Psikolojik Danışman Mustafa EĞREN

Psikolojik Danışman Mustafa EĞREN' in Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Mustafa EĞREN
Psikolojik Danışman ve EMDR Dnş. 

Psikolojik Danışman Mustafa Eğren; Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olarak ”Psikolojik Danışman” unvanını aldı. Lisans sürecinde aldığı eğitimlerde bireyle psikolojik danışma üzerine farklı çalışma ve uygulamaları oldu. Lisans eğitiminin ardından TSK bünyesinde psikolojik danışmanlık yaparak çeşitli vakalar üzerinde önemli deneyimler edindi.

Bireyle psikolojik danışma, cinsel danışmanlık ve çift danışmanlığı noktalarında gelişimini yüz yüze ve online olarak danışan görerek sürekli devam ettirdi. Aile danışmanlığı eğitimini Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden alarak aile danışmanı unvanını aldı.

4 yılı aşkın süredir mesleki çalışmalarına devam eden Psikolojik Danışman Mustafa Eğren; bireysel-psikolojik sorunlar, çift-evlilik-aile sorunları ve cinsel sorunlar ile yoğun olarak çalışmaktadır.

Halen Optimum Psikoloji Ankara Şubesi’ nde danışanlarına hem yüz yüze hem de online olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

– EMDR Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– EMDR Terapisi 1. Düzey Süpervizyon Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– Aile Terapisi ve çift terapisi Eğitimi
– Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Aile Danışmanlığı Eğitimi

– Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

– MMPI Kişilik Testi Eğitimi

– Cinsel sorunların evliliklerde ve ilişkilerde ortaya çıkardığı problemlerin çok derin ve çok da yaygın olması nedeniyle; CİSED’ den Cinsel Terapi Eğitimi aldı.
Cinsel Terapi Eğitimi Ana Başlıkları Şu Şekildedir: 1. Vajinismus Terapisi (cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide kasılma ve cinsel ilişki korkusu) 2. Disparoni Terapisi (Ağrılı Acılı Cinsel İlişki) 3.Erken Boşalma Terapisi 4.Cinsel İsteksizlik Terapisi  5.Ereksiyon Problemleri Terapisi 6. Boşalma ve Orgazm Sorunları Terapisi 7.Geç Boşalma Terapisi 7. Cinsel kimlik ve yönelimle ilgili terapi

 

UZMANLIK ALANLARI

EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)
Bireysel Psikolojik Danışmanlık
Çift ve Aile Psikolojik Danışmanlık
Cinsel Danışmanlık (Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel İsteksizlik, İktidarsızlık)

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 30 Danışan Yorumu –   

 

B. K.

Emekli olduktan sonra kendimi tam olarak işe yaramaz hissediyordum. Hayatla ve başka insanlarla temasımı neredeyse koparmıştım. Tüm bu bunalım için Mustafa Bey ile görüşmeye karar verdim. Birlikte yaptığımız görüşmelerle adeta önüme farkında olmadığım yeni dünyalar açıldı. Her şey için daha umutlu ve enerjik hissediyorum. Görüştüğümüz her hafta benim için büyük önem taşıdı. Teşekkür ederim…

 

M. H.

Mustafa Bey ile 8 oturumluk bir görüşme programı geçirdik. Bu zaman dilimi boyunca yaşadığım bâzı ailevi ve iş sorunları üzerine müdahalelerde bulunduk. Tam anlamıyla kendimi ve hayatımı 2 ay içerisinde yeniden ve daha kaliteli kurdum. Kendimle ilgili bir çok noktada bilmediğim konuları fark ettim. Emekleriniz ve desteğiniz için çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim

 

F.R.

Evleneli bir buçuk yıl olmasına rağmen eşimle cinsel birliktelik kuramıyorduk. Kendimi kasma, vajinismus ile alakalı sorun yaşadığımı ve düzenli görüşmeler ile düzelebileceğini öğrendim. Mustafa bey ile görüşmelerimden sonra nihayet eşimle cinsel birliktelik kurabilmeye başladık. Her şey için teşekkürler.

 

H.A.

Yaşadığım erekte olamama sorunu nedeni ile Mustafa bey ile görüştüm. Birlikte geçirdiğimiz zamanlar benim için oldukça öğretici ve eğitici oldu. Zamanla da sorunumun ortadan kalktığını gördüm. İlişkimi kurtardığınız için ne kadar minnettar olsam azdır.

 

İ. E.

İş hayatımla ilgili olduğunu düşündüğüm sorunlardan kurtulmak için Mustafa Bey ile görüşmelere başladım. Kendi içimde bu denli güçlü bir yolculuğa çıkacağımı hiç düşünmemiştim. Seanslar ilerledikçe sanki zihnimin içinde düğüm olmuş bazı sorunlar teker teker açığa çıkıyor ve çözülüyordu. Hiç farkında olmadığım ama içten içe hep beni meşgul eden sorunlarıma ışık tuttuk. Sadece şimdi değil, artık yaşamımın her döneminde ihtiyaç hissettiğim anda destek alabileceğimi ve daha iyi hissedebileceğimi biliyorum. İyi ki sizinle tanışmışım.

 

B.G.

2,5 yıldır devam eden ilişkimiz için Mustafa Bey’den destek aldık. Ben ve sevgilim için aramızdaki süregelen ve iletişim hataları kökenli olduğunu keşfettiğimiz sorunların çözümü için çok önemli bir adım oldu. Yaklaşık 8 seans süren görüşmelerimizle aramızda daha sağlıklı bir iletişim temeli attığımızı düşünüyorum. Yardım ve destekleriniz için çok teşekkür ederim.

 

G.G.

İnternetten araştırıp sosyal kaygı taşıdığımı düşünüp destek almaya karar verdim. Mustafa Bey ile haftalık görüşmeler gerçekleştirdik. Her hafta için yapmam gereken ödevler vererek beni motive etti. Alış veriş yaparken bile çekinen ben, tanımadığım insanlara saat sorup kıyafetleri ile ilgili iltifat ettim. Şimdi çok daha iyiyim. Kendime olan güvenim yükseldi. Bundan sonra çok daha rahat ve sosyal yaşamda daha işlevli olacağımdan eminim. Destekleriniz için teşekkür ederim.

 

E.B.

Eşimle uzun yıllardır yaşadığımız kronikleşen sorunlarımız üzerine Mustafa bey ile çift terapisine başladık, çok yoğun sorunların üzerine acil  mudahaleleri oldu, haftalik verdiği ödevleri her ne kadar düzenli yapamasak da her hafta ilişkide ve bende düzelmeler görüldü. Her hafta ısrarla bir ekip olarak görüştük ve çalıştık. Sonuç olarak şimdi çok daha iyi bir zemindeyiz. Destek ihtiyacı hissettiğimiz zaman güvenilir birilerinin olduğunu bilerek süreci sonlandırdık. Her şey için çok teşekkürler

 

H.Ş.

Üniversite öğrencisiyim. Pandemi nedeni ile online yürütülen eğitim ve sosyal hayattan uzak oluşum nedeni ile psikolojik olarak yıprandığımı hissettiğim için Mustafa bey ile görüşmelere başladım. Pandemi dönemi ve Pandemi psikolojisi odaklı başlayan görüşmelerimiz daha çok derinleşti. Ve sonunda kendimi içsel olarak daha güçlü hissettiğimi fark ettim. Paylaşımda bulunmak, yalnız olmadığını bilmek kesinlikle çok önemli. Beni daha iyi hissettirdiğiniz için teşekkür ederim.

 

M.M.

Kontrol edemediğim ölçüde mastürbasyon yaptığım için destek aldım. Benim için oldukça zor olacağını ve asla aşamayacağımı düşünüyordum. Mustafa bey ile görüşmelere başladıktan sonra kontrollü olarak ipleri elime aldım. Seanslarımız boyunca kendi üzerimdeki kontrolüm arttı. Mastürbasyona sürükleyen ruhsal etkilerin üzerine farkındalığım oluştu. Yaşadığım sorunla ilgili düşüncelerim değişti. Tüm görüşmeler bana o kadar iyi geldi ki, her zaman yardım aldığım için iyi ki diyeceğim.

 

T. Ç.

Kendimi bir süredir çok fazla bunalmış ve huzursuz hissettiğim için Mustafa Bey ile görüşmelere başladım. Yüzeyde görünen bunalımın ve sıkkınlığımın sebeplerini keşfetme imkanı buldum. Çocukluğumda yaşadığım ve üstünü kapattığım bazı kötü anıların beni rahatsız ettiğini keşfettim. Daha sonra görüşmelerimiz ilerledikçe kendimi daha güçlü hissettim. Hayatım üzerindeki kontrolü yeniden ele aldığımı fark ettim. Güçlendiğimi gördüm. Konuşmanın bu denli etkili bir tedavi olduğunu tahmin etmiyordum. İyi ki sizi tanımışım ve sizinle görüşme fırsatı bulmuşum. Çok teşekkür ederim.

 

E. Ö.

Evliliğimiz süresince eşimle cinsel birlikteliklerimiz ikimiz için de hazdan çok uzaktı. İkimiz için de cinsel birliktelik sadece olması gereken bir iş gibiydi. Sadece gergin hissettiren ve mutlu etmeyen bir yük olarak görmeye başlamıştık ikimiz de. Daha sonra Mustafa Bey ile görüşmeye başladık. Bu seanslar sanki bize her şeyi yeniden öğretiyordu. Önce kendimizi ve kendi bedenlerimizi tanıdık. Daha sonra da birbirimizi tanımaya başladık. Birbirimize karşı olan çekimimizin arttığını gördük. Sağlıklı cinsel birliktelik kurmayı baştan öğrendik. Tüm bu aşamalarda Mustafa Bey bizim için hem bir danışman hem bir rehber  rolündeydi. Artık çok daha iyiyiz. Ve biliyoruz ki yeniden işler yolunda gitmese bile her şeyi aşabiliriz.

 

Y.D.

Mustafa Bey ile görüşmelere başlama nedenim mastürbasyon ve sonrasındaki hıçkıra hıçkıra beni ağlatan duygusal yıkımdı. Düzenli görüşmelere cinsellik ile başladık fakat daha sonra kişisel olarak yaşadığım bazı olumsuz deneyimlerin ve olumsuz olayların etkilerini fark etmeye başladım. Romantik ilişkilerimde yaşadığım sağlıksız ilişkilerin yarattığı büyük yıkımları fark etmeye başladım. Fark ettikçe mastürbasyon sonrası yıkımlarım da ortadan kalkmaya başladı. Görüşmelerimiz sonlanırken sorunum da tamamen ortadan kalkmıştı, ayrıca kendimle ilgili daha çok şeyi biliyor duruma ulaşmıştım. Emekleriniz ve çabanız için teşekkür ediyorum.

 

B.İ.

Erken boşalma sorunum nedeni ile Mustafa bey ile görüştüm. Her hafta düzenli olarak görüşmeye başladık. Verdiği bilgiler ve öğrettiklerinin yanında yanlış düşündüğüm bir çok şeyi düzeltmemi sağladı. Kısa sürede sorunumdan kurtulmamı sağladı. Ben ve eşim yardımlarınız için teşekkür ederiz.

 

H.E.

Annemi kaybetmem üzerine kendimi uzun bir süre toparlayamadım. Daha sonra Mustafa hocam ile görüşmelere başladım. Kayıptan hemen sonra yaşayamadığım tüm duyguları seanslar boyunca yaşadım. Ve sanki anneme ikinci defa veda ettim. Annemi her zaman özleyeceğim ancak şimdi yoluma devam ederek, hayatı yaşamaya devam ederek özleyeceğim. Görüşmelerimiz diliminde iş buldum ve çalışmaya da başladım. Şu an çok daha iyi hissediyorum. İyi ki sizi tanımışım.

 

F.P.

Yaşadığım öfke kontrol sorunları nedeni ile destek almaya karar verdim. Mustafa Eğren ile 9 seans görüştük. Bu 9 görüşme boyunca hem seans odasında hem de seans bittikten sonra bir takım çalışmalar yaptım öfkemi ifade şeklim üzerine ve davranışlarımı yönetme üzerine oldukça önemli mesafeler kat ettim. Daha özenli bir hayat yaşayacağımı düşünüyorum. Bu noktadaki destek ve sabrınız için teşekkürler.

 

L.K.

Kendimi bir süredir mutsuz hissediyordum. Anlamlandıramadığım bazı rahatsızlıklar yaşıyordum ve bunları aşamıyordum. Psikolojik yardım almam gerektiğine karar verdim ve Mustafa hocam ile görüştüm. Kafamın içindeki yoğun ve ağır olan tüm problemleri aşama aşama yaklaşarak çözdük. Düşüncelerim ve duygularım çok daha olumlu artık. Üstümde biriktirdiğim ve artık orada olduğunu unuttuğum yüklerimden de kurtuldum. Kendimi hafiflemiş hissediyorum. Yaptıklarınız için çok çok teşekkür ederim.

 

M.Ö.

Bir süredir gerek oğlumla, gerek işimle, gerek arkadaşlarımla olan iletişimimde ciddi bozulmalar vardı. Geçici bir süreç olduğunu düşündüm ancak daha sonra durumun beni gerçekten çok mutsuz ettiğini ve olumsuz etkilediğini gördüm. Psikolojik yardım almaya başladıktan sonra Mustafa Bey ile tüm yaşamımı kapsayan bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Fark ettim ki daha faydalı sorun çözme yöntemleri kullanmam gerekiyor. Parça parça beni zorlayan tüm faktörler üzerinde durup çalıştık. Şimdi çok daha iyiyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 

K.D.

Cinsel olarak bir erkeğin yaşayabileceği en zor durum olduğunu düşündüğüm ereksiyon problemim nedeni ile yardım almaya karar verdim. Mustafa Bey benimle ve eşimle görüşmeleri başlattığında umudum yeşerdi diyebilirim. Önce kendi üzerimde olan ve beni yıpratan hislerim yavaş yavaş kalkmaya başladı. Sonra eşimle hem duygusal hem fiziksel olarak yakınlaşmaya başladık. Ve görüşmelerimiz sürerken bir süre sonra çok daha iyi olduğumu gördüm. Öğrendiğim şeyler, bana ve eşime yapılan bilgilendirmeler de cinsel anlamda eğitilmişim hissi uyandırdı. İlişkimizin geleceği kurtuldu diyebilirim. İyi ki varsınız

 

F.Y.

Her şeyden ama her şeyden kaygılanmaktan ve endişelenmekten bıkmıştım. Sürekli kötümser düşünceler ile kendi kendime kavga edip durmaktan o kadar yorulmuştum ki sanki tahammülüm tamamen tükenmişti. Kendim için bir şeyler yapmam gerektiğini düşünerek Mustafa Bey ile görüştüm. Haftalık 1 ya da 2 olmak üzere 12 görüşme yaptık. Bu zaman dilimi benim için adeta yeni bir yolculuk gibiydi. Her şeyiyle bana o kadar iyi geldi ki… Konuşmak, paylaşmak ve zihnimi yoran her şeyi bir profesyonelle masaya yatırmak tam anlamıyla iyileştiriciydi. Artık zaman zaman kendim için bu tarz görüşmeleri de yapmam gerektiğini düşünüyorum.

 

Ö. T.

23 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Aylardır geleceğim ile ilgili kaygılı ve endişeliydim. Ne yapacağım, nerede çalışacağım, iş bulma, çalışmaya başlayabilme, kendi ayaklarım üzerinde durma, Türkiye koşulları… Hepsi zihnimi dolduruyor, rahat nefes aldırmıyordu. Mustafa Bey ile görüşmelerimden sonra hayatımın ve geleceğimin plânlı bir biçimde netleşebileceğini fark ettim. Artık geleceğe daha çok umut, daha az kaygı ile bakıyorum. Profesyonel yardım almanın benim için doğru karar olduğundan ve zaman zaman yardım alacağımdan eminim.

 

Ç. T.

Sevgilimle aramdaki sorunlar nedeni ile sürekli kavga halindeydik. Kendimi çok yorgun ve tükenmiş hissediyordum. Bir sorun olduğu ve çözülmeyip sürekli büyüdüğü açıktı. Görüşmelere başlamaya tam bu anda karar verdim. Öncelikle kişisel olarak bazı konularda farkındalığım yükselmeye başladı. Daha sonra ilişkim ile ilgili bir takım yolunda gitmeyen şeyler olduğunu fark ettim. Tüm bu faktörleri somut bir şekilde ele aldık ve üzerinde durduk. 11 görüşme sonunda kendi hayatımla ilgili ve ilişki hayatımla ilgili önemli bazı kararlar alabilecek durumda olduğumu hissettim. Görüşmeler biteli iki hafta oluyor ve ben kendimi daha şimdiden daha güçlü hissediyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 

G.E.

Eşimle şiddetli kavgalarımız olduğu için çift olarak danışma almak istedik. Önce bireysel daha sonra çift olarak bir dizi görüşme yaptık. Bu görüşmeler sırasında gördük ki aslında şiddetli geçimsizliğimizin altında yatan neden cinsel hayatımızın kalitesizliği ve doyurucu olmayışıymış. Bize öğrettiğiniz teknikler ve yöntemler, çiftler arası konuşmanın ve utanmamanın önemine dair kazandırdığınız anlayış ve mutlu olmak için çok da büyük çabalara girişilmesine gerek olmadığını gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.

 

V.K.

Cinsellik noktasındaki uzun süredir devam eden isteksizliğim nedeni ile Mustafa Bey ile görüştüm. Görüşmeye başladığımız ilk andan beri birinin beni anlaması o kadar iyi geldi ki. İlerleyen seanslarda eşim ile aramızdaki ilişki, işim kaynaklı stresler gibi konular da derinlemesine açıldıkça açıldı. Toplamda 9 ya da 10 görüşme neticesinde artık hem cinsel hayatımız daha tatmin edici hem de iş yaşamım daha az zarar veriyor. Hayatımı daha kaliteli yaşayabiliyorum. Tüm emekleriniz ve yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.

 

F.K.

Bir süre önce ilişkim bitti ve bu durum beni çok etkiledi. Sanırım haftalarca doğru düzgün evden dışarı bile çıkamadım. Hayatımdaki her şey ve herkes bana zarar veriyor gibiydi. Psikolojik destek almaya o an karar verdim. Açıkçası büyük bir beklentim yoktu. Sadece konuşarak bir şeylerin düzelebilmesini gerçekçi bulmuyordum. Fakat seanslara başladıktan sonra yavaş yavaş fikrim değişti. Aşama aşama kendimde değişimler fark ettim. Kendimi anlatabilme ve yargılanmama o kadar güzeldi ki. Biliyorum, yeniden ve zaman zaman sorunlar yaşayacağım ancak bu da hayatın bir parçası. Artık yolumu daha açık hissediyorum. Ve daha umutluyum.

 

O.A.

3 yıl kadar önce boşanmıştım. Ergenlik dönemi içerisinde bir oğlum var. Sürekli olarak sürtüşme ve çekişme halindeydik. Hiçbir şeyi düzeltemediğim gibi sanki her şeyin mahvolmasına da engel olamıyordum. Oğlumun benden sürekli uzaklaştığını iyice anladıktan sonra profesyonel destek almak istedim. Oğlum için düşünüyordum yardımı ancak Mustafa bey ile görüştükten sonra fark ettim ki ben destek almalıyım. Haftalık görüşmelerimiz başladıktan sonra aslında kendi içimde taşıdığım bazı yargıları oğluma nasıl yansıttığımı ve aslında sürekli endişe ve korku içinde yaşadığımı gördüm. Zamanla benim için her şey daha iyiye gitti. Artık oğlumla ilişkim de daha sağlıklı. Teşekkür ederim.

 

M.E.

İş değişikliği ve taşınma gibi bazı hareketli olaylar ve günler içindeydim. Kendime ve eşime sağlıklı zaman ayıramıyordum. Öyle stresliydim ki artık bedenimde yaralar oluştuğunu gözlemliyordum. Tüm o yoğunluğun arasında her hafta kendim için 1 saat ayırarak aslında içinde bulunduğum hengameyi daha sağlıklı aşabiliyor olduğumu gördüm. Fark ettirdiğiniz şeyler için çok teşekkür ederim.

 

H.C.

Sevgilimle ilişkimizde oluşan çatlaklar nedeni ile kendimde fark ettiğim bazı sağlıksız tutumlar nedeni ile destek almak istedim. Kıskançlık ve güvensizlik bana çok sağlıksız şeyler yaptırıyordu. Her an kandırılacağımı hissediyordum. Elbette bu durum erkek arkadaşımı da fazlaca bunaltıyordu. Önce çift olarak iki seans görüştükten sonra bireysel olarak ben devam ettim. Benim için son derece önemli bir deneyimdi. Farkında olduğum ama aşamadığım bazı fikirlerim üzerinde durduk. İlişkinin benim için ifade ettikleri, güven gibi konulara da çokça değindik. Sanırım tüm o görüşmeler benim için gerekliydi. İlişkimi kurtardığınızı düşünüyorum. Her şey için teşekkür ederim.

 

G.M.

Kontrol edemediğim ve yerli yersiz gelen ağlama nöbetlerim artık sosyal hayatımı iyiden iyiye etkilemeye başlayınca Mustafa Bey ile görüşmeye başladım. Benim için geçmişime sık sık yolculuk ettiğimiz bir dizi görüşme başladı. Sakladığım ve ortaya çıkmaması için direndiğim birçok anım gün yüzüne çıktı. Hepsi ile yüzleşip günümüzdeki yaşamıma geri dönüyordum. Eşsiz bir deneyim ve duygusal olarak inanılmaz bir tecrübeydi. Çok daha iyiyim şimdi. İyi ki varsınız.

 

F.U.

Çocukluğumda maruz kaldığım kirli anılarım bir türlü peşimi bırakmıyordu. Kendimi suçluyor ve sürekli cezalandırıyordum. Bunları görüşmelerimizden sonra fark ettim tabii ki. Güvenebileceğim ve kendimi sorgusuz sualsiz beni anlayacak birine açtığım için kendimi son derece şanslı buluyorum. Aldığım bu yardımla belki de gelecek güzel günlerimi kurtardım. Duygularım ve düşüncelerim iyileşti, bunu hissedebiliyorum. Geçmişimi silmedim tabii ki ancak onu benim için daha zararsız hale getirdiğim için çok mutluyum. Ve en önemlisi artık kendimi suçlamıyorum. Sanırım en önemli yararı da bu oldu.

 

Ş. D.

İlişkim başladıktan bir süre sonra cinsel anlamda istekli olsam da sertleşemediğimi gördük. Bu bir süre devam edince yardım almam gerektiğini gördüm. Mustafa Bey ile görüşmelerimde benden aldığı bilgilerden sonra anladık ki ilk cinsel birliktelik deneyimimle ilgili bazı sorunlar etkisini devam ettiriyordu. Kendime olan güvenimle ve kendime olan bakışımla ilgili bazı görüşmeler yaptıktan sonra kesinlikle çok daha iyi olduğumu gözlemledim. Zaman zaman çift zaman zaman tek devam eden seanslarımız sonucunda artık çok çok daha iyiyiz ve daha iyi olacağız. Çok teşekkür ederiz.

PSİKOLOG KİMDİR?

İnsanın kendini anlama çabası eski yunan çağına kadar uzanmaktadır. Başlarda felsefenin içinde yer alan bir düşünce …

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …