Psikolojik Danışman Ceren ÇİFTÇİ

Pedagog Ceren Çiftçi' nin Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Ceren ÇİFTÇİ
Psikolojik Danışman – Pedagog

Pedagog Ceren Çiftçi; Antalya’da lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Okan Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda özellikle çocuk ve ergen alanına yönelmeyi planladığından dolayı İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Ön lisans programını tamamlamıştır. 1 yıl Samanyolu Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezinde görev almıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra özel bir kolejde Okul Psikolojik Danışmanı olarak çalışmış aynı zamanda özel bir kurumda danışan görmeye başlamıştır.

Lisans eğitiminden bu yana özellikle çocuk ve ergen alanına yönelerek 2 yılı aşkın süredir, aktif olarak mesleki çalışmalarına çocukluk ve ergenlik dönemi sorunları ile devam etmektedir.

Halen Optimum Psikoloji Antalya Şubesi’nde danışanlarına hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak hizmet vermekte olup, yalnızca çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

Almış Olduğu Psikolojik Danışma/ Terapi Eğitimleri

-Çocuk Merkezli Oyun Terapisi- Reyhana Seedat

-Aile Danışmanlığı Sertifika Programı- Yıldız Teknik Üniversitesi

-Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulamaları Eğitimi

-Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi- Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği/ Azize Nilgün Canel

-Dikkat Eksikliğinde Kullanılan Testler Uygulayıcı Eğitimi

-Bilişsel Davranışçı Terapi Vaka Okulu

 

UZMANLIK ALANLARI

Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık
Oyun Terapisi
Psikolojik Testler
Gelişim Testleri
Ebeveyn Danışmanlığı
Filial Terapi

Okul fobisi, ayrılık anksiyetesi, Enkoprezis (dışkı kaçırma), enürezis (alt ıslatma), akran zorbalığı, yalan söyleme, çocukluk mastürbasyonu, fobiler, tırnak yeme, dikkat eksikliği, dürtüsellik, hiperaktivite, DEHB, saldırganlık ve öfke problemi, kekemellik, seçici mutizm, karşıt gelme, özgüven eksikliği, öğrenme güçlüğü, otizm, iletişim sorunları, istismar vs çocuk & ergen davranım bozuklukları ve tüm çocukluk ve gençlik dönemi sorunları.

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 29 Danışan Yorumu –   

 

G..Ç…

4 yaşındaki oğlum için pedagog arayışına girmiştim. Oğlumuzun tek başına olsun, toplum içinde olsun yer ve zaman fark etmeksizin uygunsuz şekilde vücuduna dokunduğunu gözlemledik. İlk başlarda kızdık, davranışın nedenini anlayamadığımız için eşimle ne yapacağımızı bilemedik. Kızmamız, cezalandırmamız hiçbir işe yaramıyordu. Toplum içinde bu davranışlarını devam ettirdiğinde biz yerin dibine girip ne yapacağımızı bilemez hale gelmiştik. İnternetten Ceren Hanım’a rastladım ve bu problemi bir profesyonel ile çözmemiz gerektiğine karar verdik. Ceren Hanım güler yüzlü bir şekilde kaygılarımızı dinledi, bu durumun normal bir süreç olduğundan, nasıl yaklaşılması gerektiğinden bahsetti. Aynı zamanda oğlumuza oyun terapisi uygulamaya başladı ve süreçte bizi bilgilendirerek oğlumuzla daha iyi bir iletişim kurmamızda çok faydası oldu. Ne kadar teşekkür etsek az.

 

O…. G….

1 yıl kadar önce eşim ile boşandık ve bu süreç çok zor bir şekilde sonlandı. Kızım şu an 6 yaşında ve ben boşanma sürecini hep tek başıma yönetmek zorunda kaldım. Kızıma hiç yansıtmak istemedim, babasıyla boşandığımızı hala söyleyemedim. Babasının iş için şehir dışında olduğunu biliyor zamanla unutur sormaz ben hiçbir şeyini eksik etmiyorum diye düşünsem de sürekli soruyor ve sürekli resimlerini yapıyordu. Bu süreci kızıma anlatmak onun daha kolay atlatmasını sağlamak için bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Ceren Hocama gittik. Süreç beklediğimden daha olumlu geçti, kızımın oyun terapisi seansları sonrası değişimini bir ben bilirim sanırım. Bana da bilgilendirmeleri ve bu süreçte çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini öğrettiği için bir de buradan teşekkür etmek isterim.

 

A…. D….

3 yaşındaki oğlumun agresif tavırları ve saldırgan davranışları üzerine Ceren Hanım’a başvurdum. İlk seans anne ve baba olarak bizimle görüşmesi garip gelmişti sonuçta sorun oğlumdaydı fakat görüşmede nedenini çok iyi anladım. Bizi çok özverili dinledi, Oyun Terapisi uygulayacağından ve bu sürecin zaman gerektirdiğinden bahsetti, şu an 5. Seansımızdayız bize verdiği geri dönütlerle de süreç benim açımdan çok şeffaf ilerliyor. Oğlumun vurma kırma davranışları ciddi düzeyde azaldı ve daha sağlıklı iletişim kurabiliyoruz. Ceren Hanım’ı herkese çok tavsiye ederim.

 

D… K….

Eşime 1 ay önce kanser teşhisi kondu ve ailemiz için zor bir süreç başladı. Kızım şu an 10 yaşında ve sık sık hastaneye gidişlerden şüpheleniyor artık. Üzülsün istemediğimiz için söylemedik fakat artık öğrenmesi gerekiyor çünkü süreci bizde kestiremiyoruz. Kızımın bu süreçte duygularını ifade edebileceği süreci kendi içinde tek başına değil de kontrollü bir şekilde geçirebilmesi için yardım almaya karar verdik. Ceren Hanım bu süreçte kızımıza açıklamamızda, nasıl iletişim kurmamız gerektiği konusunda bize çok yardımcı oldu. Şu an halen kızım Ceren Hanım ile görüşmelerine devam ediyor ve duygularını, düşüncelerini ifade ederken çok daha rahat olduğunu görebiliyorum. Teşekkür ederim.

 

Ş…..

Oğlum bu yıl anasınıfına başladı. Fakat süreç hiç beklediğimiz gibi geçmedi. İlk günden itibaren anaokulunun kapısında ağlama nöbetleri benden ayrılmamak için kendini yerlere atmalar daha neler neler… Hiç anlam veremedim çünkü hep çevrisinde abilerini ablalarını görür bende okula gitmek istiyorum diyen çocukken nerden çıktı bu okul düşmanlığı? İlk bir-iki hafta bu şekilde geçirdik düzelir alışır diye bekledim ama yok hep benimle olmak istiyordu. Daha fazla baş edemeyip soluğu araştırmalarım sonucu Ceren Hocamın yanında aldım. Süreç boyunca Ceren Hocamın geri dönütleri üzerine bende çocuğuma karşı bazı davranışlarda değişiklik yaptım. Oğlum da bu süreçte Oyun Terapisi aldı ve şu an oğlum her gün arkadaşlarıyla oynayacağı sevinci ile okula gidiyor. Bütün soranlara ben Ceren Hocamı tavsiye ediyorum. Bu seanslara gelmesek nasıl olacaktı düşünmek dahi istemiyorum.

 

E…. M…..

Yaklaşık 5 ay önce tanıştık Ceren Çiftçi ile.2,5 yaşındaki kızım göz teması kurmuyor, ağlama krizlerine giriyor ve konuşmuyordu. Sanki başka bir dünyada gibiydi. O kadar çok korkmuştuk ki çocuğumuza hiç ulaşamayacak mıyız diye. Gözlemleri ve tespitleri sonucu uyaran eksikliği olduğunu söyledi. Üstelik çocuğumuzla güvenli bağlanma kuramamıştık. Hemen oyun terapilerine başladık. Her seansta yeni bilgiler öğrendik. Bu bilgiler ışığında çocuğumuza yaklaşımımız ayırdığımız vakit değişti ve çocuğumuz da değişti. İlk gün geldiğimiz kızımızla şu an ki kızımızın farkına hala inanamıyorum. Bu duygunun tarifi yok, bir karşılığı yok. Artık çocuklarımın geleceği için birlikte doğru kararlar verebilecek olmanın gönül rahatlığını yaşıyorum. İyi ki varsınız…

 

B… Y…..

Oğlum 1.sınıfa başladığında Ceren Hanım’la tanıştık. Okula uyumla ilgili sıkıntılarımız vardı. Oğlum kurallara uymak istemiyordu. Oyunlarda çok hırslı sürekli kazanmak isteyen bir çocuktu. Ceren Hanım ile Oyun Terapisi başladık. Oğlum yaşadığı sıkıntıları daha rahat duygularını ifade ederek çözmeyi başardı. İlk seanslarda oğlum oyun odasına girmek istememekte inat yapsa da Ceren Hanım sabırla ve özveriyle yaklaştı, bütün emekleri için teşekkür eder tavsiye ederim.

 

D…. L….

Çok sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine oğlumu Ceren Hanım’a getirdik. Oğluma ulaşamıyorduk, aynı ev içinde bize yabancı gibiydi. Okuldaki arkadaşları ile bilgisayardan ve telefondan sürekli konuşarak oyun oynuyordu, yasaklasak da dikkatini çekmeye çalışsak da hiç iletişim kuramıyorduk. Oğlum resmen asosyal bir çocuk olmuştu, iletişime kapatmıştı kendini. Sanki bize öfke doluydu. Ceren Hanım güler yüzlü, sıcakkanlı ve hiç yargılamadan yaklaştı bize. Oğlum ilk başlarda bizim zorumuzla gelse de zamanla oda çok sevdi. Oğlum ile yürütülen seansların yanında bize yaklaşımı ve öğretileri sayesinde ailemizdeki bütün iletişim bağ değişti resmen. Bende herkese tavsiye ediyorum.

 

K….

Uzun yıllar tüp bebek tedavisi gördükten geç anne baba olduk. Çocuğumuz dünyaya geldiğinde dünyalar bizim olmuştu, o kadar çok istiyorduk ki ne yapacağımızı şaşırdık. O ne isterse her şey ona göre planlandı sadece çekirdek ailede de değil geniş ailemizde de durum böyleydi. Çocuğumuz hep en güzelini en iyisini hak ediyordu bizim gözümüzde ama ne yazık ki hayatı böyle geçmeyecekti. Okula başlayınca hayatı boyunca gördüklerini okul hayatında bulamadı çok bocaladı. Biz işte o zaman anladık aslında hatanın bizde olduğunu ama iş işten geçmişti ne yazık ki. Ceren Hanım ile terapiye başladık ve çocuğumuzla olan dinamiğimizi ve onun bakış açılarını baştan inşa ettik resmen. Bizim çocuğumuz hayata işte şimdi daha hazır ve onun için yaptığımız en iyi şey belki de terapiye başlamak.

 

C…. G….

Kızım 3. Sınıftayken Pandemi süreci başladı ve uzun süre okullar online devam etti. Evde bu süreci ailecek iyi yönettiğimizi düşünsem de okullar normale dönüp çocuklar yüz yüze okula başlayınca anladım aslında sorunları. Kızım eve ve online sürece o kadar alışmıştı ki okulda derslerine odaklanmakta ve okul ortamına dönmekte çok zorluk yaşadı. Sınıf öğretmeni ile görüşmemiz sonucunda bir pedagogdan yardım almamızı önerdi. Yaklaşık 2 hafta boyunca her gün pedagog aradım en sonunda Ceren Hanım ile görüşmeye karar verdik. Süreç boyunca sabırlı ve özverili bir şekilde işini profesyonelce yaptı, gerçekten gönül rahatlığıyla çevremde sorunlara tavsiye ediyorum.

 

P… Ş….

Kızım 2 yaşındayken ikinci çocuğuma hamile kaldım. Hamilelik süreci boyunca kızıma hep kardeş fikrini alıştırmaya çalıştık. Kardeşi olacağı için mutlu olmuştu. İkinci kızım dünyaya geldikten sonra kızım ilgi çekmek için sürekli zarar verecek davranışlar sergilemeye başladı, gözümüzü üstünden ayırır ayırmaz bebeğe yönelmeye başladı. Bu durum beni hem üzüyor hem de çok çaresiz hissettiriyordu. Kardeş kıskançlığını tabi ki duymuştuk ama bu denli başa çıkamayacağımızı düşünmemiştik. Optimum Psikoloji de Ceren Hanım ile oyun terapisi o kadar faydalı oldu ki kızım artık kardeşini çok seviyor ve durumu kabullendi, duygularını daha kontrollü ve güzel bir şekilde ifade etmeye başladı. Optimum Psikoloji ailesine çok teşekkürler.

 

U…. L…

Oğlumun okulda göstermiş olduğu bazı davranışlarından dolayı Optimum Psikolojiye başvurduk. Oğlumun özgüvenli olmasını, güç kontrolü, arkadaşları ve öğretmeniyle başarılı diyalog kurmasını istiyordum ve bu durumun en kısa sürede aşılmasını istiyordum. Bu konularda biraz eksiğimiz vardı. Eşimin bana tavsiyeleri ve internetten araştırma yaparak karar verdik. Oyun Terapisi seanslarımızın başında başarı yavaş ilerledi ama 1 ay geçtikten sonra artarak ve gelişerek pozitif sonuçlar almaya başladık. Süreç 6 ay sürdü. Seanslar ilerledikçe ne kadar başarılı olduğunu gördük. Tavsiye ediyoruz, memnun kaldık.

 

A…. N….

5 Yaşındaki kızımın tırnak yeme davranışı üzerine Ceren Hocamıza başvurduk. Birçok yöntem denemiş ve başarılı olamamış bir aile olarak en güzel karar terapi almak oldu. Yaptığımız ilk görüşmede bu davranışının sebeplerini ve kızımızda problem oluşturan noktaları öğrendik. Farkında olmadan bu davranışları desteklediğimiz davranışlar ve doğru bildiğimiz yanlışlar varmış. Ceren Hanım’ın bize verdiği ev ödevleriyle bu durumu aşmaya çalışıyoruz. Seanslarımız hala devam ediyor ve olumlu gidişatı görebiliyoruz. Kızım seanslara çok isteyerek geliyor. Yaklaşımından ve bize olan desteğinden çok memnunuz. Ben bu problemi çözmek için çok uğraşmış bir baba olarak benzer problem yaşayan aileler varsa zaman kaybetmeden psikolojik destek almalarını öneriyorum.

 

İ….

Eşimle bir süre önce boşanma kararı aldık. İkimizin de ortak kararı sonucu boşanma aşamasında oğlumuzun gözlemlenmesi ve oluşabilecek sıkıntılara karşı önlem alabilmek amacıyla internette yapmış olduğum araştırmalar ve okuduğum yorumlar sonucunda Ceren Hoca ile görüşmeye karar verdik. O yaklaşımını, sıcaklığı ve enerjisini görür görmez fark ediyorsunuz zaten. Hem mesleğini hem de çocukları çok seven bir psikolog. İlk tanışmanızda anlayabiliyorsunuz. Güler yüzlü, sevecen ve içten olması benim için çok önemliydi. Kullanmakta olduğu Oyun terapisi gayet başarılı. Oyun terapisi sürecinde de kendisi zaten detaylı bilgileri devamlı sizinle paylaşıyor. Okuduğum yorumların ne kadar doğru ve gerçekçi olduğunu da daha Optimum Psikolojiye adımımı attığımda anladım. Çocuklarınız ile ilgili tüm sorunlarınızda gönül rahatlığıyla öneriyorum.

 

S….

7 yaşındaki kızım her şeyi ağlayarak istiyordu. Sürekli mutsuz ve her zaman memnuniyetsiz bir çocuktu. Taşınmamızdan sonra bunlar daha da arttı. Yaptığım araştırma sonucunda Ceren Hoca ile görüşme kararı aldım. Mesleğinde oldukça başarılı olduğunu düşündüğümüz bir psikolog. Her şeyden güler yüzlü ve her konuda yardım alabileceğiniz bir insan. İlk birkaç seans yenemeyiz gibi geldi ama bittiğinde her şey çok daha kolaylıkla halledilebilir bir hal aldı. Her şeyden önce çocuğunuza ve terapiye zaman tanımak gerekiyor. Çocuğunuz ile yaptığı seansları uzun uzun, kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatıyor. Öncesinde de danışan yorumlarını okumuştuk. O yüzden içimiz rahat bir şekilde devam ettik. Bu süreçte bize verdiği emek ve özveri için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

 

E…

Benim evladımın anneannesiyim, velayeti bende ve uzun zamandır ben bakıyorum. Anne ve babası ile ilgili zor süreçler yaşadık evladım daha bebekken. Şimdi okula başladı ve yaşanılan bütün sorunlar ortaya çıktı. Arkadaş edinemedi, sosyal olarak çok zayıf kaldı, herkesten soyutladı kendini, bende teyzesinin desteğiyle Ceren Hanım ile görüşmeye getirdim. Oyun Terapisine başladık. Evladıma bu kadar iyi geleceğini hiç tahmin etmezdim. Ceren Hocamın bana olan desteği de çok fazladır, ne kadar teşekkür etsem az.

 

H…. Ç….

Benim kızımın ciddi yeme sorunları vardı. 8 yaşına geldiğinde günde iki öğün az az zar zor yedirir hale gelmiştik. Annesi öğle arasında okula gidip zorla bir şeyler yemesini sağlamak zorunda kalmaya başlamıştı. Bu zorlu süreçte pedagog olarak karşımıza Ceren Hanım çıktı, sürecimiz uzun olacak olsa da bir umudun olması bizi çok heyecanlandırmıştı. Şu an seanslarımız devam ediyor ve kızım için artık yemek yeme bir işkence değil. Kızım seansların başında bizi çok zorlasa da artık isteyerek ve severek gidiyor, Ceren Hanım’a çok teşekkür eder herkese öneririm.

 

Ş….

Ceren Hanım’a 6 yaşındaki oğlumun tek uyuyamaması üzerine başvurduk. Sürekli bizimle yatmak istiyor, kesinlikle bizden ayrı uyumuyordu. Uyuttuktan sonra yatağına bıraktığımızda gece uyanıp ağlama nöbeti geçirip yanımıza koşuyordu. Terapiye başladıktan sonra bu durumu kafamızda anlamlandırabildik, nedenlerini sonuçlarını en önemlisi oğlumuzun ne hissettiğini. Terapi süreci hem bize hem de oğlumuza bir ışık oldu. Bu süreçte bize yaptığı bütün yardımlar için teşekkür ederiz.

 

R….

Eski eşimle 5 yıl önce boşandık ve bir oğlumuz var. Oğlum benimle yaşıyor, 2 sene önce başka bir evlilik yaptım ve şuan ki eşimin de bir oğlu var ve dördümüz beraber yaşıyoruz. Benim oğlum 6 eşimin oğlu 8 yaşında. İlk başlarda bu kadar tartışmaları sorunları olmuyordu fakat gün geçtikçe evde kedi köpek gibi gördükleri yerde tartışır pozisyona geldiler. Eşimle iki oğlumuz için de yardım almaya karar verdik ve bizim için terapi süreci böyle başladı. Halen seanslar devam etmesine rağmen evimizdeki ortamın nasıl değiştiğine hala inanamıyorum. İyi ki Ceren Hocama geldik ve bu sürece başladık. İçtenlik ve sakin tavrı, bize yaklaşımı bizi çok rahatlattı.

 

K…. H

Kızım 2 yaşına girdiğinden bu yana Ceren Hocam ile iletişim halindeyiz. Ebeveynlik konusunda destek alıyoruz, ben kişilik olarak çok mükemmeliyetçi bir yapıdayım ve zamanla bunun çocuğuma zarar vereceğini görerek ebeveynlik sürecinin destekle ilerletmemiz gerektiğine karar verdim. Bana da eşime de kızıma da ayrı ayrı çok destekleri oldu olmaya da devam edecek. Kaygılarım çok azaldı. İyi ki Optimum Psikoloji, iyi ki Ceren Hanım.

 

M…

Lise 2. sınıf öğrencisiyim, ailemle hiç anlaşamıyorduk, sürekli evde tartışma ve huzursuzluk vardı. Ben ne söylersem söyleyeyim ailem beni dinlemiyordu bile kendileri ne düşünüp ne hissediyorlarsa doğru olan oydu. Tartışmalardan o kadar sıkılmıştım ki artık iletişim dahi kurmak istemiyordum eve gelir gelmez odama çekiliyordum onları yemekte bile görmek istemiyordum. Ailem psikolog ile görüşmemi istediler çünkü her zamanki gibi yeniden her şeyin en iyisini onlar biliyordu. İlk 2-3 seans boyunca onların zoru ile geldim ama zamanla anladım ki bu benim hayatım ve Ceren Hocam ile seansların faydası her şeyden önce bana iyi geliyordu. Git gide kendimi çok daha iyi ifade eder oldum, sadece ailemle ilgili sorunların çözülmesi değil değişim bütün hayatıma yansıdı. Böyle bir süreçte beni anlayan biri olması bana hep güçlü hissettirdi. Teşekkür ederim. Hiçbir zaman unutmayacağım.

 

N….

Liseden geçen sene mezun oldum. 12. Sınıfta girdiğim üniversite sınavında stres ve kaygıdan dolayı ağlamaya başlayarak hiçbir şey yapamadım. Dünyam başıma yıkılmıştı, 1 yıl boyunca verdiğim emekler çöp olmuştu. Bu sene 2. defa üniversite sınavına hazırlıyorum ve kaygılarım gün geçtikçe azalmak yerine hep arttı. Deneme sınavına girdiğimde bile hiçbir zaman başarılı olamayacağımı düşünerek ağlayarak sınavdan çıkıyordum. Sürekli stres yüzünden çarpıntım oluyor, ağlama nöbetleri yaşıyordum. Yakın arkadaşım bana Ceren Hanım’ı önerdi, bende denemek istedim ne kaybederdim ki. Randevu aldım ve ilk geldiğimde bile o sıcaklığı hissettim. Seanslar ve ev ödevlerim sayesinde kaygımı artık kontrol edilebilir düzeyde hissediyorum. Ona çok teşekkür ederim.

 

L….

18 yaşında lise 4’e giden bir kızım. Hayatım boyunca annem ve babam ben ne yaparsam yapayım beğenmeyip hep kuzenin bak böyle yapıp çok başarılı olmuş, bizim arkadaşımızın kızı şuraya da gidiyormuş, hep notları yüksekmiş diyerek hep kıyasladılar. Kendimi hep ne yaparsam yapayım başaramayacak gibi hissediyordum. Şu an bunu söyleyebiliyorum, seanslara başlamadan önce böyle hissediyorum bile diyemiyordum. Hep başkalarına yetişmek onlar gibi olmak için çabaladığımı seanslarda fark ettim. Seanslar boyunca Ceren Hoca annem ve babamla da görüşmeler yaptı, yeri geldi üçümüz de seansa girdik ve ben hiç bu kadar sağlıklı iletişim kurabildiğimizi hatırlamıyorum. Hayatımı değiştirdi benim bu seanslar. Bütün arkadaşlarıma öneriyorum.

 

P…..

11. Sınıfa gidiyorum, hayatım boyunca kendimi hiç beğenmedim. Aslında kilolu da değilim ama hep sarışın renkli gözlü biri olmak istemiştim. Aynaya her baktığımda farklı biri vardı karşımda hiç kendime bakıyor gibi hissetmiyordum. Son 1 yıldır da dışarı çıkmak, arkadaşlarımla kalabalık yerlere gitmekten çekinir olmuştum, aslında istiyordum dışarı çıkmak ama giyinip aynaya baktığımda üzerime hiçbir şey yakıştıramıyordum. Annem çok uğraştı değişsin diye ama olmadı. Üç ay önce annem araştırarak Ceren Hoca’yı bulmuş ve bana gösterdi bende siteden yorumlarını okudum ve görüşmeyi kabul ettim. 3 aydır düzenli olarak seanslarımız devam ediyor ve çok şey öğrendim, bakış açım, kendime olan saygım her şey değişti. Teşekkürler.

 

N…. Ş…

Kızım 9 yaşında ve sınıfındaki yaşıtlarına göre daha iri ve ergenlik belirtilerini daha erken göstermeye başladı. Bu süreçte de hep hakarete, dalga geçilmesine, itilip kakılmaya maruz kalmış. Okulundan bize hiç geri dönüş olmadı. Ne bu konuda bize ulaştılar ne de bu konuyla ilgili adım atılmış. Kızımda bunları yaşadıkça bize anlatmak yerine içine kapandı. Ben bu süreci kızım iyice içine kapanıp artık okula gitmemek için ağlamaya başlayınca zorla ağzından laf alarak öğrendim. Bu zor süreci kızımın atlatabilmesi için hemen bir uzman arayışına girdim ve Optimum Psikoloji çıktı karşıma. Ceren Hanım’ın yorumlarını okuyunca bir şans vermemiz gerektiğine karar verdim ve iyi ki de Ceren Hanım dedirtti süreç sonrasında. Kızımın olanları anlatması kendini ifade etmesi biraz zaman aldı ama alıştıktan sonra her hafta gelmek istedi, o içine kapanık kız gitti ve ben eski kızıma kavuştum. Süreç boyunca bize verilen bilgiler de bize yol gösterdi. Öneriyor ve teşekkür ediyorum.

 

L…. T….

Ergenlik dönemindeki kızımın son zamanlarda artan sık sık el yıkama ve bazı takıntılı davranışları vardı. Arkadaşlarımın tavsiyesi ile Ceren Çiftçi’yi araştırdık. Eğitimleri ve danışan yorumları bize çok güven verdi. Çok tatlı ve cana yakın ve güler yüzlü bir insan kendisi. Bu yüzden kızım da hemen alıştı ve seanslara devam etme konusunda hiç zorlanmadı. Sürecin sonucundan ailecek memnun kaldık. Ne kadar teşekkür etsem az kendisine. Çocuğu için destek almak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

 

i….. O….

Oğlumun öfke patlamaları lise 2’de başladı. Normalde sorun olmayan ufak tefek konularda bile aşırı tepkiler vermeye başlamıştı. İlk başta bunun ergenlikle alakalı olduğunu düşündük ama bizimle ve arkadaşlarıyla iletişimini de kesince bir destek almak istedik. Bir akrabamızın tavsiyesiyle kendisinden randevu aldık. Seanslara halen devam ediyoruz. Şimdiden ailece büyük bir yol kat ettik. Gerekli gördüğü durumlarda bizimle de görüşmeler yaparak bize ışık oluyor. Doğru yaptığımızı sandığımız yanlışlarımızı düzeltmemizi sağladı. Her şey için çok teşekkürler. Gönül rahatlığıyla kendisinden destek alabilirsiniz.

 

D…

16 yaşındaki kızımın sürekli telefonda ve bilgisayarla olmasından şüphelenip bir süre gözlemledikten sonra arkadaşlıklarını tamamen sosyal ortamda kurduğunu, yüz yüze tanımadığı ya da gerçek hayatta hiç görmeyeceği arkadaşlıklar edindiğine şahit oldum. Bu beni oldukça kaygılandırdı. Ne konuşuyorlar ya da karşısındaki insanlar gerçekten ona kendilerini tanıttıkları kişiler mi bilemeyecektim ki kaldı ki dünyada neler oluyor neler duyuyoruz. Kızımla konuşmaya çalıştım ama tamamen iletişime kapalı ve saldırgan cevaplar vermesi üzerine Ceren Hanım ile iletişime geçerek seanslara götürmeye başladım. Seansların başında kızım Ceren Hanım’a da tepkili bir şekilde yaklaştı sadece süreyi dolduruyordu ama gün geçtikçe seanslar olumlu yönde ilerlemeye başladı. Ben kızımın hiç böyle isteyerek gideceğini düşünmezdim. Sabrı ve süreç ile ilgili çabası için kendisine çok teşekkür ediyorum.

 

Ü…..

Kızım 15 yaşında, annesi ve ben uzun zaman önce boşandık. Velayet annesinde ama hafta sonları hep birlikte vakit geçirdik, bana gelip kaldı. İlişkimizde iletişimimizde hep iyiydi. Annesi ile de kızım için görüştüğümüz konuştuğumuz oluyor. Kızım son 1-2 yıldır ben ne zaman sorumluluklarını hatırlatsam benle kavga edip annesine gidiyor, annesi ne zaman bir şey istese ya da ders çalış dese kavga çıkartıp babamla yaşarım diye tehdit ediyormuş. Bu durum bizi endişelendirdi, sonuçta hayat bu her zaman sorumluluklarından kaçabileceği bir kapısı olmayacak. Annesi ile konuşup psikoloğa götürmeye karar verdik ve araştırmalarımız başladı. Benim iş yerinden bir arkadaşım oğlu için Ceren Hanım’dan yardım almış çok memnun kaldıklarını söylemişti bu vesile ile bende randevu aldım. Süreç hala devam etmekte ama kızımın öfkelenmek yerine duygularını ifade edebildiğini gözlemleyebiliyorum. Bize de ebeveynlik önerileri olarak çok yardımı dokunuyor. Teşekkürlerimi sunarım.

 

İ….

Oğlum ergenlik döneminin başlarındayken bu süreci yardım alarak daha sağlıklı atlatacağımıza karar vermiş ve terapist arayışına girmiştik. Malum şimdiki gençler bu süreci bizim zamanımıza göre daha sancılı geçiriyorlar. Bizde ailecek en sağlıklı geçirmek üzere Ceren Hanım ile görüşmelerimize başladık. Gerçekten çok doğru karar almışız, aile içi iletişimimiz sağlıklı bir şekilde ilerledi, oğlum kendinde gözlemlediği değişikliklere ve dönemsel olarak yaşadığı duygulara karşı çok daha ılımlı idi. Bu süreçte yardım almak isteyen herkese Ceren Hocamı öneriyorum.

ERKEKLERDE MASTÜRBASYON VE PORNO BAĞIMLILIĞI

Mastürbasyon (öz doyum) ve pornonun, çekinip yok sayamayacağımız iki gerçek olduğunu söyleyerek konuya giriş yapmak …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …

ÇOCUKLARDA DİL GELİŞİMİ İÇİN OYUN ÖNERİLERİ

1-)PARMAK KUKLALAR Parmak kuklalar edinerek kuklaları konuşturacak şekilde bir senaryo üretebilirsiniz. Üstelik kuklaları …