Psikolojik Danışman Gonca DALÇIK

Psikolojik Danışman Gonca Dalçık' ın Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Gonca DALÇIK
Psikolojik Danışman ve EMDR Dnş. 

Psikolojik Danışman Gonca Dalçık; Pamukkale Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü onur derecesi ile bitirmiştir.

Yetişkinlere yönelik Evlilik Çift Terapisi ve Cinsel Terapi Eğitimlerini tamamlamış ve bu alanda danışanlarına hizmet vermektedir.

Oyun terapisine ek olarak çocuk değerlendirmede kullanılan; Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Catell 2A Zeka Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, AGTE- Ankara Gelişimsel Tarama Envanteri, Gessel Gelişim Figürleri, Peabody Resim-Kelime Birleştirme Testi, Louissa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Corner Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Testi,  depresyon ölçeğini ve çocuklarla yaptığı seanslarda uygulamaktadır.

4 yıldır mesleki çalışmalarına devam eden Psikolojik Danışman Gonca Dalçık; çocukluk-gençlik sorunları, bireysel-psikolojik sorunlar,çift-evlilik-aile sorunları ve cinsel sorunlar ile yoğun olarak çalışmaktadır.

Halen Optimum Psikolojide  danışanlarına hem yüz yüze hem de online olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

– EMDR Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– EMDR Terapisi 1. Düzey Süpervizyon Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– Boşanma terapisi        2018/CİTEB
– Evlilik ve çift terapisi   2018/ CİTEB

– Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi 2018/Nevin Dölek

– Çocuk merkezli ve bilişsel davranışçı oyun terapisi  2018/Psikoterap-ist 

– Çocuk resimlerinin psiko-pedagojik analizi ve Çocuk testleri eğitimi  2018/Psikoterap-ist 

– Bilişsel davranışçı terapi (sınav kaygısı özelinde) 2017/ Türk PDR Derneği

– Cinsel sorunların evliliklerde ve ilişkilerde ortaya çıkardığı problemlerin çok derin ve çok da yaygın olması nedeniyle; CİTEB’ den Cinsel Terapi Eğitimi aldı.
Cinsel Terapi Eğitimi Ana Başlıkları Şu Şekildedir: 1. Vajinismus Terapisi (cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide kasılma ve cinsel ilişki korkusu) 2. Disparoni Terapisi (Ağrılı Acılı Cinsel İlişki) 3.Erken Boşalma Terapisi 4.Cinsel İsteksizlik Terapisi  5.Ereksiyon Problemleri Terapisi 6. Boşalma ve Orgazm Sorunları Terapisi 7.Geç Boşalma Terapisi 7. Cinsel kimlik ve yönelimle ilgili terapi

 

UZMANLIK ALANLARI

EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)
Çocuk ve Ergenlerle EMDR Terapisi
Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık
Bireysel Psikolojik Danışmanlık
Çift ve Aile Psikolojik Danışmanlık
Cinsel Danışmanlık (Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel İsteksizlik, İktidarsızlık)

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 23 Danışan Yorumu –   

 

Merve

Kronikleşen depresif ruh halim, kaygılarım ve korkularımla Gonca hanıma başvurdum. Evimde perdeler kapalı oturan, toplu taşıma kullanmak bir yana dışarı çıkmaktan tedirgin biri iken çocuğumu parka götürebilen bir anneye dönüştüm. Her adımı bana özenle anlatarak hep yanımda olduğunu hissettim. Seanslara ek olarak süreç içinde verdiği kitap ve ödevler ile sürekli beni destekledi. İçten ve samimi oluşuyla bir terapistten bekleyebileceğim  her şeyi bana sundu. Kendisine minnattarım onu bulduğum için çok şanslıyım.

 

A.L

Eşimin ve psikiyatristimin yönlendirmesiyle Gonca Hanıma geldik. Hayatımı ve evliliğimi sekteye uğratan OKB rahatsızlığım vardı. Kendisine geldiğim ilk seansta ellerim onlarca kez yıkamaktan yara içindeydi.  Yaptığım tek etkinlik gece gündüz temizlik yapmaktı. Yeni evli olmamıza rağmen kıyafetleri ya pis ise korkusu duyarak asla kabul edemiyordum. Eşimle cinsel ilişkiye girmek bile pis bir eylem gibi geliyordu. Şu an arkama dönüp baktığımda hayat standardım eksideyken 8-9 a yükseldi. Süreçte bakış açımı değiştirerek bana çok yardımcı oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

 

Betül K.

Bir eğitimci olarak; okulda, cinsel yönelim problemi yaşayan bir öğrencimizi müdüre hanımla istişare ederek, bu alanda yetkin ve ilgili olduğunu bildiğimiz için Gonca Hanım’a yönlendirdik. Öğrencimizin maddi durumu olmadığı halde bizi hiç geri çevirmeden öğrencimiz ile seve seve seanslarını yürüttü. Fark edemediğimiz noktaları, tehlikeli bulduğu an da bize ve ailesine iletti. Anormal gördüğümüz bazı davranışları bile  bizim gözümüzde normalleştirdi. Alanında gayet başarılı bir danışmandır. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz.

 

Yasin

İş yaşantımda ve sosyal yaşantımda gereksiz yere parlamalarım ve sinirlenmelerim vardı. Kendimi kontrol etmekte gerçekten zorlandığım ve yorulduğum bir an da internetten araştırmalarım sonucu Gonca Hanım’a ulaştım. Gerçekten beni anladı ve dinledi. 4 seans gidebilmiş olmama rağmen tavırlarımda yumuşak geçişler olması beni çok memnun etti. Kısa zamanda net ve hızlı çözümler getirdiği için teşekkür ediyorum.

 

E.G

Gonca Hanım’dan bir arkadaşım vasıtası ile randevu aldım. Panik atak sorunum vardı ve ilaç kullandığım halde hiç geçmiyormuş hissini hiç atamıyordum. EMDR terapisine başladık ve çok memnun kaldım hala devam ediyoruz.  Ataklarım kesinlikle büyük oranda azaldı. İyi ki başlamışım diyebiliyorum. Kendime karşı bakış açım bile değişti. Her şey olması gerektiği gibi bu nedenle ben çok memnunum severek devam ediyorum.

 

Pelin..

Gonca Hanıma OKB sıkıntımdan dolayı başvurmuştum. Rahatsızlığım kontrol almaz boyuttaydı, takıntılarıma engel olamıyordum ve artık karar bile veremez duruma gelmiştim. Mantık düzeyinde olmayan çok saçma ve gereksiz kaygı ve takıntılarım vardı ve bunlara inandırıyordum kendimi. Onun güler yüzlü ve sıcak tavrı ilk seanstan itibaren bana geçti ve çekinmeden sıkıntılarımı anlatabiliyor rahatlıyordum. 5 aylık bir süreci atlattık ve sayesinde artık hastalıklı düşüncelerimin bir çoğuyla başa çıkabiliyorum. Takıntılarımın üzerine gidecek gücü ve inancı kazanarak bu konuda çok büyük ilerlemeler kaydettim. Gonca Hanımı tanımış olmak benim ve ailem için dönüm noktası oldu. Gönül rahtlığıyla tercih edebilirsiniz

 

H.T

Gonca Hanım’ı yaşadığım yoğum duygusal durumlardan dolayı psikolog arayışı içerisindeyken buldum. İlk seanstan itibaren bana güven veren hoşgörülü ve samimi yaklaşımıyla beraber düzenli olarak birlikte çok verimli seanslar geçirdik. Gonca Hanım sayesinde kısa sürede çok yol aldık. Fark ettiğimiz bazı travmalarımın üzerinden giderek EMDR seanslarına başladık. Bu seanslarla birlikte ağlama nöbetlerim ve diğer sıkıntılarımda hızlı bir azalma meydana geldi. Artık kendimi daha rahat ve hafiflemiş hissediyorum. Kendisine her şey için çok teşekkür ediyorum kesinlikle herkese tavsiye ederim.

 

A.Ç

34 yaşındayım ve ilk defa psikolojik destek aldım. Böyle bir deneyimim öncesinde hiç olmamıştı. Önce bireysel bir danışma süreci yürüttük, çok kötü haldeydim. Kendimi önemsemiyor sürekli yemek yiyordum elime ne geçerse onu giyip işe gidiyordum. Diyet yapmak istesem de eşimden destek alamıyor oluşum ilişkimi de kötüye doğru götürmüştü. Kendisi beni 1 ay da destekleriyle toparladı. Kendimi iyi hissetmeye başladığımda eşimle birlikle çift terapisi aldık. Çok özveriyle bizimle ilgilendi. Ödevler verdi, birbirimize karşı bizi değerli hissettirdi. Eşimle problemlerimin çoğunun kendime karşı değersiz bakış açımdan kaynaklandığını öğrendim ve  bunu Gonca hanımın yardımı sayesinde aştık, evliliğime çok katkısı oldu, ona çok teşekkür ediyoruz.

 

C.B

Hayalini kurduğum evliliğe tam kavuştuğumu düşündüğüm an da ne olduğunu tam olarak bilmediğim ve bütün her şeyi mahveden bir durumla karşılaştım ve ne yapacağımı bilemedim. İnternetten araştırdığıma göre vajinismus problemine sahip olduğumu düşündüm. 4 aydır evliyim eşimle birlikte olmayı ne kadar çok istesekte cinsel ilişki sırasında istem dışı kasılmalar oluyor her seferinde kötü sonuçlanıyordu. Gonca Hanımı bu süreçte tanıdık. Gonca Hocam problemi bize anlattı ve %100 oranında çözebileceğimizi söyleyip o güveni bize verdi. Tedavi gayet başarılı bir şekilde geçti ve bu illetten kurtulduk. Gonca Hanım güleryüzlü, sıkıntılarımıza içtenlikle yaklaşabilen candan bir yapıya sahip kendisine eşimle birlikte minnettar kalacağız. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

N…

Küçük bir bebeğim varken tekrar hamile olduğumu öğrenmem üzerine loğusa depresyonuyla Gonca Hanım’a başvurdum. Evliliğin ardından, eşimle ve eşimin ailesiyle yaşadığım problemler ard arda gelen hamilelikler beni çıkmaz bir duruma sürüklemişti. İçinde bulunduğum durumdan beni kurtardı. Hamilelik ve loğusalık sürecinde desteğini hep bana hissettirdi. Birkaç seans sonra eşimle birlikle seanslara gelme kararı aldık. Sorunlarımıza çözüm buldu. Aldığımız destek bize gerçekten çok mutlu etti geçirdiğim depresyondan tamamıyla kurtuldum şu an. Gonca Hanım’a çok teşekkür ediyoruz.

 

İsa M.

Eşimle yaşadığım sorunların ardından çift terapisine başlama kararı aldık. Gonca Hanımla yaklaşık 6 ay görüştük ve her seansın ardından yeni bir şeyler öğrenerek o odadan çıktık. Ben eşimi eşimde beni anlamaya başladı. Gonca hanım bir tercüman gibi bizi birbirimize anlattı. Kendisinin ilgisinden, samimiyetinde, profesyonelliğinden ve en önemlisi doğru analizlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Hayatında destek alma ihtiyacı yaşayan herkesin kendisiyle tanışmasını isterim. Başarılarının devamını diliyorum.

 

Şükran..

Gonca hanım ile 1 yıl önce tanıştım. Üç yıllık evliyim ama ne yazıkki vajinismus hastasıydım. Daha önce birkaç psikolog arayışımız olmuştu fakat ben kendimi hiç rahat hissetmemiştim. Gonca Hanım’ın sıcak,ilgili yaklaşımı sayesinde kendimi huzurlu hissettim. Her şeyi rahatlıkla konuşuyorduk. Çok çalışkan bir öğrenci olmama rağmen beni hiç sıkmadı. Ödevlerini ağır ağır uyguluyor olsam da, bana hep yol gösterici oldu. Sayesinde sorunumu çözdük şu an çok mutluyum. Kendisinin güleryüzü,samiyeti ve ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Onu tanıdığıma çok memnunum. Benim durumumda olan hiç kimse pes etmesin. İyi bir yol arkadaşı ile her şey çözülür. Kendisini benim gibi olan arkadaşlara tavsiye ediyorum. Umut her daim olmalı. Sevgiler..

 

Aslı..

Vajinusmus tedavisi için danışman arar iken tesadüfi şekilde yollarımızın çakıştığı güzel insan. İyi ki buldum iyi ki tanıdım. Tedavi sürecim boyunca her defasında koşarak gittim seanslarına ve verdiği tüm ödevleri yerine getirdim. Sonuç 3 günde bu soruna son verdik. Danışanlarını motive etme şekli, diyalogları çok güzeldi..benim için çok doğru bir seçim oldu. Gözünüz kapalı gidebileceğiniz tek adres diyebilirim.. Ama lütfen ödevlerini pes etmeden itina ile yerine getirin J

 

K.A

Eşimle son tartışmamızın ardından 2 haftadır ayrı yaşıyorduk. Son çare olarak çift terapisine başvurduk. Yaptığımız 2 saatlik görüşme sonucunda iyi ki terapiye başvurmuşuz dedik eşimle. Eşimle beni ayrı ayrı 40’ar dakika dinledikten sonra 40 dakika da birlikte görüştü. Soruna ikimizin tarafından tarafsız bakarak ona göre müdahalelerde bulundu. Biz çok memnun kaldık çok teşekkür ediyoruz.

 

H.K

7 sene önce severek mutlu bir şekilde evlendim. Ta ki o ilk geceye kadar. Daha önce adını bile duymadığım sorun gelip bizi bulana kadar. Vajinismustum. İlk zamanlar heyecandandır diye çok üstüne düşmediğimiz ertelediğimiz sorun git gide içinden çıkılmaz bir hale dönüştü. Sonrasında gittiğimiz doktorlar bizden paramızı alıp bir çözüme ulaştırmadan bizi yarım bıraktılar. Denize düşün yılana sarılır hesabı kulaktan duyma her şeyi yaptık her hocaya gittik. Bu süreçte eşim hep yanımda ve en büyük destekçimdi. Sonrasında Gonca Hanım’a rastladık ne kaybedicez ki diyerek ona başladık. Gonca hanım hayatımın en kötü günlerini bitirmemde bana çok yardımcı oldu. Güler yüzlü, sevecen ve sıcacık sohbeti ile sanki psikoloğa değil de arkadaşımla sohbet etmeye gidiyormuşum gibi hissediyordum. Ve sonunda sorunumuzdan kurtulduk. Bu sorunla boğuşan herkese tavsiyemdir. Gidip tanışmalarını dertlerini bir de ona anlatmalarını isterim. Biz çok memnun olduk çokk çok teşekkür ederiz kendisine.

 

N.R.

Gonca hanımın ofisine en ihtiyaç duyduğum bir dönemde ağlayarak gitmiştim. Eşim tarafından aldatılmıştım. Kendimi tamamen dibe vurmuş. İşe yaramaz değersiz bir yığın gibi hissediyordum. Neredeyse her gün ağlıyordum. O günler hiç bitmeyecekmiş gibi geliyordu. Bir arkadaşımın randevu almasıyla kendisini buldum. Şimdi şükrediyorum. İyi ki onu tanımışım. İyi ki danışanı olmuşum. Şimdi boşandım ama çok huzurlu ve mutluyum. Bana önce kendimi sevmem gerektiğini öğretti. Ve kendim için yaşamıma devam etme kararı almama sebep oldu. İyi ki varsınız. Sonsuz defa teşekkürler..

 

Esra D.

Eşimle 1 sene önce severek evlendik. Evlilik öncesi hep çok mutlu enerjik bir çifttik. Fakat tek sorun benim cinselliğe isteksizliğim ve eşimi çok sevmeme rağmen bana dokunmasına tahammül edemiyor oluşumdu. Bende isterim geçer düzelir diye bir süre hep erteledim.  Eşimde hiçbir zaman şikayet etmedi ama ben artık bu durumdan inanılmaz rahatsızlık duydum.  Gonca hanımı bir yakınım tavsiye etti. Evliliğimizin 6. Ayından itibaren gittik. Gonca Hanım cinsellik hakkında bilmediğim bir çok noktada beni aydınlattı. Bastırdığım ama asla fark edemediğim noktaları ortaya çıkardı. Birlikte seanslar yürütürken eşimin de her zamankinden daha az üstüme düşmesini sağladı. Çok şükür ki sonunda bazı şeyleri aştım ve dengeleri kurabildik. İyi ki gitmişiz. Bize verdiği destekten ötürü çok teşekkür ederiz.

 

M…

Gonca hanımı iş yerindeki bir arkadaşımın tavsiyesi ile tanıdım. 30 lu yaşlarımın başındayım. Cinsel sorunlarım nedeniyle kendimi hep eksik ve lanetlenmiş gibi hissettim. Vajinismus olduğumu öğrendiğimde daha çok umutsuzluğa kapılmıştım çünkü internette vajinismus hastalarının yazdığı bir çok umutsuz yazı ile karşılaştım. Umutsuzluğum nedeniyle bununla yaşamayı kabul edip bugüne kadar hiç çözüm aramadım. Fakat arkadaşımın beni desteklemesi ve Gonca Hanıma güvenmesi sebebiyle şansımı denemek istedim. Kendisiyle görüştüğümüz ilk günden itibaren eşimle birlikte neden bu kadar geç kalmışız diye pişmanlık duysak da doğru zaman şimdiymiş diye düşünerek 3 günde sorunumuzu çözdük. Bize gösterdiği desteğe,anlayışa minnattarız. Biz çok memnun ayrıldık herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. Teşekkür ederiz.

 

Ş.O

Çift terapisi için araştırma yaparken yaşadığımız şehirde kendisini buldum. Yaklaşık 10 seans eşimle birlikte destek aldık. Yuvamızı,çocuğumuzun geleceğini kurtardı diyebiliriz. Eşimle yıllardır iletişim sorunumuz vardı, sayesinde birbirimizle konuşur anlatır ve dinler olduk. Tedavi yöntemi çok basit ama etkili. Gonca hanım genç, dinamik ve işinde başarılı olmak için uğraşan biri. Tavsiye ve nasihatten çok, bizim birbirimize söylemeye çekindiğimiz konuları tespit edip, yüz yüze konuşmamızı sağlayıp iletişim kurdurdu. Kesinlikle güvenilir birisi; insanın derdinden, acılarından, sıkıntılarından, neler hissedebileceğinden anlayan birisi. Biz çok memnun kaldık. Teşekkürler Gonca Hocam.

 

Ayşe Y.

Gonca Hanım’dan çok memnun kaldık. 7 yaşındaki kızım için gitmiştik. Çok verimli oldu, terapilerden çok memnun kaldım. Arkadaşlarıma öneriyorum. Samimi ve güzel ilgileniyor, çok faydasını gördük. Çocuğumda ilerleme olduğunu gördüm. Aynı şekilde kendimde ve eşimde de farklılıklar hissettim çocuğumuza karşı yaptığımız hataları, nerde eksiğimiz var bunları gördük. Gonca Hanım bu konuda bize destek oldu. Çocukla iletişimi çok güzeldi, evebeynle iletişimi de çok güzel. Naif ve sevimli davlandı. Çocuğum çekingen olmasına rağmen Gonca ablasının yanında gayet rahattı. Ben herkese tavsiye edebilirim kendisini. Tekrardan böyle bir şey olsa hiç düşünmeden tercih edeceğim tek insan.

 

F.İ

Uzun süre kendisine  devam ettik ve çok memnun kaldık. 4 yaşındaki oğlum için 10-12 seans kadar geldik. Oğlum bizden ayrı hiçbir şey yapmıyor,hiçbir yere bırakamıyorduk. Konu hakkında çok olumlu geri dönüşleri oldu. Her seansın ardından anne ve babayla görüştü. Bize de bir çok hatamızı fark ettirdi. Bizim de davranışlarımızda değişiklikler oldu. Her şey gayet güzeldi. Çok sakin ve güler yüzlü olması çok güzeldi. Oğlumla ona çok kısa sürede alıştı ve vazgeçilmezi oldu. Gonca hanım’dan her türlü soruya cevap alabildik. Randevularımızla alakalı da kolaylıklar sağladı. Çok yardımcı oldu. Desteği bizim için çok yeterli oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

 

B.R

6 yaşındaki kızım için oyun terapisi adına danıştık Gonca Hanım’a ve çok memnun kaldığımız bir süreç geçirdik kendisiyle. 6 ay boyunca danışmanlık aldık. Çocuklarla iletişimi çok iyi olan bir danışman. Bunun yanı sıra velilerle olan iletişimi de gayet güzel; yumuşak ve samimi yaklaşımları var. İşini ciddi anlamda önemseyerek yapıyor, ben çok beğendim ve kendisini herkese tavsiye ederim. Kızım Gonca ablası sayesinde şimdi duygularını daha iyi ifade ediyor. Üzüldüğü bazı şeyleri onunla paylaşıyor ve Gonca hanımda bizimle bu konularda konuşarak her daim destek oluyor.

D…

Gonca Hanıma 3 yaşındaki kızımın korkularından dolayı başvurduk. Daha öncesinde  birkaç psikolog deneyimimiz olmasına rağmen onun kızıma candan yaklaşımı bizi çok memnun etti. Kızımla ayrı bizimle ayrı ilgilendi. Kızımın korkuları yenmek için oyun terapisine başladık. Kendi çocuğumuzun çözemediğimiz dilini çözüp bizi her daim yönlendirdi. Terapiye ek olarak çocuk gelişimi hakkında önerdiği kitap tavsiyeleriyle de bizim yaklaşımımızı değiştirdi. Şu an söylediklerini hala uyguluyoruz ve çocuğumuzdaki değişimi mutlulukla izliyoruz. Genç yaşına rağmen bu şekilde ilgili, bilgili ve samimi oluşu bizi çok memnun etti. Gonca hanımla karşılaştığımız için kesinlikle çok şanslıyız.

OYUN TERAPİSİ NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Literatürü incelediğimiz zaman oyun terapisinin iyileştirici gücü üzerine çarpıcı araştırmalar görmekteyiz. …

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK

En sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri cinsel istekte azalmadır. Erkeğin cinsel isteksizliği sanılanın …

EMDR TERAPİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Her hayat, beklenmedik zamanlarda karşılaşılan türlü zorluklarla doludur. Yaşanılan bütün psikolojik sorunların …