Klinik Psikolog Burcu KATIRCIOĞLU

Klinik Psikolog Burcu KATIRCIOĞLU' nun Özgeçmişini ve Danışanları Tarafından Yazılmış Tüm Danışan Yorumlarını bu sayfada bulabilirsiniz.

ÖZGEÇMİŞİ

Burcu KATIRCIOĞLU
Klinik Psikolog ve EMDR Dnş. 

Klinik psikolog Burcu Katırcıoğlu. Ankara Başkent Üniversitesi psikoloji bölümünden onur derecesiyle mezun olmuştur. Eğitiminin ardından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde 1 yıla yakın çalışmıştır. Bu sırada Ebru Şalcıoğlu’nun Bilişsel ve davranışsal terapi eğitimini tamamlamıştır.

Daha sonra İstanbul Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimine başlamış ve yüksek onur derecesiyle tamamlayarak uzmanlığını almıştır. MMPI test eğitimini Üsküdar Üniversitesi bünyesinde almıştır.  Üsküdar Üniversitesi psikolojik danışmanlık merkezi ve online platformlarda seanslar yaparak 2 yılı aşkın süredir alanda  çalışmalarına devam etmiştir.

Nevin Dölek’ten Kısa süreli çözüm odaklı terapi, Alp Karaosmanoğlu’nun ISST onaylı Şema Terapi eğitimi, Davranış bilimleri enstitüsünden EMDR Terapisi eğitimleri gibi birçok terapi/psikolojik danışma eğitimini tamamlamıştır.

Klinik Psikolog Burcu KATIRCIOĞLU; 18 yaş üzeri, bireysel-psikolojik sorunlar ile yoğun olarak çalışmaktadır. Halen Optimum Psikoloji Ankara şubesinde danışanlarına hem yüz yüze hemde online olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

 

ALMIŞ OLDUĞU PSİKOLOJİK DANIŞMA/TERAPİ EĞİTİMLERİ

– EMDR Terapisi 1. Düzey Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– EMDR Terapisi 1. Düzey Süpervizyon Eğitimi – Davranış Bilimleri Enstitüsü

– Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi – Nevin Dölek

ISST Onaylı Şema Terapi Eğitimi – Alp Karaosmanoğlu

Kognitif Terapi Workshop Program – Emel Stroup

– Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi – Ebru Şalcıoğlu

MMPI ve Çocuk psikometrik testler eğitimi – Üsküdar Üniversitesi

 

UZMANLIK ALANLARI

EMDR Terapisi (Göz hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)
Bireysel Psikolojik Danışmanlık
Bilişsel Davranışçı Terapi
Şema Terapi

DANIŞAN TAVSİYE VE YORUMLARI

Toplam 30 Danışan Yorumu –   

T. A.

Yaklaşık 1 yıl önce işe giderken 4-5 köpeğin kovalaması sonucunda ciddi şekilde köpek korkusu yaşamaya başladım. Evimin olduğu civarda sürekli köpekler dolaşmakta bu sebeple her gün ciddi şekilde kaygılanıyordum. Yaşadığım bu köpek fobisi gittikçe arttı ve arkadaşlarım arasında köpek sahibi olanlara da gidemez oldum. Bu sebeple bir uzmana danışmaya karar verdim. Optimum psikolojiye başvurdum ve Burcu Hanımla seanslara başladık.  Kendisi beni ilgiyle dinledi. Köpek fobisi üzerine Emdr yöntemiyle ilerlemenizin etkili olacağını çok fayda sağlayan danışanlar olduğun bahsetti. Yaşadığım anılar üzerine sohbetlerimiz oldu ve ilerleyen seanslarda  göz hareketleriyle yaptığımız çalışmalarımız oldu, ev çalışmaları da verdi. Hepsinden çok fayda gördüm. Bu korkumdan kısa sürede kurtuldum diyebilirim. Artık sabah işe rahatlıkla gidebiliyorum.  Arkadaşımın evinde köpek olduğunu bile unutup rahatça gittim bu beni hala şaşırtıyor. İyi ki karşılaşmışız teşekkür ederim.

 

E.Y.

 

Uzun yıllar önce yaşadığım trafik kazası sonucu bir süre hastanede tedavi görmüştüm. Bu süreçten sonra bir türlü toparlayamadım sürekli aklıma kaza ile ilgili görüntüler sesler geliyordu. Kendimi suçladığım zamanlar oluyordu ve elimden başka ne gelirdi düşüncesi dönüp duruyordu. İnternetten yaptığım araştırmalara göre bu gibi travmatik olaylarda Emdr terapisinin etkili olduğunu öğrendim. Bu konuda araştırmalarım sonucu Burcu Hanıma ulaştım. Kendisi de Emdr kullandığı için yaşadığım kaza anısı üzerine Emdr tekniğiyle çalıştık. Bu yoğun rahatsızlığım sebebiyle terapi planlamamızı öncelikle spesifik kaza anısını çalışmak olarak belirledik. Çift yönlü titreşim uyarımı ile ilerledik. Sürecin sonunda rahatlıkla diyebilirim ki benim için her şeyin çaresi var. Hiç kurtulamayacağımı düşünüyordum ama kaza anısının bende yarattığı olumsuz duygulardan kurtuldum. Benim için artık geçmişteki anılarım arasında yerini aldı. Şimdi dönüp baktığımda kaza anısında beni rahatsız eden bir şey kalmadı. Çok teşekkürler.

 

R. A.

Panik atak sorunumla başvurdum. Birçok şey denememe rağmen hiçbirinden fayda görememiştim.  Burcu Hanıma da bu sebeple başvurdum. Bu süreçte benim en fayda göreceğim yöntemin Emdr olduğundan bahsetti. Emdr yönteminin çift taraflı uyarımla gerçekleşen panik ataklarda etkinliği kanıtlanmış bir yöntem olduğunu söyledi. Burcu Hanımın yönlendirmesi sonucu Emdr yöntemini denemeye karar verdim. Bu süreçte beni çok motive etti. Önce yaşadığım anıları uzun uzun konuştuk, hiç hatırlamadığım çocukluk anılarıma kadar konuştuk. İyi bir değerlendirme sürecinden sonra teknikle devam ettik.  Çalışmalarımızın sonucunu çok geçmeden almaya başladım. Ataklarım artık beni rahatsız etmemeye başladı. Şu an artık ani gelen ataklarım yok. Çok geçmeden bu sorunumdan kurtulduğum için hayat kalitem arttı. Bana en önemli katkısı artık kendimi daha iyi tanıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

 

B.T.

Üniversite dönemim çok zor şartlarda ve stresli geçiyordu. 3.sınıfa geldiğimde, bir gün evde tek başımayken yaşadığım hızlı kalp çarpıntısı yaşadım ve nefes alamadım sanki ölecek gibi olduğumu düşündüğümü hatırlıyorum. O günden sonra evde tek kalmak benim için imkânsız hale geldi hatta tek başıma hiç kalmak istemiyorum. Çünkü aynı şeyi tekrar yaşamaktan çok korkuyordum. Ama ataklar devam etti. Bu süreçte okula gitmek istemedim çünkü herkesin içinde atak gelecek olması da beni korkutuyordu. Gün geçtikçe işlevselliğimhem sosyal hayatta hem de eğitim hayatımda bozulmaya devam etti. Tavsiye üzerine Burcu Hanıma başvurdum. Beni Emdr yöntemiyle tanıştıran kişi oldu. Emdr yöntemi göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak bilinen yöntemle çalışmamızı tavsiye etti. Bu şekilde ilerledik. Seanslar dolu dolu geçti. İlk olarak okula devam etmeye başladım ve evde tek kalmaya başlamamsa benim için bir mucize gibi oldu. İyi ki tavsiyelerini dinlemişim, teşekkür ederim.

 

C.D.

İkinci kez üniversite sınavına hazırlandığım dönemde sınavın yaklaşmasıyla kaygı sorunları yaşamaya başladım. Kaygım arttıkça başarımda düşmeye başladı. Ailemin de desteğiyle Burcu Hanıma başvurdum. Sınava az zaman kaldığı için iyi planlamayla, Emdr terapisiyle kaygılarım üzerine çalıştık. Bu süreçte yaklaşımı ve yaptığı seans içi çalışmalarla aslında neyden kaygılandığımı fark ettim, bu düşüncem ve inançlarım üzerine seansları planladı ve çalışmaları gerçekleştirdik. Az zamanda etkili bir süreç geçirdik. Şimdi kaygımla barıştım ve olması gereken düzeye geldi ve en önemlisi benim için sınavda kaygılanırsam süreci yönetebileceğimi biliyorum. Bu süreçte güler yüzü ve empatik yaklaşımı bana çok iyi geldi. Iyi ki tanımışım.

 

I.Ç.

Iş hayatına başladığımdan beri otoriteyle yaşadığım sorunlar bitmek bilmedi. Bu durum hem benim işe devamımı hem de iş başvurularında sorun yaşamama sebep oluyordu. Bu sorunumla ilgili yardım aldım ama kesin bir ilerleme kat edemedim bir yerlerde bir şeyin eksik kaldığını düşünüyordum. Bu arayış sürecinde Burcu Hanıma başvurdum. Kendisi Emdr yöntemiyle çalıştığından bahsetti ve çocukluk anıların şimdiki hayatımıza olan etkilerinin böyle yansımaları olabileceğini söyledi. Anılarım üzerine uzun uzun konuştuk. Konuştukça hatırladığım anılar beni şaşırttı. Emdr yöntemiyle çalıştıkça baba figürüyle problemim olduğu ortaya çıktı ve Emdr yöntemiyle işlemleme yaptıkça her şey yerine oturdu diyebilirim. Hayatıma bu kadar etki etmesine inanamıyorum. Şimdi artık daha güçlü olduğumu hissediyorum.  Burcu Hanım son derece kibar ve saygılı birisi iyi ki bu süreci kendisiyle tamamlamışım. Kendisiyle tanıştığım için çok memnunum.

 

E.Ş.

Toplum karşısında konuşurken zorluk yaşıyordum. İnternetten kaygı bozukluğu olabileceğini yazıyordu. İnternette okuduğum birçok bilgi beni daha fazla rahatsız etti ve bu konuyla ilgili yardım almaya karar verdim. Bu sebeple Burcu Hanıma başvurdum. Öncelikle sorunumu detaylıca dinledi ve internette okuduğum beni daha fazla kaygılandıran bilgilerden bahsettim ve bu konuyla ilgili detaylı açıklamalar yaparak beni rahatlattı. Bana en iyi anlayacağım şekilde kaygı bozukluğunun ne olduğunu anlattı. Bu sorunu birçok kişinin yaşadığından bahsetti. Bu konuyla ilgili Emdr yöntemiyle çalıştığını söyledi. Kendisine güvenerek bu şekilde seanslarda ilerlemekte anlaştık. Emdr yöntemi sayesinde fark etmediğim ve beni etkileyen bir çok anıya ulaştım. Bunları göz hareketleriyle birlikte çalışınca aslında hayatımda rahatsız olduğum anların geride kaldığını deneyimledim. Beni halen etkileyen anlar artık bulutlar arkasında kaldı. Burcu Hanımla çalışırken kendimi rahatça ifade edebildim, son derece kibar ve farklılıklara saygılı biri.  Kendisine çok teşekkür ederim.

 

S.T.

Babamı çok ani kalp krizi sebebiyle kaybettik. Yas süreci olarak belirtilen süreç geçmesine rağmen geceleri uyku sorunları yaşamaya devam ediyordum ve aklımda bir sürü görüntü geziyordu. Bu sebeple yardım almaya karar verdim ve Burcu Hanıma başvurdum. Bu süreci detaylıca değerlendirdi ve her ayrıntısını dikkatlice dinledi. Emdr tekniğini kullandığını söyledi.  Benimle aynı sorunu yaşayan kişilerin çok faydalandığından bahsetti. Burcu Hanımın detaylı anlatımı ve araştırmalar yaptıkça bende bu yöntemle ilerlemeye inancım arttı. Öncelikle bu yaşadığım kayıp üzerinden çalıştık. O kaybettiğimiz gece yaşanan olaylar, babamı o hastanede gördüğüm an benim için tekrar tekrar yaşanan sahneler olmuştu oradan çıkamıyordum. Emdr yöntemi sayesinde bu anıları çalıştık. Hala hayret içindeyim bu hayatımı zorlaştıran anılar benim için daha doğru yerlere gitti diyebilirim. Artık babamın yasını tutabiliyorum. Bu süreci daha iyi yönetebiliyorum.  İlerleyen süreçlerde Burcu Hanımla seanslara devam etmek istedim ve başarısızlık inancım üzerine çalışmaya devam ettik. Anlayışlı kibar ve duyarlı yaklaşımından dolayı çok memnun kaldım. Teşekkür ederim.

 

Y.K.

6 ay önce eşimle bir trafik kazası geçirdik ve eşimi kazada kaybettim. Kendimin kurtulmasıyla ilgili suçluluk duygusu yaşadım. Bu duygu hiç azalmadı ve gittikçe arttı. Bu sebeple depresif ve sürekli huzursuz hissetmeye başladım. Bu süreçte psikolog arayışı sırasında Burcu Hanıma buldum. Kendisine tüm rahatsızlığımı rahatça anlattım. Bu gibi travmatik durumlarda en etkili yöntemin Emdr olduğunu ve çift yönlü uyarımı bana ayrıntılı anlattı. Bu depresif duygularımın kaynağı olan trafik kazasını çalıştık. Ama hiç tahmin etmediğim anılarıma da bu süreçte ulaştık bu duygumu besleyen birçok anım olduğunu fark ettim. Burcu Hanımla tedavi planı hazırladık ve süreçte titizlikle davrandı. Emdr tekniklerini kullandı ve buna ek ev çalışmaları da verdi. Birçoğunu yapabildim ve yapınca faydasını görüyorsun. Bu süreçte artık o trafik kazasına bakınca artık bana verdiği ağır duygusal yükten kurtuldum. Arabaya binerken artık aklıma bile gelmediği oluyor bu duruma kendi kendime şaşırıyorum. Daha sağlıklı bir yas süreci yaşıyorum. Çok umutsuz ve karamsar bir haldeydim onun pozitif yaklaşımı bana çok iyi geldi. İyi ki Burcu Hanımı tercih etmişiz.

 

Z.T.

Çocukken okuldan gelirken tek başıma asansörde kaldığım ve uzun süre kimseye kurtarmadığı, kimseye ulaşamadığım için çok korkmuştum. O günden beri asansör korkum vardı. O zamandan beri asansöre binmeye çekinirim.  İlerleyen yaşım sebebiyle artık bu durum benim için çok zorlayıcı olmaya başladı. Asansör fobisi sebebiyle Burcu Hanıma başvurdum. Yıllar boyunca devam eden sorunum artık benim için umutsuz gözüküyordu ne yapılır bilmiyordum. Burcu Hanım bana detaylıca her şeyi anlattı. Sürecin tüm bilgisini sabırla benimle paylaştı. Çocukluk anım üzerine konuştuk ve beni etkileyen birçok anı üzerine sohbetlerimiz oldu. Süreçte beni çok destekledi yoksa bu kadar yıllık korkumun üstesinden gelmekte zorlanırdım. Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme Emdr tekniklerini kullandı. Özellikle seansta rahatlama çalışmaları bana çok iyi geldi diyebilirim. Çünkü yaşadığım kaygı ve korkuyla nasıl başa çıkacağımı ve kendimi nasıl sakinleştireceğim hakkında detaylı ve uygulamalı çalışmaları olmasa cesaret edemezdim. Artık rahatça asansöre binebiliyorum. Hem de bilmediğim yerlerdeki asansörleri de rahatça kullanabiliyorum bu hayatımı çok kolaylaştırdı. Hayatımın kontrolünün bende olduğunu hissediyorum. İyi ki Burcu Hanımla karşılaşmışız, keşke daha öncesinde başvursaydım diyorum. Her şey için teşekkürler, sevgiler.

 

H.E.

Pandemi dönemiyle artan temizlik takıntım artık benim için kontrol edilemez ve zorlayıcı bir hal almaya başlamıştı. Temizlik takıntım beni evin dışına çıkamaz hale getirdi. Eşimin desteği ve araştırması sonucu Burcu Hanımdan randevu aldık. İlk seansa gitmek bile bana çok zor gelmişti. Gittiğimde Optimum Psikoloji olarak düzenli ve temiz bir ortam olması ve herkesin titiz davranması beni rahatlattı. Diğer seanslara giderken daha rahat hissettim. Burcu Hanımla Emdr tekniğiyle çalışmalarını ve Emdr ne olduğunu anlattı. Öncesinde nasıl olacağına şüphelerim vardı ama ilerleyen seanslarda değişimi görünce bende şaşırdım. Çalıştıkça birçok şey kendiliğinden yerine oturdu. Beni rahatsız eden birçok düşünceden kurtuldum. Artık daha iyi değerlendirebiliyor ve düşüncelerimi değerlendirebiliyorum. Seanslar bana yeni bakış açısı kazandırdı. Her şey için teşekkürler.

 

O.R.

Öfke kontrol problemi yaşıyordum. İçimdeki bu öfke hiç bitmiyordu ve artık benim hem ailevi hem de iş hayatımda yaşadığım sorunlar sebebiyle yardım almaya karar verdim. Burcu Hanıma bu süreçte ulaştım. Yaşadığım bu sorunları anlattım, sorularıyla beni düşünmeye üstünü kapattığım birçok şeyle yüzleşmemi sağladı. Seanslar ilerledikçe artık bende sorunların neler olduğunu daha iyi görüyor ve anlıyordum. Birlikte öfkemin altında yatan inançları sorguladık bu inancımın beslendiği anılara gittik. Bunları fark etmek bile benim için çok faydalı oldu. Emdr tekniği ile devam eden seanslarımız bu anıların benim için duygusal yükünü hafifletti artık beni rahatsız eden o anılarla aramda uzak yollar vardı. Süreç bu şekilde tekrarladı. Bu kadar etkili bir teknikle çalışmaktan çok faydalandım. Artık öfkeli değil kendimin farkında hayatıma devam ediyorum. Sakin ve her zaman güler yüzlü yaklaşımı için teşekkürler.

 

B.E.

Kanser hastalığı tanısı aldığım ve eş zamanlı olarak eşimin benden ayrılmak istemesi hayatımda yaşadığım en zor zamanlardı. Bu süreçte yalnız bırakılmak beni derinden üzdü. Eşimin evden gidişi hala gözümün önünden gitmiyor. Üzerinden 4 yıl geçti hastalığı atlattım ama eşimin o dönemde gidişini hala o an an aklımda görüntüleriyle yaşıyordum. Bu sebeple psikoterapi almaya karar verdi ve burcu hanımdan randevu aldım. Kendisine de ilk söylediğim şey artık o görüntülerden uzaklaşmak istediğim oldu. Emdr yöntemiyle çalışmamızda iyi sonuçlar alabileceğimizi söyledi ve ayrıntılı açıklamalar yaptı. Süreci sanki birlikte yaşadık ve bu tekrar yaşama ve işleme sürecinden sonra benim için artık o eski halinde değildi. Uzaklaşmıştı aklıma gelip beni rahatsız eden halinden çıkmıştı. Bunu iyi planlanmış Emdr yöntemiyle iş birliği içinde çalışmayla yapmış olmak beni çok mutlu ediyor. Burcu Hanım çok samimi ve cana yakın, iyi ki gitmişim.

 

F.K.

Sunum yaparken çok heyecanlanıyor ve konuşmakta zorlanıyordum. Bunu iş görüşmelerinde de yaşamaya başlayınca iş bulmakta zorlandım ve öncelikle bu sorunumu çözmek istedim. Bu sebeple burcu hanıma başvurdum. Bana performans kaygısı yaşadığımı birçok kişinin bu sebeple başvuruda bulunduğunu söyledi. Beni rahatlattı. Bu yaşadıklarım üzerine konuştuk özellikle hangi alanlar olduğundan bahsettim, aslında fark etmediğim aklımdan geçen olumsuz inançlarım olduğunu anlamak benim için ilk adımdı. İlerleyen süreçte kendimle ilgili yeni pencereler açmamı sağladı. Bu yaşadığım performans kaygısı başarısızlık inancı üzerine Emdr yöntemiyle çalışmanın en faydalanacağım yöntem olduğunu anlattı ve karar vermem için bana bıraktı. Seansların nasıl ilerleyeceğini benimle iş birliğinde karar vermemizden memnun kaldım. İş birliği içinde Emdr teknikleriyle süreci ilerlettik. Süreci birçok ev çalışmasıyla destekledi ve benim evde kullanacağım güzel yöntemler uygulayarak öğretti. Bu benim için çok faydalı oldu. Her gün kullandığım etkili yöntemlerim var. Artık daha güçlü olduğumu hissediyorum. Çok memnun kaldım.

 

I.A.

Küçük yaşlarda yaşadığım taciz olayı ilerleyen yaşıma rağmen atlatamadığım bir sorundu. Bu ilişkilerimde güvenli bağlanma kurmamda engel oluşturuyordu. Sevdiğim ve yakınlık hissettiğim kişilerle de güven sorunu yaşıyordum. Bu alanda Emdr tekniğinin faydalı olduğunu duydum ve bu konuda Burcu Hanımdan yardım almak istedim. Kendisiyle bu sorunum hakkında konuşurken hiç rahatsız hissetmedim. Daha sonra Emdr yönteminden fayda göreceğimi anlattı ve karşılıklı hem fikir olup sürece başladık. Bu süreçte Emdr tekniği göz hareketlerini kullanarak süreci devam ettirdik. Küçük yaşlarda yaşanan olay olmasına rağmen üzerinde çalıştıkça yeni ayrıntılar hatırladım. Süreci tekrar yazıp uygun yere kaldırdım diyebilirim. Artık benim için uzaklarda kaldığını söyleyebilirim. Artık ilişkilerimde daha güvenli ve kendimi iyi ifade edebiliyorum. Benim için mucize gibi. Çok şey öğrendiğim bir süreç oldu. Empatik ve yardımsever yaklaşımı için de ayrıca teşekkür ederim.

 

A.K.

5 yıl önce tatilde yaşadığım bir olaydan sonra yüzmekten korkar oldum. Tek başıma deniz girdiğim bir gün çok hava çok rüzgarlıydı ve havanında kötü olması sebebiyle denizde dalgalar beni sürükledi ve çıkmak için çok fazla yüzdüm. Bu yorgunlukla artık yüzemez oldum ve kendimi bıraktığımı hatırlıyorum. Birinin gelip kurtarması sonucu kıyıya çıktığımı hatırlıyorum. O günden sonra deniz görmek bile beni rahatsız eder olmuştu. Bugünler de arkadaşlarımla yaz için tatil planları yapıyoruz ama zaman olmasına rağmen daha gitmeden bu durum bile beni kaygılandırmaya başlıyordu. Gitmekte istiyorum ama bu korkuyla da başa çıkmakta zorlanıyorum. Bu sıkıntılardan kurtulmak için Burcu Hanıma başlamaya karar verdim. Yaşadığım sorunları paylaştım,  bunların Emdr tekniğiyle çalışarak üstesinden gelinebildiğinden bahsetti. Bunun bir çözümünün olması beni çok umutlandırdı. Seanslarımıza başladık. Olayı yaşadığım anı detaylıca konuştuk ve buna benzer benim yüzmemdeki gibi güvensiz hissettiğim olayları da konuştuk. Düşündükçe ve Burcu Hanımın sorularıyla bulduğum anılar, beni etkileyen anlar bu süreçte tek tek ortaya çıktı. Başlayacağımız yeri birlikte karar verdik ve Emdr tekniğiyle ilerledik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda benim için çok rahatsız edici dediğim birçok olay eskisi kadar rahatsız etmez bir hal aldı. Deniz artık beni tetikleyen bir durum olmaktan çıktı. Seans içi ve ev çalışmalarıyla tatilde sıkıntı yaşayabileceğim durumlarda yanımda kaynaklarım olduğunu biliyorum. Güler yüzlü, kibar ve pozitif birisi, her şey için teşekkür ederim.

 

K.T.

Üniversitede yoğun dersler ve derslerde yaşadığım zorluklar sebebiyle çok kaygılanıyordum. Lise yıllarımdan beri bu kaygı benimleydi. Sürekli aklımda yeterli miyim başara bilir miyim düşünceleri dolaşırdı. Bunları ne zamandır aklıma girdiğini tam hatırlamıyorum ama ilerleyen senelerde benim performansımı iyice düşürdü. Bir gün bildiğim halde çok kaygılı olduğum için sınavda başarısız olduğum gün yardım alamaya karar verdim. Bu süreçte Burcu Hanımdan randevu aldım. Nerden başlayacağımı bilmediğim bu olayı ona anlattım. Sorular sorarak birçok alanı değerlendirerek başladık. İyi bir tedavi planı sundu ve benim de kafa karmaşıklığım düzene girdi. Ayrıntılı açıklayıcı anlatımları oldu. Aklıma bu bilgilerin oluşmasında etkisi olan birçok olay üzerine Emdr tekniğiyle ilerlemeye karar verdik. Çalıştıkça çocuklukta deneyimlediğim şeylerin şimdiki hayatıma nasıl etkilediğini görme imkânım oldu ve bu etki beni çok şaşırttı. Artık kendime başarısız dediğim yada çevremde öyle olduğumu hissettiren rahatsızlık ve huzursuzluk veren o anılar benim için duygu yüklü değiller. Olayalar benim için anı olarak kaldı. Burcu hanımın sempatik ve insanı pozitif yönde etkileyen bir yapısı var iyi ki tanışmışız.

 

H.Y.

Küçük yaştayken sokakta bir kediyi severken ani bir hareketiyle elimi çizdiği için kuduz aşısı olmuştum bu süreçte çok canım yandığı günden beri hayvanlar benim için tehlikeli gelmiştir. Ev arkadaşım kedi sahiplenmek istediği için sürekli sorun yaşıyorduk. Aynı evde kalmakta zorlanıyordum. Ama bende bir kediyi sahiplenmek istiyordum. Bu karmaşık halde bir yardım almaya karar verdim. Optimum Psikolojide Burcu Hanıma gittim. Süreci anlattım ve geçmişte yaşanan bu gibi travmatik olayları çalışırken Emdr kullandığını ve birçok kişinin fayda gördüğünü söyledi. Emdr tekniği geçmiş anılarımız üzerinden göz hareketleri yani çift yönlü uyarım sayesinde anıyı beyinde işlemleyip duygusal yükünü ve verdiği rahatsızlığı azalttığından bahsetti. Her şeyi ayrıntılı şekilde anlattı. Tüm sorularımı sabırla cevapladı. Seanslarımız ilerledikçe benimle birlikte yaşayan anı gittikçe uzaklaştı ve artık benim için rahatsızlık vermeyen bir hal aldı. Artık kediyle sorunum kalmadı bu duruma halen şaşırdığım zamanlar oluyor. Kediyi rahatça sevebiliyorum bu duruma çevrendekiler bile hayretle bakıyor. Çok planlı ve etkili bir süreç geçirdim. Teşekkürler.

 

İ. R.

İşimi kaybettikten kendimi huzursuz ve mutsuz hissetmeye başladım. Ani olarak işten çıkarılmam da bunda etkili oldu. Beklemediğim bir durumla nasıl başa çıkacağımı bilmiyordum. Gittikçe çökkün hissetmeye ve gün içinde hiçbir şey yapmadan evde oturmaya başladım. Eşimin de desteğiyle bir uzmana başvurmaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucu Burcu Hanımdan randevu aldık. Pozitif ve gülery üzlü haliyle bizi karşıladı. Depresif duygu durumu yaşadığımı bu sürecin başa çıkmakta zorlandığımdan aslında bu süreçte kendimize yönelik inançlarımızın etkisi olduğunu ve çocukluk yaşantılarımızdan getirdiklerimizin de işin içinde olduğunu konuştuk. Depresif duygu durumunda Emdr yöntemini etkililiğinden bahsetti. Bende kendisine güvenerek denemeye başladık. Hiç düşünmediğim anılarımı buldum ve onların hayatımı nasıl etkilediğini görünce hala şaşırıyorum. Bu olumsuz inançlarımı tetikleyen ve destekleyen anılarımı etkisi azalınca aslında olmak istediğim kişi üzerine de çalıştık. Bu bana çok iyi geldi. İyileşirken bir yandan da yeni bir bakış kazanmış olduğum bir süreç yaşadım. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az, beni bu karanlıktan kurtardı.

 

D.Ş.

Burcu hanıma hem ailevi sorunlar ve hem de işteki sorunlarla başvurdum. Karmakarışık olan hayatımdaki birçok sorunu ilk seansta kendisine anlattım.  Benim bile toparlayıp anlatmakta zorlandığım olayları birlikte bir düzene koyup tek tek ilerlemeye karar verdik. Beni etkileyen anlarla çalışmaya başladık. Benim yeni deneyimleyeceğim Emdr tekniği üzerine bana uzun uzun bilgiler verdi. Çift taraflı sesle uyarımla seanslarımızı gerçekleştirdik. Burcu Hanım süreçte çok desteği oldu, hem ağlamalarım hem de zorlanmalarım oldu. Hepsinde anlayışla karşıladı ve beni destekledi. Çalışmalar devam ettikçe bende daha çok anlamaya başladım. İş hayatımda yaşadığım sorunların temelindeki olumsuz inançlarımı gördüm ve çektiğim bu zorlukların aslında hepsinin bir alt yapısı olduğunu anladım. Şimdi çok daha iyi şekilde işime devam ediyorum. Ailevi sorunlarıma artık benim için başka bir bakışla ele alabiliyorum. Burcu Hanım yanında çok rahat hissedebileceğiniz bir arkadaş gibi rahatça sorunlarınızı anlatabildiğiniz güven veren bir uzman. Bana kattığı ve elinden gelen tüm yardımı sağladığı için teşekkür ederim.

 

M.D.

Eşimle birlikte, eşimin bana sürekli güvensiz yaklaşması ve bunun aramızda sorunlara sebep olması artık ilişkimize zarar veriyordu.  Ne yapsam da illaki bir güvenle ilgili problem yaşıyorduk. Karşılıklı sabrımız ve anlayışımız gittikçe azalıyor sürekli tartışmalar yaşıyorduk.  İlişkimize bir şans daha vermek için çift terapisine gitmeye karar verdik. Araştırmalarımız sonucunda Burcu Hanıma ulaştık. Her ikimizde eşit şekilde dinledi. Güven sorunlarının kişiyi altta tetikleyen kaygının aslında başka bir anıyla bağlantılı olabileceğinden bahsetti. Bu gibi bizi rahatsız eden anılar üzerine derin konuşmalarımız oldu. Anılarımızın üzerine çalıştıkça aslında bizi tetikleyen ve olumsuz inançlarımız ortaya çıktı. Her seansta çalıştıkça ilişkimizde birbirimize davranışlarımızın rahatladığını fark ettik. Seansların her aşaması iş birliği içinde geçti. Artık ilişkimiz sağlam temellere oturduğunu biliyorum. Bu süreçte her zaman samimi ve çözüm odaklı yaklaştı. Çok geçmeden sorunumuzu çözmemizde Burcu Hanımın bilgi ve deneyimleri sayesinde olduğuna inanıyorum. Çok teşekkür ederiz.

 

C.K.

Eşimle uzun süreli bir geçmişimiz olması ve birbirimizi iyi tanıyor olmamıza rağmen ikimizin de evlilik ve birlikte aynı evi paylaşmakla ilgili korkuları vardı. Bu süreçte evlendikten sonra sorun yaşamamak için öncesinde ilişkimiz için çift terapisi almaya karar verdik. Bu alanda çalıştığını öğrendiğimiz ve yorumlarından bakarak da tercih ettiğimiz Burcu Hanıma başvurduk. Sorunumuzu aklımıza takılan her şeyi kendisiyle rahatça paylaştık. Bu korkularımızın temellerini birlikte araştırdık ve bizim korkularımızı besleyen şeyleri fark etmeye başladık. Bu süreçte fark etmek konuşmak bile iyileşmek için çok önemli bir adım olduğunu anladık. Verdiği ev çalışmaları çok etkili oluyor, yaptığımız birçoğundan fayda bulduk. Şu an evliyiz ve iyi giden bir birlikteliğimiz var. Kendisi çok sıcakkanlı ve yardımsever, her zaman rahatlıkla destek alabileceğimiz güvendiğimiz birinin olduğunu bilmek iyi hissettiriyor. Herkes tavsiye ederiz.

 

F.A.

Eşimle birlikte boşanma sürecinde çift terapisi için burcu hanıma gitmiştik. Bu zamanlarda doğru karar vermek ve karşılıklı birbirini kırmamak pek mümkün olmuyor. Bu zorlu dönemde bir desteğe ihtiyaç duyuyorsun. Burcu hanımın samimi olmakla birlikte olaylara çözüm odaklı ve iyi yönlendirmeleri var. Hoşumuza gitmeyen şeyler olsa da kendisi açık sözlü ve doğru bildiğini söylemekten vazgeçmedi. Yardımları sayesinde bu süreci sağlıklı şekilde sonlandırabildik. Bizim için sağlıklı biten bir ilişki, ilerde kuracağımız yeni ilişkiler için de sağlıklı temeller oluşturacağını artık biliyorum. Bu süreci yıpranmadan Burcu Hanım gibi duyarlı biriyle sürdürmüş olduğum için kendimi çok şanslı görüyorum.

 

S.M.

Eşimle evliliğimizin 6. ayından başlayan şiddetli geçimsizlik ve kıskançlık sorunlarımız vardı. Bunun bir sebebi olduğunu düşündüğüm sürekli küsmeler oluyordu ve iletişim sorunları da yaşıyorduk. Bu yıpratıcı süreçte Burcu Hanıma başvurduk. İlişkimizde yaşadığımız sorunları tek tek belirledik, eşimle konuşmakta çekindiğimiz konularda yüzleşme imkânımız oldu. Kısa sürede fark ettim ki ne kadar çok gereksiz yere alınganlıklarımız olmuş. Kısa sürede aramızda olan sorunları daha iyi ele almaya başladık. Artık sorunlarda ilk yaptığımız şey herkes aklındakini güzel şekilde ifade ediyordu. Bunu Burcu Hanımla birlikte seanslarda öğrendik. Ev çalışmalarıyla uyguladık kalan pürüzleri teker teker düzene koyduk. Çok yol kattettik. İçten ve empatik danışmanlığı için teşekkür ederiz.

 

A.R.

Çocuğumuz doğmasıyla birlikte evliliğimizde sanki her şey değişti. Eşimle aramıza mesafeler girdiğini düşünüyorduk artık birbirimize zaman ayıramaz olmuştuk. Zaman geçtikçe o eski günlerimizi özler olduk. İyi birer ebeveyn olmuştuk ama bu sırada bizi mutlu eden şeylerden de uzaklaşmıştık. Bu süreçte daha fazla yıpranmadan destek almaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucunda Burcu Hanımdan randevu aldık. Çok karamsar olarak gittiğimiz seanslar boyunca bizi çok rahatlattı ve umut aşıladı diyebilirim. Bu süreçte tamamen düşünmediğimiz yeni çözüm yolları bulmamızı ve yeni bakış açısı kazanmamızı sağladı. Temelde bizi bu gibi çocuklu aile olan ebeveynlerin sadece çocuk odaklı ilişkilerinden kurtarıp ev çalışmaları sayesinde o eski unuttukları kaynakları keşfetmek için yollar açtı. İyi ki çok geç olamadan gitmişiz diyoruz. Her şey için teşekkürler.

 

Ü. K.

Öncelikle şunu diyebilirim ki vajinismus olan kişiler bu süreçte destek alarak yönetmeli. Bu yüzden iyi ki yollarımız Burcu Hanımla kesişmiş diyebilirim. Evlendikten sonra birleşme gerçekleşmeyince yoğun bir stres yaşamıştım. Hatta bu sorunun hayatım boyunca peşimi bırakmayacağına inanmıştım. Daha sonra eşimin araştırmalarıyla Burcu Hanımı bulduk. Öncelikle bizi tanıyıp sorular sordu ve uzun uzun anlattığımız olaylarımız oldu. Süreç tahmin ettiğimden daha kolay ve rahat geçti. Bazen zorlandığım şeyler oldu ama Burcu Hanım beni kendime inandırdı. Çok uzun olmayan bu süreç bana büyük bir rahatlık verdi. Bize bu süreçte Burcu Hanım eşlik etti ilgisi, bilgisi ve bizimle gayretimizle bu süreci atlattık. Her şey için çok içten teşekkürlerimi iletiyorum.

 

P.Ü.

3 yıllık evliyim ve bu süreç zarfında eşimle birlikteliğimiz 1 ya da 2 kez olmuştur. Hissettiğim sadece yanma ve acı oldu. Vajinismus sebebiyle bu eylemden hem fikren hem bedenen uzaklaştım. Cinsellik benim için bitmişti diyebilirim. Bu durumlar evliliğe zarar veriyor ne kadar arada sevgi de olsa zamanla kopmalar oluyor. Eşim her zaman destekleyicim oldu. Bir gün artık karar verip bu konunun üzerine eğilmeye karar verdim. Destek almak için Optimum Psikolojiye başvurdum ve Burcu Hanıma yönlendirdiler. İlk seansta o kadar isteksizdim ki Burcu Hanımın pozitif yaklaşımı bana çok iyi geldi. Kendinden emin ve net konuştu ve dediği gibi de oldu. Her şeyi sistematik ayrıntılı şeklide anlattı. Benim kendime inancımı arttırdığı için eşimin de bana inancı arttı. Her şeyin bir çözümü olduğunu bu sayede öğrendim. Tanıştığım için çok memnunum hep iyi ki diyerek kendisini hatırlıyorum.

 

N.M.

Evlenmeye yakın içimde bir korku oluşmaya başladı. Kına günü o kadar istekli olan benden eser yoktu, içime bir huzursuzluk çöktü sürekli ağlıyordum. Evlendiğimiz zaman herkesin baskısı ve konuşmalarla aslında beni korkutan şeyin ne olduğunu anladım. İlk gecem o kadar zor geçti, gece bitmek bilmedi. 1 aylık evliyken başlayan araştırmalarım sonucunda vajınismus konusunda çalışan Burcu Hocama ulaştım. Kendisine uzun uzun yaşadıklarımı anlattım. Bu konuyla ilgili anlaşıldığımı anlamak bile benim için çok önemliydi. Burcu Hocamın bu konuyla ilgili beni çok rahatlattı tamamen çözülen bir şey olduğundan bahsetti. Planladığımız etkinliklerle çalışmalarımıza devam ettik. Hiçbir detayı atlamadan ilerledik. Eşimle birlikte Burcu Hocamın tatlı üslubuyla ilerledik. Hiç kimseye anlatamayız dediklerimizi dost gibi her şeyi paylaşmak bizim için çok etkili oldu. Vakit kaybetmeden hocama ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

 

E.Ç.

Vajinİsmusu öğrendiğimizde 4 aylık evliydik. Eşim vajinİsmus olabileceğimi söyledi ama ben öyle bir şey olabileceğimi hiç düşünmüyordum. Ama araştırdıkça acı gerçekle yüzleştim vajinİsmus olduğu açıkça ortadaydı. Araştırmalar sonucunda Burcu Hanıma ulaştık. İlk seansa giderken aklımda nasıl olacak düşüncesi vardı. Aklımda bunu yenemezsem evliliğimi bitirme kararı almıştım. Burcu Hanım bana nasıl yol izleyeceğimiz anlattı tabi ben hayatım boyunca nasıl bunu yenebileceğimi düşünmüyordum. Burcu Hanımın verdiği egzersizleri düzenli şekilde yapmaya başladık. Her hafta bu sefer nasıl bir egzersizle ilerlicez heyecanıyla gidiyorduk. İlerledikçe Burcu Hanıma güvenimizde arttı. Eşimin de desteğiyle hiç pes etmedik. Her hafta egzersizleri tam yaptım. Ve sonunda mutlu sona ulaştım vajinismusu yenmiştim. Bu süreci Burcu hanımla sürdürdüğümüz için çok şanslıyız. Güler yüzlü ve sabırlı yaklaşımı sayesinde çok rahat ilerledik. Her şey için çok teşekkür ederim.

 

S.A.

Aylarca hayalini kurduğumuz evliliğimize tam kavuştuğumuzu düşündüğümüz anda ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız ve bütün şeyleri mahveden bir durumla karşılaştık ve ne yapacağını bilemiyorduk. Ağrılı cinsel ilişki sebebiyle Burcu Hocama başvurdum. Yaşadıklarımı tüm açıklığıyla anlattım. Kendisi son derece güven veriyor ve sizi dikkatlice dinlediğini fark edebiliyorsunuz. Vajinismus hakkında uzun uzun bilgi verdi. Sürecin nasıl ilerleyeceğinden bahsetti. Özellikle üzerinde durduğu konu eksik ve yarım yapılan egzersizlerin faydalanamayacağımız oldu. Tedavi sürecinde bazen vazgeçmek istedik ama bunları da hocamla paylaştık ve bunların da süreç içinde aslında normal olduğunu öğrendik ve bu konuda da yardımını esirgemedi. Artık hiç ağrı duymadan cinsel ilişki yaşamam Burcu Hocam sayesindedir. Her şey için teşekkür ederiz. İyi ki sizi tanımışız.

PSİKOLOG KİMDİR?

İnsanın kendini anlama çabası eski yunan çağına kadar uzanmaktadır. Başlarda felsefenin içinde yer alan bir düşünce …

PSİKOLOG – PEDAGOG ÜCRETLERİ 2022-2023

Hayatımız boyunca pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bazende bir problem olmadan nedensiz bir şekilde öfkeli, depresif …

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ALINAN PEDAGOG DESTEĞİNİN POZİTİF ETKİLERİ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı …