Psikolog Gül BABACAN

Psikolog Gül Babacan' ın Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Gül BABACAN
Psikolog ve EMDR Dnş. 

Psikoloji lisansını Ankara Çankaya Üniversite’sinde İngilizce eğitim dili ile tamamlamıştır. Eğitimi boyunca çeşitli kurum ve organizasyonlarda gönüllü çalışmalarda bulunmuş, aynı zamanda bazı nöropsikolojik testler ve kişilik testleri uygulama eğitimi almıştır. Mezuniyetinden sonra çeşitli sahalarda görev almıştır. BM, UNFPA gibi uluslararası örgütlerin projelerinin yürütücü ortağı olduğu sivil toplum kuruluşlarında psikolog olarak çalışmış; bu süreçte farklı bölge ve illerde yürütülen projeler kapsamında psikolojik zedelenebilirliği yüksek riskli gruplar ile bireysel psikoterapi uygulama, bireysel danışmanlıklar, grup oturumları, farkındalık yükseltme oturumları, atölye çalışmaları, etkinlik planlama ve raporlama gibi faaliyetler yürütmüştür.

8 yılı aşkın süredir mesleki çalışmalarına devam eden Psikolog Gül BABACAN; yetişkinlerin bireysel-psikolojik sorunları, ilişki evlilik sorunları ve cinsel sorunlar ile yoğun olarak çalışmaktadır.

Halen Optimum Psikoloji Antalya şubesinde Psikolog ve EMDR danışmanı olarak, yetişkinler ve çiftlerle çalışmalarını sürdürmektedir.  Hem yüz yüze hem de online olarak danışanlarına hizmet vermeye devam etmektedir.

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

– EMDR Terapisi 1. Düzey Eğitimi ve Süpervizyonları – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– EMDR Terapisi 2. Düzey Eğitimi ve Süpervizyonları – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– Aile Terapisi ve Çift Terapisi Eğitimleri

– Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

-MMPI ve Yetişkin Testleri Eğitimi

-EMDR R-TEP Protokolü, Çocukla Çalışma ve Müdahale, Travma ile İlgili Bozukluklarda Tanı ve Ayırıcı Tanı, Akut Travmaya Müdahale, Somatik Deneyimleme ve Regülasyon (EMDR Derneği Travma İyileştirme Grubu, DBE)

-Bilişsel Davranışcı Terapi 2. Kur (KDTD, Mehmet Z. Sungur)
-Bilişsel Davranışcı Terapi 1. Kur (KDTD)

-Cinsellik ve Cinsel İşlev Bozuklukları Temel Eğitimi (CETAD)

-Cinsel Terapi Uygulayıcı Eğitimi (Marmara Psk. & Prof. Sultan Doğan)

-TSSB’yi Anlamak ve Tedavide Kognitif-Davranışçı Yaklaşımlar (KDTD)

-Varoluşçu Analiz ve Logoterapi’de Afet ve Travmaya Yaklaşım (Viktor Frankl Logoterapi Enstitüsü)

-Psikanaliz Atölyesi (Fransa Psikanalistler ve Psikologlar Topluluğu)

 

UZMANLIK ALANLARI

  • EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)
  • Bireysel Psikolojik Danışmanlık
  • İlişki Evlilik Danışmanlığı ve Aile Terapisi
  • Cinsel Sorunlar ve Cinsel Terapi

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 32 Danışan Yorumu –   

 

M. A.

Bu yaşıma kadar yaşadıklarımı kimseyle paylaşmamıştım ne karımla ne çocuklarla ama yıllarca içimde büyüdü ve yaşayamaz hale geldim. Gül hanım ile görüştükten sonra yeniden nefes aldığımı hissettim, yeniden canlanmış hissettim. Kendimi ilk defa güvendiğim ve rahat hissettiğim Gül Hanımın yanında tam anlamıyla keyfettim. İlk defa biri beni bu şekilde dikkatle dinlendi. Minnettar kalacağım.

 

U. K.
Nerdeyse her gece aynı kâbusları görüyordum. Uykumda bile rahat edemez durumdaydım. Her açıdan beni etkiliyordu yaşadığım olaylar. Sanki sürekli aynı sahnenin içinde gibiydim. Bir türlü geçmişi bırakıp geleceğe bakamıyordum. Sanki oraya çakılı kalmış gibiydim. Bunun için de kendimi bazen suçlu hissediyordum. Sürekli gerginlik hissetmek fiziksel olarak da gerçekten çok yoruyordu. Optimum psikolojiyi aradım ve Gül Hanım ile yaptığımız görüşmelerden sonra yaşadığım rahatlığın tanımı yok. İçim ferahladı sanki. Koca bir yük kalkmış gibi oldum. Destekleri ve geri kalan her şey için çok teşekkür ederim!

 

İ. S.
İlişkimde sorunlar giderek büyüyordu ve içinden çıkılamayacak bir hale gelmişti. İlişkimizi daha iyi hale getirmek istiyordum. Bu durumu kendi aramızda konuşup destek alma kararı aldık. Bir de böyle deneyelim dedik. Çok iyi bir karar almışız çünkü sadece kendimizin değil birbirimizin de farklı yönlerini, daha önce dile getirmediğimiz düşüncelerimizi görmüş olduk. İlişkimizle ilgili ilerde ne karar alırsak alalım, artık çok daha güçlü ve rahat bir karar olacağını ve sonraki yaşantılarımızda bunun bizim üzerimizdeki etkisinin olumsuz olmayacağını biliyoruz. Bunun verdiği rahatlık, birbirimizle olan ilişkimize de yansıyor ve çok daha çözümcü yaklaşabiliyoruz. Optimum psikoloğu ve Gül hanıma ayrı ayrı teşekkür ederiz. İlişki problemleri için gönül rahatlığı ile Gül Hanımı tavsiye ederim.

 

Ç. G.
İçimde sürekli bir bunaltı daralma vardı sanki. Büyük bir ağırlık hissediyordum. Ara ara daha da kötüleşiyordu. Gül hanım ile olan süreçten sonra ise hafifledim, göğsüm açıldı. Bedenim bile daha rahat. Ayrıca ailemin de katılması gereken görüşmeler yapmamız gerektiğine karar verdik. Böylece ailece gelmeye başladık. Aile içindeki çoğu çatışmayı adım adım ele almayı ögrendik ve birbirimize nasıl yaklaşmamız gerektiğini konuşmak, hepimizi ayrı ayrı iyi yönde etkiledi. Çok fayda gördük her açıdan, düşünmeden gelebileceğim bir yer.

 

Z. E.
Korkumdan bakkala bile yalnız gidemiyordum, tek başıma apartmandan adım attığım anda baş dönmelerim kalp çarpıntılarım oluyordu. Görüşmelerden sonra, yapamam dediğim ne varsa yapabildim ve yeniden kendime güvenim geldi. Sanki yeniden doğmuş gibi kendime geldim. Çok teşekkür ederim.

E. S. S.
Bir süredir hayattan zevk alamaz ve kendime zarar vermeyi düşünür haldeydim. İlk zamanlar ailemin ve arkadaş çevremin zorlaması ile randevu almış olsam da bir şekilde başladığım terapimle beraber adım adım ilerleyerek hayata yeniden katılır, farklı yönleri görür olmak beni çok iyi hissettirdi. İyi ki geldim ve tanıdım sizi. Optimum psikoloji ve Gül hanıma teşekkür ediyorum.

 

Ş. T.
Aklıma her geldiğinde kontrolümü kaybedeceğimi düşündüğüm, beni derinden etkileyen anılarım vardı. Bunlarla ilgili kendimi o kadar suçluyordum ki, hayattan kopmuştum. Kendimden nefret etmeye başlamıştım. Ancak Gül Hanım ile bunların aslında ne olduğu üzerinde konuştuktan sonra bana olan etkilerini anlamam ve birlikte çalışmamız sonrasında, artık çok daha iyi anlayabiliyorum ve yüklerimden kurtulmuş gibiyim. İyi ki gelmişim size, çok teşekkürler.

 

H. B.
Bazı cinsel problemler yaşıyordum ve bunu nasıl çözeceğimi bilmiyordum. Paylaşabileceğim ya da sorunu anlamak için gidebileceğim bir yol bilmiyordum. Ancak Gül hanimin cinsel terapi yaptığını öğrendikten sonra kendisine başvurdum. Bu konuda aslında ne kadar yanlış bilgilerim olduğunu fark ettim ve hiç beklemediğim kadar hızlı çözüldü. Şimdi de keşke bu kadar beklemeden daha önce gelseydim başvursaydım diyorum. Kendisine çok teşekkür ederim.

 

O. Y.
Daha önce pek çok yere gittim ancak hiçbir zaman tam anlaşıldığımı düşünmedim ve bir şekilde devam edemedim. Ne yaparsam yapayım kime anlatırsam anlatayım hiçbir zaman bir şeyler değişmeyecek gibiydi. Terapi sürecimden önce hayata karşı o kadar olumsuz inançlarım vardı ki şimdi dönüp baktığımda her olayı, her durumu hep olumsuz tarafından değerlendirirdim. EMDR terapisi ile bu olumsuz inançlarım o kadar değişti ki. Gül hanım ile tanıştığım için kendimi çok şanslı sayıyorum, kendisi işini büyük bir ciddiyetle ve özenle yapıyor. Bunu da size hissettiriyor. Danışmanlık isteyen herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

N. F.
Bir süredir cinsel hayatımda sorunlar yaşıyordum ve bu beni giderek rahatsız etmeye başlamıştı. Optimum psikoloji aracılığıyla Gül Hanım ile yaptığımız bütün bu görüşmelerden sonra adım adım konuştuğumuz her şeye uydum ve çok memnun olduğum sonuçlar aldım. Üstelik bazı bilgilerimin yanlış olduğunu öğrendim ve bakış açımı yeniledim. Sonucu sadece cinsel hayatımda değil, diğer alanlarda da özgüvenimin artmasını sağladı. Bunun için teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Herkese sorunları için beklemeden başvurmasını öneririm.

 

P. B.
Çoğu insanın televizyonda bile izlediğinde kanal değiştireceği travmatik olaylar yaşamıştım. Şimdiye kadar kimseye anlatamadığım ve artık nefes alamaz duruma geldiğimde yardım aradım. Çok doğru bir yere gelmişim ki ilk başta anlamasam da şimdi dönüp baktığımda ne kadar doğru ilerlediğimizi ve nasıl değişimler olduğunu görebiliyorum. Bu değişimi EMDR terapisi gerçekleştirerek sağladı Gül Hanım. Kendimdeki değişimlerden çok memnunum ve sabrı için gül hanıma minnettarım.

 

G. Ö.
Benim için hayat, yaşadığım olaydan önce ve sonrası gibiydi. Sanki yaşadığım kötü olaylarda saplanıp kalmış gibiydim, onun dışında hiçbir şey düşünemiyor ve günlük aktivitelerimi bile yerine getiremez hale gelmiştim. Düzenli görüşmelerle beraber, geride kalan herhangi bir anı haline geldi. Bunun hayatımı nasıl etkilediğini ifade edemem. Her şey için çok teşekkürler, size hep dua edeceğim.

 

İ. F.
Gül Hanıma çift terapisi için başvurmuştuk ilişkim öyle bir hal almıştı ki ne ilişkide mutluydum ne de ilişkiyi sonlandırabiliyordum. İlk olarak partnerimle birlikte başladığımız çift terapisi sürecinde Gül Hanım zaman zaman bizi beraber seansa alırken zaman zamanda ayrı ayrı görüşmeler yürüttü. İlişkimde yaşadığım sorunlar beni farklı biri yapmıştı sanki. Bense bunun farkında bile değildim. Kendimi tanıma ve kendim için iyi olanı değerlendirebiliyorum şu an. Bundan sonra da ihtiyaç duyduğumda da güvenerek direkt arayacağım bir psikoloğum Gül Hanım.

 

R. A.
Dürtüsel davranışlarım nedeniyle hayatımda çok sorun yaşıyordum hem ilişkilerimde hem işimde hem ailemde. Kontrol bazen bende değil gibi hissediyordum. Sanki ben başka birine dönüşmüştüm. Ailemin de yönlendirmesiyle terapiye Gül hanıma başladık. Görüşmelerde her aşamada sizi bilgilendiren, her kaygınızı gideren ve ulaşılır olması bakımından güven sağlayan Gül hanıma çok teşekkür ederim. Sürece güvendikten sonra zaten kendinizi rahatça bırakıyorsunuz.

 

M. A. E.
Bazen ansızım yaşadığım yoğun korku ve kriz benzeri duygularım vardı. Tekrar olmasından duyduğum endişe nedeniyle sürekli tedbir almak zorundaydım. Sürekli olur olmadık zamanlarda kalp krizi geçiriyorum endişesiyle hastaneye başvuruyordum. Şimdi ise bunların panik ataklar olduğunu biliyor ve nasıl yaklaşmam gerektiğini öğrendiğim için baş edebiliyorum. Hatta nerdeyse tamamen kesildi şimdiden. Çok teşekkür ederim. İlerisi için sabırsızlanıyorum.

 

C. K.
Lisedeki kızımda bazı davranış değişiklikleri olduğunu fark ettik, bu konuda ne yapacağımızı bilemedik. Kızım geceleri ağlıyor ve uyumakta zorlanıyordu. Okuldaki arkadaşlarından ve sevdiklerinden oldukça uzaklaşmıştı. Yemek olarak da oldukça az beslenmeye başlamıştı. Kimseyle görüşmeyi kabul etmeyen kızım Gül Hanım ile görüştükten sonra terapiye ikna oldu ve uzunca bir süre devam etti. Şu an ise gayet iyi. Kendisine çok teşekkür ederiz ilgisi için. Kızım da çok memnun.

 

V. K.
Kimliğimle ve kendimle ilgili şüphelerim ve yargılarım vardı. Bu da beni yıkıcı inançlara sürüklemişti. Ancak şimdi çok daha objektif düşünebiliyorum. Bana tarafsız ve bilimsel yaklaşan, açık görüşlü ve benimseyici tutumu için Gül hanıma çok teşekkür ediyorum.

 

Z. D.
Uzun bir süredir nedensiz korku ve huzursuzluk yaşıyordum. Son zamanlarda da rahatsız edici ve beni korkutan sesler duymaya başlamıştım. Delirdiğimi düşünmeye başlamıştım. Uzmanlarla görüşme kararı aldım. Sonrasında da Gül Hanım ile yollarımız kesişti. Tüm bu süreç bana çok iyi geldi. Her geldiğimde aynı özen ve saygı ile karşılanıyorum. Aradan geçen zamana rağmen aynı özeni görmek oldukça güven veriyor. Kendini her açıdan geliştirmiş iyi bir psikolog. Her şey için sağ olun.

 

N. N.
Öfke problemlerim vardı, ailem hep beni terapi sürecine ikna etmeye çalışmışlardır yıllarca bende en son öfke anında yaptığım davranışların pişmanlığı ile Gül Hanımdan randevu aldım. İlk görüşmeye geldiğimde oldukça gergin ve endişeliydim. Ama ilk görüşmeden itibaren Gül hanımın yaklaşımı ile anında rahatladım ve düşünmeden her şeyimi paylaşabildim. Güven sorunum olacağını düşünüyordum ama kendisi ile görüştükten sonra bütün kuşkularım ortadan kalktı. İyi ki size denk gelmişim teşekkürler.

 

G. H.
Çocukluğumdan beri çözemediğim konularım vardı. Her seferinde farklı şekillerde karşıma çıkıyordu. Bir yandan biliyordum ailemden kaynaklanan düşünce bozuklukları olduğunu ama tabi bir terapistle süreç her zaman daha anlaşılır geçiyor. Terapiden sonra hepsini geride bıraktım ve şu an önüme bakabiliyorum. Bazen süreç içinde daha kötü hissettiğim zamanlar oldu. Ancak bunun da sürecin bir parçası olduğunu şimdi biliyorum ve bunun için müteşekkirim.

 

B. Y.
Benim çok fazla sorun ve sıkıntım vardı, uzun yıllardır giderek artan. Hem geçmişimden atlatamadığım olaylar hem şimdiki durumumda olan karmaşalar. Her açıdan sıkışmış hissediyordum. Uzun süredir kötü haldeydim ve daha önce bu şekilde kimse ile görüşmemiştim. Bir anda değişmesini beklemiyordum tabi. Uzun bir süreç olacağının farkındaydım. Ama bütün bu sürece, emeğe ve zamana değdi. Geldiğim noktadan oldukça memnunum. Gül hanıma çok teşekkür ediyorum.

 

Ş. O.
Eşim ile kavgalarımız çoğalmıştı ve bir kararda ortaklaşamıyorduk. Bana sürekli çift danışmanlığı öneriyordu ama ben reddediyordum. En sonunda kabul ettim ve birlikte Gül Hanım ile görüşmeye başladık. İyi ki görüşmüşüz. Aldığımız danışmanlık her yönden bize iyi geldi ve bu tarz durumlarda yapabileceğimizi bildiğimiz şeyler gördük. İkimiz de bu süreç için teşekkür ederiz. Düşünen herkese önenirim!

 

M. P.
Ailemizde bazı rahatsızlıkları olan ve nasıl davranacağımızı bilemediğimiz bir kardeşimiz vardı. Bazen biz de bu sebeple oldukça stresli oluyorduk. Gül hanımdan danışmanlık aldıktan sonra buna uygun davranmaya çalıştık ve daha düzene girdi hayatımız. Nasıl yaklaşmamız gerektiğini öğrendik. Bu bilgilerden hala faydalanıyoruz. Teşekkürler!

 

H. K.
Partnerimle çok iyi anlaşıyorduk ancak cinsellikle ilgili bazı sorunlarımız vardı. Cinsel olarak isteksizlik yaşıyorduk kimi zaman o kimi zaman ben. Cinsel sorunlarımız ilişkimize ve bize de yansımaya başlamıştı. Bu konuyu kendi başımıza çözemeyince bir destek almak kararı aldık ve Gül Hanım ile görüşmelere başladık. Hem ilişkimiz daha güçlü hale geldi hem de cinsel sorunlarımızı sağlıklı şekilde çözebildik. Gül hanıma ilgi ve alakası için minnettarız.

 

Y. G.
Hiçbir şeyi çözüm olarak görmediğim ve umudumun kalmadığı bir dönemden geçiyordum. Her şeye karşı ilgimi kaybetmiştim. Burayı öneren arkadaşlarım vardı ancak iyi olamayacağımı düşündüğüm için hep erteledim. Terapiye başlarken de öyleydim, sırf çevreme denedim demek için başlamıştım. Ancak görüşmeler ilerledikçe bir şeyler içinde yavaş yavaş yeniden filizlendi sanki. Yeniden yaşamaya başladığımı hissettim. Hayat enerjim geri geldi sanki. Gül hanım ve Optimum psikolojiye çok teşekkür ediyorum bunun için. Destekleriniz için çok sağ olun!

 

U. K.
Yaşadığım bazı şeylerin ağırlığını taşıyamıyordum ve ne yapacağımı şaşırmış haldeyim. Aklım çok karışıktı artık düşünemiyordum sanki. Bu durum hem arkadaş hem aile ilişkilerimi etkiliyordu. İşte de benzer sorunları yaşıyordum. Aile içi çatışmalar da buna eklenince, ailece destek alma kararı aldık. Gül hanım ile görüşmeler o kadar iyi geldi ki sanki yüklerimi attım ve yeniden kontrolü elime aldım. Benim için yaptıkları için Gül hanıma çok teşekkür etmek istiyorum buradan da.

 

Z. D.
Gül Hanıma uzun yıllardır aşamadığım yeme problemi için başvurmuştum. Ne kadar yol denesem de şimdiye kadar hiçbir zaman aşamadığım hayatımı etkileyen bu problemi EMDR ile çalışarak aşmayı başardık. İlk başta şimdiye kadar gittiğim terapiler gibi olacak diye endişeli olsam da gidişattan o kadar memnunum ki gönül rahatlığı ile herkese öneririm.

K. O.
Özellikle pandemiden sonra el yıkama ve temizlik sorunumun önüne geçemez olmuştum. Ellerimi ne kadar yıkasam da evimi ne kadar temizlesem de asla temiz olduğuna inanamıyordum. Ellerim artık tahriş olma durumuna gelmişti. Bana başta normal gibi gelse de ailem çok rahatsız olmaya başlamıştı bu vesile ile Gül Hanım ve Optimum Psikolojiye ulaştım. Terapi seanslarımız sonlandı ve ben dönüp baktığımda hayatımı ne kadar etkilediğini şimdi görebiliyorum kendisine ne kadar teşekkür etsem az.

P.Ç.
2 yıllık evliliğim olmasına rağmen eşimle cinsel ilişki yaşamak istememe rağmen vajinismus problemimden dolayı ilişkiye giremiyordum. Benim için süreç o kadar zordu ki. Uzun araştırmalardan sonra bunun aslında psikolojik bir problem olduğunu doktorumun da söylemesi üzerine kabullenip Gül Hanıma rastladım. Gül Hanımla sürecimiz o kadar olumlu ve hızlı ilerledi ki kendisine buradan da çok teşekkür etmek isterim.

Ş.K.
Optimum Psikoloji Gül Hanıma eşimin ikna etmesi sonucu ulaştım. Evliliğimizde hep kendi ailelerimiz yüzünden iletişim problemleri yaşıyor haldeydik. Evliliğimizin başından bu yana hiç kendi ailelerimizi bırakıp biz aile olamamıştık. Biz çift terapisi ve Gül Hanım sayesinde aile olmayı başardık. Kendisine minnettarız.

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDİR? NEDENLERİ ve TEDAVİSİ?

Kekemelik nedir? Kekemelik, konuşma sırasında duraklama, tekrarlanan sesler, heceler veya cümleler, dengesiz konuşma …

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI – Evlilik Sorunları Kader Değildir

‘’Evliliğin yürümesini sağlayan nedir?’’ şüphesiz ki yıllardır süregelen çalışmalarda araştırmacılar …

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR? DİKKAT TESTİ VE DİKKAT TERAPİSİ

Dikkat; yaşamsal, sosyal, akademik iş ve rutinlerin gerçekleştirilebilmesi ve bilişsel faaliyetlerin düzenlenmesi için …