocuğu hareketli, agresif, yaramaz olabilir, çok normal. Herkesin çocuğu böyle bir şeyleri tutturup şımarıklıktan ağlıyor, bizimki yapmış çok mu?” vb. söylemlerle durumu geçiştiriyor olabilirsiniz ya da durumu idare ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak durumu idare edemediğinizi ve gün geçtikte sorunun daha da ilerlediğini, bu nedenle profesyonel yardım almaktan çekinmemeniz gerektiğini tüm bunları tecrübe etmiş biri olarak söylemeliyim. Sena hanıma gelin; kendisine güvenin. Sena hanıma teşekkürler.
H.S
Sena Hanıma atlatamadığım ayrılığım yüzünden başladım, uzun yıllar birlikteydik evlenme hayali kuruyorduk, üniversiteyi onun için olduğu şehri yazmıştım ve üniversitenin ilk yılında benden ayrıldı aylarca ağladım arkadaşlarımın zoruyla kendime terapist arayışına başladım. Sena Hanımı duydum şansımı denemek istedim. Sena Hanımı ilk gördüğüm anda çok sıcak ve güvenilir buldum, beni asla yargılamadan dinledi ilk defa birinin yanında ağlamak benim için çok kolaydı. Bu ayrılığı atlatamıyordum ve Sena Hanım EMDR Terapisine başlamayı önerdi. EMDR terapisi ilk etapta beni çok zorladı ancak 3. Seansımızdan sonra kendimde inanılmaz bir değişim olduğunu fark ettim, arkadaşlarım sürekli ne yaptın kendine söyle bizde yapalım diyordu, herkese Sena Hanımı söyledim. EMDR ile beni alt üst eden baş edemediğim anıları ele aldık, kendime yönelik olumsuz inançlarımın beni nasıl tutsak ettiğini gördüm, EMDR süreciyle bu tutsaklık sona erdi. Kendimi güçlü, nerde ne yapması gerektiğini bilen biri olarak görüyorum ve bunların hepsini Sena Hanıma borçluyum. İyiki arkadaşlarım beni zorlamış, iyiki Sena Hanım yoluma çıkmış. Kendisine ne kadar teşekkür etsin.
G.A
Sena Hanımla bir arkadaşımın vasıtasıyla tanıştım. 5 yaşındaki kızım için kendisine başvurduk. İlk görüşmeye eşimi ve beni çağırdılar, neler olup bittiğini anlattık ve Sena Hanımın kızımın problemini  sürekli davranışlarının altında yatan nedenleri araştırmaya yönelik sorular sorması çok hoşumuza gitti, verdiği örnek davranışlar ve temelinde yatan sebepler gerçekten çok mantıklıydı. İlk görüşmede mesleğini seven ve mesleğini hakkıyla yapan bir terapist olduğunu anladık. Samimi ve güvende hissettiriyor. Sena hanımı herkese öneriyor olmamın bir diğer tarafı ise çocuklarda oluşan tüm olumlu veya olumsuz tutum ve davranışları yine önerdiği çocuk kitaplarıyla çocuğun dünyasında pekiştirmesi. Örneğin kızımın yaşadığı tuvalet ve okul kaygısı için bu konuları işleyen pekçok hikayeyi kızıma okudum ve çok işe yaradı. Kızımdaki olumlu gelişmelerden çok bende kendimi sağlıklı ebeveyn olma yolunda geliştirdim. Sena hanımla yürüttüğümüz oyun terapisi sürecinde kızıma karşı evde yaptığım yanlışları gördüm, hangi durumda nasıl davranmam gerektiğini yavaş yavaş öğrendim. Ben geliştikçe de kızım gelişti, iyileşti. Allah yolunu açık etsin Sena Hanımın.  İyi ki çıkmış karşımıza.
T.U
Sena ablayı bir kaç ay önce çok garip bir tesadüfle biraz da ailemin zorlamasıyla tanıdım. Beni her seansımızda aynı güler yüzüyle ve samimiyetiyle karşıladı. Çok sıkıntılı bir takım olaylar yüzünden hayat angaryalarının göbeğinde sıkıntı ile geçen günlerim vardı EMDR Terapisine başladık. Bana o kadar iyi geldi ki. Sürekli kendimi ve çevremi üzmekten başka bir şey yapmıyormuşum Şimdi düşündüğümde hayatımın ışıkları açılmış gibi hissediyorum. Annem ve babam süreçte çok tedirginlerdi Sena abla benim bilgim dâhilinde onlarla görüşerek sık sık dönütler verdi ve ailem Sena ablanın profesyonelliğinden sıcaklığından ve benim yüzümün gülmesinden güvende olduğumu anladılar, bana karşı rahatsız olduğum bazı davranış tutumlarını değiştirdiler. Bana süreçte Sena abla beni EMDR Terapisiyle kendime getirdi. Sorunlarımızı halletmek için tek başımıza çırpınmak, çabalamak vakit kaybetmekten başka bir şey değil. Bir uzmana danışın ruh sağlığı desteği alın, işinde uzman, sizi anlayabilen, düşüncelerinize değer veren, sizi sıcacık bir gülümsemeyle karşılayan, gerektiğinde kocaman bir günü dışarıda sizinle vakit geçirmek için ayıran, her zaman yanınızda olan, iyi hissetmeniz için çabalayan birinden Sena ablamdan yardım alın. Ciddi hitap şekillerinin bile aranızdan hemen ayrılacağının garantisini veriyorum. Aydınlığı hemen görün demiyorum sadece görmeye başlayın, sorunlarınızla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenin.Tek başınıza güçlü ve yeterli olabiliriz ben tüm bunları Sena abla sayesinde öğrendim, fark ettim ve onun benim için uğraştığı gibi ben de onun öğrettikleriyle kendim için emek veriyorum.  EMDR Terapisi sürecinde ilgisini üzerimden bir an bile eksik etmeyen Sena ablama minnettarım.
Ş.A
Merhaba Sena Yıldırım hocama 6 yaşındaki oğlumu götürmüştüm. Oğlumuzun yoğun kaygı sorunu vardı. Sena hocam oğlumun karanlık odalarına girip sakladığı korkuları, endişeleri gün yüzüne çıkardı. Hem de 4-5 ay gibi kısa bir sürede. İlaca gerek kalmadan oğlumun yaşadığı endişe temelli davranış bozuklukları çözümlendi. Sena hocam işini ciddiye alan gayet iyi yapan, güven veren, bir çok oyun terapisi eğitimi almış, bilgilerini sürekli güncelleyen, disiplinli ve işine aşık bir psikolojik danışman. Odasında oyun terapisi için çocukların dikkatini çekebilecek bir çok oyuncak ve materyal var (bizim oğlan bayıldı). Sena hocam disleksi, otizm tanısı almış çocuklarla da oyun terapisi yapıyormuş. Kendisi ile tanışınca ebeveyn olarak ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Psikolog camiasındaki birçok kişiyi deneyimledikten sonra hem çocuğunuzun kıymetli vaktinin hem de ebeveyn olarak maddi ve manevi anlamdaki çabalarınızın boşa geçmediğini göreceksiniz. Sena hocam iyi ki varsınız, teşekkürler.
A.Ş
Sena Hanıma 3 yaşındaki oğlumuzun tuvalet eğitimi için gittik. Annesi defalarca denemesine rağmen bir türlü doğru sonuç elde edemedik. Bu süreçte bazen beze döndük, bazen oğlumuza bağırdık, bazen altına yapmasına müsaade ettik yani kendi kendimize sorunu çözmeye çalıştık. Eşim sürekli psikolog takip ediyor ve evde oradan buradan gördüklerini deniyordu ve denenecek her şeyi tüketmişti en sonunda bir profesyonelden destek almayı kabul etti. Sena Hanım ile görüşünce doğru sanıp yaptığımız bütün yanlışlarımızı gördük ve onun rehberliği sayesinde doğrularını öğrendik. Sena Hanım çok ilgili ve davranış tutumlarımızın sebeplerini sonuçlarını bizlere adım adım anlattı, önerilerini birer birer uygulamaya başladığımızda kısa zamanda oğlum hem gece hem gündüz tuvalete alıştı. Oğlumuza olan faydası bir yana bide Sena hanım sayesinde eşim kendi anneliğine dair yetersizlik inançlarını yıktı, kendisini ve anneliğini sürekli eleştirmesini mükemmeliyetçi tutumu kontrol almayı öğrendi. Sena Hanım sayesinde sağlıklı ve huzurlu bir yuvaya kavuştuk. Kendisine çok teşekkür ederiz. Bütün ebeveynlere tavsiyem orda burda gördüğünüz şeyleri çocuğunuzda denemek çocuğa çok büyük zarar veriyor, çocuğunuzu bir profesyonele Sena Hanıma getirin.
M.K
Lisedeki arkadaşlarımla para biriktirip motor aldık ve sürekli motora binmeye başladık bir gün yine motor ekibimizle yolda giderken bir arkadaşıma gözlerimin önünde araba çarptı, arkadaşımın düşüşü, bacağından akan kanlar, etraftaki sesler… Sonra kendimi hastanede buldum, korkudan bayılmışım. Arkadaşım şu anda gayet iyi, kendisi sadece bacağından aldığı bir yarayla kurtuldu ancak ben o sahneyi gözümün önünden hiç silemedim. Aylarca gözüme uyku girmedi, sürekli kabus görüyordum. Kazanın etkisinden aylarca çıkamadım. Motora binmeyi geçin arabaya binmek karşıdan karşıya geçmek benim için dünyanın en zor olayı haline gelmişti. Ailemin desteğiyle psikoloğa gitmeye karar verdim. Annemin kılı kırk yaran araştırmaları sonucunda Sena Hanımı bulduk. İlk seansa giderken hayatıma dair bir şeylerin düzeleceğine inancım yoktu ancak Sena Hanım o kadar anlayışlı ve rahatlatıcı birisi ki EMDR Terapisine başladık. Kaza anı ne beni bir daha rahatsız etti ne de kabus gördüm, EMDRden sonra o kadar rahat uyku çektim ki annem Sena Hanıma gelip oğluma ne yaptın diye sordu, hatta kendisi için de randevu istedi. Şimdi tekrar motora binebiliyorum, arabaya binebiliyorum, sokağa çıkarken kalbim ağzımda atmıyor çok rahatım. Aşamadığınız kötü olaylar varsa mutlaka Sena Hanımla EMDR terapisine başlayın derim. Sena Hanıma çoook teşekkür ederim.
D.U
Merhabalar oğlum sınıfta çok hareketliydi, dersleri dinlemiyordu, evde ödev yaptırmak işkenceden beterdi sürekli kavga ediyorduk. Aklına eseni yapıyordu, aşırı davranışlarda bulunuyor uçuyor kaçıyordu. Öğretmenimiz DEHB olabileceğini ve doktora gitmemizi önerdi. Çocuğumu doktora götürme fikri beni çok endişelendirdir eşimle oturup ne yapabileceğimize baktık, araştırmalarımızın sonucunda Sena Hanımı bulduk. Ertesi güne randevu aldık sağolsun bizim için zaman ayırabildi. Durumumuzdan ve şikayetmizden bahsettik Sena Hanım o kadar sevecen ve profesyonel biri ki bizi hemen anladı, oğlumuzun sürecine ışık tuttu. Yanlış davranışlarımızı düzenlememiz konusunda yardımcı oldu. Oğlum oyun terapisine başladı, ilk seans benim için çok zordu oğlum çığlık çığlığa oyun odasına girmekte direndi ancak Sena Hanım bütün sakinliğiyle oğluma anlaşıldığını ve güvende olduğunu hissettirmiş olacak ki biraz ağladıktan sonra oğlum oyun odasına girmeyi kabul etti ve çıkınca ilk dediği şey yarın da gelelim mi oldu. Bu kadar kısa sürede adapte olması beni çok şaşırttı hatta bu kadar kısa zamanda davranış problemlerinin önüne geçilmesi daha çok şaşırttı. Sena Hanımı herkese tavsiye ederim, gönül rahatlığıyla çocuklarınızı getirebilirsiniz.
H.A
8. Sınıftayken bazı annem ve babam ayrılmaya karar verdi, istemediğim bazı durumların içinde buldum kendimi, okuldan ayrılmak ve başka şehre taşınmak zorunda kaldım. Liseye geçtiğimde bütün kötü şeylerin geride kaldığını düşünüyordum, güzel dostluklarım, iyi öğretmenlerim ve benim için çabalayan bir annem vardı. Lise de her şey güzel giderken bir gün okulda bir arkadaşımla yaşadığım anlaşmazlık yüzünden kriz geçirip bayıldım annem bu olaya çok taktı, hemen psikolog arayışına girdi. Sena Hanıma götürdü beni, neye uğradığımı şaşırmıştım, birden bi yabancıyla konuşmak beni çok rahatsız edecekti ama annem çok ısrar ediyordu. Sena Hanım beni ilk seansa aldığında o gerilimimden, endişemden eser kalmadı kendimi çok rahat ve uzun zamandır tanıdığım biriyle sohbet ediyor gibi hissettim. İlerleyen süreçte güvenimi tam anlamıyla kazandı ve başımdan geçen her şeyi kendisiyle paylaştım EMDR Terapisine başladık. Bu süreç benim için iyiki dediğim bir süreç. Hayatımda her olayın ilerleyen zamanlarda beni nasıl etkilediğini aslında hiçbir şeyin geçmediğini anladım. Yaşadığım olaylar yüzünden kendime hiç güvenemediğimi, kendime öfkeli olduğumu ve kendimi suçladığımı gördüm EMDR Terapisi, Sena Hanım bütün bunların geçebileceğini bana gösterdi. Şimdi kendime daha nazik davranıyorum, kendimi seviyorum ve insanlara sınır çizebiliyorum ben Sena Hanımla hayır demeyi öğrendim, beni seven insanlara hayır desem de beni sevebileceklerini anladım. Sena Hanım iyiki çıktınız karşıma, teşekkürler.
D.A
Ben çalışan bir anne olduğum için çocuğuma çok uzun yıllar annem baktı, velisi, ebeveyni, bakım vereni annem olmak zorunda oldu. Oğlum okula başladığında beni yanında hiç istemedi, en ufak olayda anneannem gelsin diye ağlamaya başladı bu durum bana çok ağır geldi. Kendimi çok çaresiz ve yetersiz hissetmeye başladım, çocuğumun annesi bendim ancak hiçbir ihtiyacını karşılamamıştım, onun hiçbir anında yanında olamamıştım, iş değişikliği yaptım onunla daha çok vakit geçirebilmek adına. Ancak bu kez oğlum benimle olmak istemedi, beni itti ve benim yerime annemle olmak istedi. Ne yapacağımı bilemezken eşim Sena Hanımı duymuş bi gidelim dedi. Bize yardımcı olamayacağını düşünürken Sena Hanım bize öyle güzel anlattı durumu, oğlumun davranışlarının altında yatanları sonuçlarını ve neler yapabileceğimizi. Sena Hanım bi yandan oğlumla oyun terapisi yaparken bi yandan da bana doğru ebeveyn olmak  konusunda bilgilendirmeler yaptı, davranışlarımı, oğlumla kurduğum iletişimi güzelleştirmek adına görüşmeler yaptı. Şimdi oğlum annesiyim, ihtiyaçlarını gideren ve onun yanında olan bir anneyim. Sena Hanım size minnettarım, bu yolda iyiki sizinle yürüdük. Çok teşekkür ederim.
C.K
Kızım 13 yaşındayken annesini kaybettik. Bu kayıp hem beni hem kızımı derinden etkiledi, kızım çok güçlüydü, çok çabuk toparlandı, kardeşini ve beni çekip çevirdi, uzun süre bize o baktı ve bizim iyi olmamız için elinden geleni yaptı. Ben sandım ki kızım çok güçlü, çok akıllı, çok olgun ve annesinin kaybıyla baş edebildi hatta ben değil etrafımdaki herkes aynı şeyi düşünüyordu. Aradan 3 yıl geçti kızımda bazı farklılıklar olmaya başladı, çok agrasif kapıları çarpan, bağıran çağıran biri haline geldi, ergenliğine verdim ancak bir gün okuldan arandım. Kızım okulda hırsızlık yapmış. Asla inanmadım benim kızım ergendi asabiydi ancak asla hırsızlık yapmaz diyordum hemen okula gittim, gerçekten yapmış. Eve geldik nasıl yapacam, ne yapacağım derken komşumuz bi terapiste mi götürsen, dedi. Hemen araştırmaya başladım Sena Hanımı gördüm, hemen bi randevu istedim, kızım da suçluluk psikolojisinden midir bilmem hayır demedi hiç. Gittik. Kızımla görüştüler, kızım seansta çok rahatlamdığını, iyiki geldiğimizi söyledi. Sonra Sena Hanım beni aradı, EMDR Terapisi yapacağımızı ve EMDRnin ne olduğunu aşama aşama anlattı. Sena Hanım ilk seansta kızımın ve benim güvenimizi kazandığı için direkt tamam, dedim. Meğer kızım çok güçlü değilmiş, içinde yaşadığı şeyleri biz üzülmeyelim ye bastırıyormuş, aslında kızımın sahip çıkılmaya ihtiyacı varmış da ben anlamamış ona sığınmışım. Kızıma EMDR de Sena Hanım da çok iyi geldi. Kızımda olumlu bir çok davranış ortaya çıktı, güzelleşti, neşesi keyfi yerine geldi. Şimdi duygularımızı birbirimize ifade ediyoruz, neye ihtiyacımız olduğunu anlatıyoruz ve birbirimiz için çabalıyoruz. Sena hanımdan Allah razı olsun. Anneler babalar çocuğunuz zor şeyleri göğüslediğinde, gülmeye devam ettiğinde benim çocuk çok güçlü maşallah demeyin, ne olur ne olmaz Sena Hanıma getirin.
A.Ç
Kızımı ağlama krizleri için Sena Hanıma götürdüm. İsteklerini, söyleyeceklerini hep ağlayarak ifade ediyordu, sanki canını yakmışım gibi ağlıyordu. Kaç sefer avmyi yıktı, beni rezil etti. Artık ağlamalarına dayanamıyordum, sürekli kulağımı tıkıyordum evde. Çok zor durumdaydık kızımı sevmek bile içimden gelmiyordu, ne yaparsam yapayım susturamadım. Bizim komşu Sena Hanıma gitmişti, onu anımsadım aradım. Çok memnun kaldığımı ihtiyacım varsa hemen gitmem gerektiğini söyledi, güvendiğim birinden Sena Hanımla ilgili bu kadar güzel şeyler duyunca ister istemez çok etkilendim, randevu alıp gittik. Sena Hanım çocuğumun davranışlarının altında yatma ihtimali olan şeyleri sordu, neden böyle olmuş olabilir’in cevaplarını aradık. Kızım ilk doğduğu zaman annem kanser hastasıydı ve ben 1,5 sene kızımı neredeyse hiç görmedim meğer o günlerde anneden, anne sevgisinden mahrum kalan evladım kendini ağlayarak ifade etmeyi tercih ediyormuş. Sena Hanım bize bir takım yönergeler verdi, nasıl davranacağımızı detaylı şekilde anlattı, ne neden olur, çocuklar neden problem çıkartır. Sena Hanım beni kızımın ihtiyaçlarına yönelik davranmam gerektiğini söyledi. Kızım oyun terapisine eşimle ben tabiri caizse doğru ebeveynlik okuluna başladık. Bu süreçten kısa bir süre sonra kızım ağlama krizlerine son verdi, ben kızımla nasıl konuşabileceğimi anladım. Sena Hanımdan Allah razı olsun, her şey onun sayesinde oldu.
M.Y
Sena Hanıma klostrofobimden dolayı başvurdum, küçükken abimle asansörde kalmıştık, 16 yaşındayken misafirliğe gittiğim evin lavabosunun kapı kilidi bozulmasından dolayı kitli kalmıştım, 2 sene boyunca gece lambasıyla uyudum, lavaboya girerken her zaman birini çağırıp bekledim. Şimdi üniversite için Bursaya gideceğim ve bu korkularımı geride bırakmak zorundayım. Sena Hanımı kuzenim sayesinde tanıdım. İyiki de tanımışım. Sena Hanıma durumumu anlattığımda beni çok güvende hissettirdi ve yargılamadı. Kendisiyle EMDR Terapisine başladık, küçüklükten bastırdığım bir çok anılarla karşılaştım ve bu anıları birer birer işlerken hayata ve kendime bakış açımın nasıl güzelleştiğini gördüm. Keşke daha önce gelseymişim resmen hayatı kendime zindan etmişim. EMDRden sonra sanki zincirlerimi kırmış gibi özgür ve yeterli hissediyorum, kendi kendime asansöre binmek, tuvalete giderken korku yaşamamak, gece lambasından kurtulmak basit şeyler gibi duruyor ancak benim kendime yönelik güvenimi de artırdı, hayatım da kolaylaştı. Şimdi süreci tamamladık ve ben umut dolu, kendine güvenen, yeterli ve birçok şeyle baş edebileceğimi bilen biri olarak üniversiteye gideceğim. Sena Hanıma minnettarım. Size de tavsiyem hayatının tadını korkularla, endişelerle yaşayarak alamıyoruz, zaman çok kıymetli lütfen bir ruh sağlığı uzmanına gidin ve kendi zincirleriniz sandığınız şeylerden kurtulun.

PSİKOLOG KİMDİR?

İnsanın kendini anlama çabası eski yunan çağına kadar uzanmaktadır. Başlarda felsefenin içinde yer alan bir düşünce …

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …